Aerobik… na rowerze | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Aerobik… na rowerze

29 lipca 2011, dodał: Mega Market Odchudzania
Artykuł zewnętrzny

Jesteś znudzona zwykłymi ćwiczeniami? Bieganie, fitness, aerobik nie sprawiają Ci już takiej satysfakcji i radości? Być może nadszedł czas, by rozejrzeć się za nową formą ćwiczeń i poszukać mocniejszych wrażeń!

A zapewni Ci je… rowerek spinningowy. To sprzęt fitness, który pozwala na intensywny trening niemal wszystkich partii ciała i wzmacnia wytrzymałość organizmu (zwłaszcza wydolność serca i płuc).

Rower spinningowy różni się od tradycyjnego stacjonarnego roweru budową i funkcjonalnością. Jego konstrukcja pozwala wykonywać znacznie bardziej zróżnicowane ruchy niż tylko zwykłe pedałowanie oraz łatwo kontrolować poziom wysiłku. To, co jest widoczne już na pierwszy rzut oka, to specjalnie wyprofilowana, bardzo stabilna rama oraz kierownica regulowana w szerokim zakresie. Możemy modyfikować jej ustawienie w pionie i w poziomie (w linii góra-dół oraz przód-tył), co umożliwia szybką zmianę ułożenia rąk i przyjmowanie różnorodnych pozycji podczas jazdy, a tym samym trening wielu mięśni ciała jednocześnie. Jak w większości rowerów treningowych, rowery do spinningu mają też regulowane siodełko, pozwalające na optymalny dobór wysokości i zapewniające komfort jazdy.

Poza tym rowerki spinningowe wyposażone są w łańcuchowy system napędowy, dzięki któremu w trakcie treningu mamy wrażenie jazdy tradycyjnym rowerem szosowym. Wydają się więc świetną alternatywą dla miłośników kolarstwa – zwłaszcza wtedy, gdy aura nie sprzyja rowerowym wycieczkom. W przeciwieństwie do  rowerów  mechanicznych i magnetycznych rowerki do spinningu mają tzw. wolne koło zamachowe. Co to oznacza? Takie koło w momencie nagłego zatrzymania się, przerwania ćwiczeń, nie przestaje się kręcić,  co skutecznie chroni nas przed kontuzją czy urazem. Spinning jest więc nie tylko rozwijająca formą fitness, ale też bardzo bezpieczną – dlatego może go uprawiać właściwie każdy – niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia czy stopnia wytrenowania.

Obecnie rowery spinningowe są już częścią wyposażenia większości klubów fitness. Tam możemy je przetestować,  zanim podejmiemy decyzję o zakupie własnego sprzętu.  A jak przebiega trening na spinningowym rowerku?

Jak w zwykłym aerobiku, są to ćwiczenia z towarzyszeniem muzyki.  Na rowerze spinningowym jeździmy w rytm dynamicznej muzyki, układając ciało w różnych pozycjach i wykonując różnego rodzaju ruchy – tak, aby pobudzać do pracy wiele partii mięśniowych.  rowery spinnigoweSpinning możemy uprawiać zarówno w klubach fitness (na zajęciach indywidualnych oraz grupowych), jak też w domu. Dobrze jest zacząć od tego pierwszego – daje nam to szansę nauczenia się pod okiem instruktora właściwych chwytów – odpowiednich do wykonywanych ćwiczeń, technik motywacyjnych oraz świadomego oddychania. Prawidłowy trening na rowerze spinningowym obejmuje  trzy etapy:

– rozgrzewkę,
– treningu właściwy
– stretching (ćwiczenia rozciągające).

Przeciętny, trwający ok. godzinę, trening na rowerze spinningowym pozwala spalić nawet do 1000 kcal. Co ważne, tego rodzaju ćwiczenia nie nadwyrężają kondycji stawów, kości i więzadeł. Spinning sprzyja bezpiecznemu odchudzaniu – bez obaw mogą uprawiać go osoby nawet ze znaczną nadwagą.

Lista zysków z jazdy na rowerze spinningowym:

– znaczna poprawa wytrzymałości i ogólnej wydolności fizycznej organizmu,
– przyspieszenie spalania kalorii,
– profilaktyka osteoporozy i wzmocnienie układu kostnego,
– poprawa funkcjonowania układu krążenia i przeciwdziałanie chorobie wieńcowej,
– zwiększenie wydolności płuc,
– wzmocnienie mięśni łydek, pośladków i ud, a także pleców i ramion,
– poprawa kondycji.

Lista strat:

– utrata zbędnych kilogramów,
– redukcja tkanki tłuszczowej.

Ale… kto by się tym martwił?Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...