Zespół jelita drażliwego | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zespół jelita drażliwego

30 kwietnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zespół jelita drażliwego to schorzenie znane również jako nerwica jelit. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób całego układu pokarmowego. Według danych statystycznych cierpi na nią nawet co piąta osoba i najczęściej przypadłość ta diagnozowana jest u kobiet. Co więcej, chociaż zespół jelita drażliwego rozpoznaje się najczęściej u osób w wieku 30-40 lat, coraz częściej lekarze mają do czynienia z pacjentami w wieku nastoletnim oraz seniorami, nawet po 70 roku życia.

wychodek

Objawy

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą o uporczywych objawach będących przyczyną sporego dyskomfortu u pacjentów. Zazwyczaj objawia się kłopotami z brzuchem: ciągłe gazy, wzdęcia, uczucie pełności, burczenie, naprzemienne zaparcia oraz biegunki. Właśnie takie dolegliwości są typowe dla tego rodzaju zaburzeń pracy okrężnicy, które wywołują chorobę.

Przyczyny

Tak naprawdę nie wiadomo, jaka jest przyczyna zespołu jelita drażliwego. Okazuje się, że zaburzenia te mogą wystąpić nawet przy prawidłowej pracy układu pokarmowego. Pewne jest, że choroby tej nie wywołują żadne wirusy ani bakterie, nie ma na nią również wpływu sposób, ilość ani rodzaj przyjmowanych pokarmów. Nerwica jelit nie pojawia się także w wyniku innych chorób, takich jak wrzody, kamica pęcherzyka żółciowego czy zapalenie wyrostka bądź zaburzenia układu trawiennego, nie pojawia się również w wyniku rozwoju nowotworów.

Istnieje natomiast duże prawdopodobieństwo, iż zespół jelita drażliwego pojawia się w wyniku silnych stanów emocjonalnych, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Zaburzenia mogą więc wystąpić przy silnej depresji, nagłych, niekorzystnych dla naszej formy psychicznej wydarzeniach czy stanach lękowych. Z drugiej jednak strony nieprawidłowa praca układu pokarmowego może być rezultatem stresu związanego z daleką podróżą czy randką z nieznajomym.

Wiadomo też na pewno, że nieprzyjemne dolegliwości wywołuje nieprawidłowa praca jelit. Te, zamiast obkurczać się harmonijnie, robią to zbyt wolno bądź zbyt szybko – właśnie dlatego chory cierpi na przewlekłe zaparcia bądź nagminne biegunki i chociaż przykre objawy ustępują zaraz po wypróżnieniu to odczuwalna jest ciągle potrzeba wydalenia kału, a dolegliwości powracają w szybkim czasie.

Leczenie

Ponieważ nie do końca można określić jednoznaczną przyczynę powstawania zespołu jelita drażliwego, leczenie tej choroby opiera się przede wszystkim na łagodzeniu i niwelowaniu jej przykrych następstw. W przypadku występowania przewlekłych biegunek medyk zaleca leki rozkurczowe oraz przeciwbiegunkowe. Warto również zmienić nawyki żywieniowe, a dieta powinna być lekkostrawna. W sytuacji występowania przewlekłych zaparć, zaleca się natomiast stosowanie diety z wysoką zawartością błonnika.

Bez względu na objawy choroby wszystkie posiłki powinny być przyjmowane w równych odstępach czasu i w mniejszych porcjach.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz