Zioła i olejki eteryczne | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zioła i olejki eteryczne

26 września 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Znane i cenione zioła, które znajdziemy w każdej kuchni takie jak kolendra, majeranek i rozmaryn mogą nadawać aromat naszym potrawom, ale również przybierając formę olejków eterycznych obdarzać nas niepowtarzalnymi zapachami podczas zabiegów aromaterapeutycznych takich jak masaże, kąpiele czy inhalacje.
3

Olejek kolendrowy
Kolendra jest niezwykle popularną przyprawą uprawianą w Azji, Europie i Ameryce, używaną zazwyczaj do różnego rodzaju marynat. Można również stosować ją do celów leczniczych. Połączenie efektu ciepła i wydzielającego się olejku w okładach z rozgrzanych nasion kolendry daje doskonałe rezultaty przy bólach reumatycznych. Olejek kolendrowy, o łagodnym, ziołowym zapachu otrzymywany jest przez destylację nasion kolendry z parą wodną. Posiada on doskonałe właściwości terapeutyczne – działa antyseptycznie, łagodnie uspokajająco, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Pomaga przy napięciach nerwowych, reumatyzmie i zatruciach pokarmowych, w grypie i przeziębieniu. Na uspokojenie świetna będzie mieszanka złożona z olejku kolendrowego (5 kropli), olejku melisowego (3 krople) i olejku petitgrain (2 krople). Olejki należy stosować w kominku aromaterapeutycznym.

Dr Beta olej kolendrowy

Olejek majerankowy
Uprawiany w Europie i Ameryce majeranek nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat. Natomiast używany w zabiegach aromaterapeutycznych olejek majerankowy znajduje szerokie zastosowanie przy bólach mięśniowych, nerwobólach, nadciśnieniu, bezsenności, migrenach reumatyzmie i przeziębieniach. Uspokaja, działa przeciwbólowo, antyseptycznie, przeciwkaszlowo i obniża ciśnienie krwi. Kiedy bolą nas mięśnie możemy masować ciało specjalną mieszaniną olejków: majerankowego (3 krople), lawendowego i rozmarynowego (po 1 kropli). Olejki dodajemy do 1 łyżki stołowej oleju roślinnego. Przy bezsenności warto zastosować przed snem w kominku lub do kąpieli następującą mieszankę olejków: majerankowy (5 kropli), melisowy (2 krople), mandarynkowy (2 krople), rumianku rzymskiego (1 kropla).

Dr Beta olejek majerankowy

Olejek rozmarynowy
Niezwykle charakterystyczny ziołowy zapach ma również olejek rozmarynowy, uważany za jeden z najcenniejszych w aromaterapii. Znany już w starożytności, w średniowieczu był jednym ze składników słynnej „Wody Królowej Węgier”. Olejek ma właściwości pobudzające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odmładza i wzmacnia system immunologiczny. Łagodzi zatem zmęczenie fizyczne i umysłowe, zaburzenia pamięci i pracy serca. Jest skuteczny przy żylakach, kaszlu reumatyzmie i problemach związanych z menstruacją. Kiedy zatem jesteśmy zmęczeni możemy z powodzeniem zastosować w kominku aromaterapeutycznym pachnącą mieszankę olejków, na czele z olejkiem rozmarynowym (5 kropli) ylangowym (2 krople) i cytrynowym (3 krople). Roztaczająca się w pomieszczeniu woń doda nam sił, usunie znużenie i poprawi samopoczucie.
W aromaterapeutycznej kolekcji warto mieć oprócz popularnych i lubianych olejków o zapachu kwiatów i owoców, substancje o niezwykle wyrazistej woni ziół, które stosowane pojedynczo lub w połączeniu z innymi olejkami posiadają niezwykłe właściwości terapeutyczne.

Dr Beta olejek rozmarynowy

www.drbeta.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz