URODA I ZDROWIE

Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2010, dodał: Redakcja

Już po raz dwudziesty trzeci, 31 maja obchodzimy jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku upływa on pod hasłem „Płeć i tytoń”, aby szczególnie zwrócić uwagę na problem nałogu tytoniowego wśród kobiet.
Hasło to zostało zainspirowane licznymi w ostatnim czasie reklamami papierosów skierowanymi do kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ich wyniku znacznie wzrosła w ostatnich latach liczba palaczek, przy jednoczesnym spadku uzależnionych od tytoniu wśród mężczyzn. Szacuje się, że na świecie pali ponad miliard ludzi, z czego kobiety stanowią ponad 200 milionów, a więc ok. 20%. Średnia ta  – 21% – utrzymuje się również w krajach europejskich.
Corocznie umiera w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów ponad 5 milionów osób. Z tej liczby ponad 1,5 miliona to właśnie kobiety. Problem jest więc szeroki, a więc wart zauważenia i nagłośnienia.

World No Tobacco Day, jak brzmi po angielsku nazwa Dnia bez Papierosa, obchodzony jest już od 1987 roku, na wniosek Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Już wtedy zauważono potrzebę nagłośnienia zgubnych skutków tego nałogu. Początkowo obchodzono go 7 kwietnia, ale już po roku ustanowiono datę, która obowiązuje do dziś. Obchody wiążą się również z przyznawaniem nagród osobom, które przyczyniły się do ograniczenia palenia. Jako ciekawostkę należy dodać, że w USA obchodzony jest Dzień Rzucania Palenia (Great American Smokeout) ustanowiony przez American Cancer Society.
Główne obchody tego dnia skupione są w Warszawie i ich kulminacyjnym wydarzeniem będzie festyn zdrowotny na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, podczas którego będzie można porozmawiać ze specjalistami w zakresie ograniczenia i rzucenia palenia, bezpłatnie zbadać wydolność płuc, zmierzyć ciśnienie i poziom cholesterolu. Przewidziane są również prelekcje na temat skutków nałogu i metod rzucania palenia oraz występy artystyczne.

Jak twierdzą lekarze, średnio osiem razy człowiek podejmuje rzucenie palenia, zanim się na trwałe uwolni od nałogu. Wielu ludzi niestety nie jest w stanie pokonać tego uzależnienia.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Światowy Dzień bez Tytoniu

 1. avatar kropka939 pisze:

  Przytyłam mocno po rzuceniu palenia – ale i tak nie wrócę do nałogu!

 2. avatar Yola pisze:

  Już pięć razy rzucałam i najdłużej wytrzymałam bez dymka 9 dni…

 3. avatar dolores pisze:

  Nie palę od roku, a wcześniej paliłam 2 paczki dziennie…

 4. avatar Yola pisze:

  Nie cierpię dymu papierosowego! może wreszcie będzie całkowicie zakazane palenie w miejscach publicznych?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka going i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą royal canin coś tam mini adult, na wagę...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...