URODA I ZDROWIE

3 ważne korzyści z suplementacji kwasu foliowego

30 kwietnia 2019, dodał: Redakcja

Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9. Nie występuje naturalnie w żywności, ale jest stosowany w suplementach diety i dodawany do różnych produktów spożywczych, na przykład płatków śniadaniowych. Jego odpowiedni poziom w organizmie wiąże się z ważnymi korzyściami zdrowotnymi.

Nutritious different ingredients containing vitamin B9, dietary fiber, natural minerals and folic acid, healthy nutrition concept

Naturalna forma witaminy B9, czyli folian, znajduje się w warzywach, zwłaszcza ciemnozielonych liściastych i kapustnych (jarmuż, sałata, kapusta, brokuły), a także suchych nasionach roślin strączkowych. Mniejszych ilości folianu dostarczają owoce oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (wątróbka, jajka, mięso i sery dojrzewające)[1]. Jednak specjaliści sugerują, że większość z nas nie zjada wystarczającej ilości tych produktów, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę B9, dlatego konieczna jest suplementacja kwasem foliowym.

Ponieważ kwas foliowy różni się od naturalnej postaci witaminy B9, organizm musi go przekształcić w formę aktywną, zanim będzie mógł z niego korzystać. Jest to czteroetapowy proces, który wymaga kilku enzymów, w tym jednego o nazwie MTHFR. Nasze geny wpływają na to, jak szybko ta konwersja będzie miała miejsce. Nawet połowa populacji może mieć mutacje genetyczne, które powodują, że enzym MTHFR jest mało skuteczny w przekształcaniu kwasu foliowego w jego dobrze przyswajalną postać. Dlatego powinno się go przyjmować od razu w takiej formie, której organizm może używać bez konieczności przekształcania. Taką postać mają suplementy zawierające L-metylofolian wapnia.

Korzyści z suplementacji kwasu foliowego

  • Zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka

Niski poziom kwasu foliowego we wczesnych tygodniach ciąży jest związany z wadami cewy nerwowej u dziecka, takimi jak uszkodzenia mózgu i rozszczep kręgosłupa lub rdzenia kręgowego. Potomstwo kobiet, które uzupełniają kwas foliowy przed i podczas ciąży, rodzi się ze znacznie niższymi wskaźnikami tych wad. Ponieważ większość osób nie ma odpowiedniego poziomu kwasu foliowego, zaleca się, by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym suplementowały go w ilości 400 μg dziennie. W czasie ciąży wartość ta wzrasta do 600 μg, a w okresie laktacji do 500 μg[2].

  • Zmniejsza poziom homocysteiny

Homocysteina to aminokwas, który w niewielkiej ilości jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego nadmiar może poważnie uszkadzać naczynia krwionośne. Jego wysokie stężenie jest też wiązane z rozwojem chorób serca. Codzienne suplementowanie kwasu foliowego może obniżać poziom homocysteiny nawet o 25%[3].

  • Może chronić przed nowotworami

Witamina B9 bierze udział w procesie, który pozwala na odkodowanie informacji zawartych w genach. Mała ilość kwasu foliowego w organizmie może spowodować, że proces ten stanie się niewydolny, zwiększając ryzyko nieprawidłowego wzrostu komórek i nowotworu. Niski poziom kwasu foliowego przyczynia się również do powstawania niestabilnego i łatwo łamliwego DNA, co także może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dlatego niektórzy badacze uważają, że wysokie spożycie kwasu foliowego może chronić przed pewnymi rodzajami nowotworów, w tym piersi, płuc i trzustki[4].

[1] H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna i wsp. Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017.

[2] Red. M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

[3] Dose-dependent effects of folic acid on blood concentrations of homocysteine: a meta-analysis of the randomized trials. The American Journal of Clinical Nutrition, 2005.

[4] Folate and DNA Methylation: A Review of Molecular Mechanisms and the Evidence for Folate’s Role, Advances in Nutrition, 2012.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kremy do twarzy
A ja lubię Tołpę i Nivea, obie marki mają same zalety:)
Lokówki
Można też zapleść wilgotne włosy na noc i rano loki gotowe bez lokówki:)
Wypożyczenie większej ilości krzese…
Ostatnio na 50. rocznicę ślubu moich dziadków wypożyczaliśmy krzesła i stoły ze szkoły,...
prezenty
Warto kupić coś, co sprawi przyjemność, np. dobre perfumy czy krem z wyższej półki,...