ABC suplementacji podczas ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

ABC suplementacji podczas ciąży

10 maja 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Zdrowe odżywianie podczas ciąży jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Chociaż dobrze zbilansowana dieta to podstawa, ważną rolę odgrywa także suplementacja. Jeśli spodziewasz się dziecka, sprawdź, jakie witaminy i minerały są niezbędne.

Odpowiednio skomponowana dieta dostarcza składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W okresie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały zwiększa się, dlatego stosowanie preparatów witaminowych okazuje się koniecznością. Kwas foliowy, witamina D3, DHA, cholina – suplement powinien zawierać odpowiednią kompozycję składników dopasowaną do potrzeb organizmu ciężarnej kobiety.

Kwas foliowy

Kwas foliowy to witamina, której przyjmowanie należy rozpocząć jeszcze w okresie przedkoncepcyjnym, czyli w czasie starań o dziecko. Odpowiedni poziom tego składnika zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych centralnego układu nerwowego, tj. wad cewy nerwowej, rozszczepu kręgosłupa czy przepukliny kręgosłupa. Ponadto zapobiega powstawaniu wad serca i układu moczowego.

Dzienna dawka kwasu foliowego powinna wynosić 0,4 mg. Obecnie zaleca się stosowanie dodatkowo aktywnej formy folianów- związanej z wrodzonym zaburzeniem metabolizmu folianów (polimorfizm MTHFR) występującym u co 2 kobiety w Polsce.

DHA

DHA (kwas dokozaheksaenowy) należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Jego odpowiednia ilość nie tylko zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu czy depresji poporodowej, ale wpływa też korzystnie na rozwój płodu. Wspomaga prawidłowy rozwój obwodowego układu nerwowego, zapewnia ostrość widzenia i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu I w dorosłym życiu.

Dawkę DHA uzależnia się m.in. od ilości spożycia tłustych ryb morskich przez ciężarną. I tak:

  • 200-300 mg to dawka dla kobiet spożywających odpowiednią ilość ryb, czyli 1-2 porcje (130 g) na tydzień dobrej jakościowo ryby morskiej takiej jak łosoś
  • 600 mg to dawka dla kobiet o obniżonym spożyciu ryb i niskim ryzyku porodu przedwczesnego ,
  • 1000 mg to dawka obowiązująca kobiety zagrożone porodem przedwczesnym, które spożywają małą ilość ryb.

Cholina

Cholina to witamina, która wykazuje pozytywny wpływ przede wszystkim na układ nerwowy. Podobnie jak kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej. Ponadto badania naukowe wykazały, że odpowiedni poziom tej substancji w organizmie działa ochronnie na DNA.

Jeśli spodziewasz się dziecka, Twój organizm prawdopodobnie potrzebuje choliny. Suplement Prenatal Uno jest preparatem pozwalającym uzupełnić ewentualne jej niedobory.

Zaleca się, aby kobiety ciężarne przyjmowały dziennie 450 mg choliny. Suplement powinien więc pokryć, choćby częściowo, dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.

Witamina D3

Chociaż biosynteza witaminy D3 powinna pokryć do 100% dziennego zapotrzebowania, od lat zauważalne są jej niedobory u kobiet w ciąży. To z kolei może skutkować zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, rozwojem cukrzycy ciążowej czy powikłaniami na skutek waginozy bakteryjnej.

Zgodnie z rekomendacjami dzienna dawka witaminy D3 powinna wynieść do 2000 IU.

Ważne jest, aby w okresie ciąży dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość takich składników odżywczych jak kwas foliowy, witamina D3 czy cholina. Właściwie dobrany suplement pomoże zapobiec niedoborom cennych substancji i wpłynie pozytywnie na rozwój płodu.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...