Właściwości oleju lnianego – dla kogo wskazany? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Właściwości oleju lnianego – dla kogo wskazany?

9 grudnia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kwasy  omega-3 zawarte w oleju mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, są niezastąpione:

jako budulec dla: tkanki mózgowej, syntezy hormonów, każdej komórki organizmu dla kobiet w ciąży: właściwa proporcja kwasów omega-3 i omega-6 zabezpiecza przed przedwczesnym porodem. Stwierdzono, że u dzieci kobiet, które uzupełniały swoją dietę w ciąży kwasami omega-3 (pasta wg dr Budwig) poziom inteligencji w stosunku do innych swoich rówieśników jest wyższy aż o 19%

dla dzieci i młodzieży: wpływa na prawidłowy rozwój neuronów, wspomaga leczenie nadpobudliwości dziecięcej (zespół ADHD) i równowagę hormonalną (trądzik)

dla kobiet: reguluje proporcje hormonów w organizmie: łagodzenie wielu objawów związanych z miesiączkowaniem, a także bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki, łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności

dla mężczyzn: stosowany jest pomocniczo przy leczeniu bezpłodności i w schorzeniach prostaty.

dla  sportowców: przekształca składniki pokarmowe na energię, wspomaga wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej, bierze udział w transporcie tlenu, produkcji hemoglobiny przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość, skraca czas regeneracji, ułatwia absorbowanie składników pokarmowych

Olej lniany wspomaga również:

Układ trawienny: m.in.procesy trawienne, aktywizuje przemianę materii, wzmacnia regeneruje i osłania błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego (hemoroidy).
Układ nerwowy: w leczeniu schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje czy też uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę
Układ sercowo-naczyniowy: kwas alfa-linolenowy obniża poziom trójglicerydów i „złego cholesterolu”, przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej, skutecznie zapobiega powtórnemu zawałowi serca oraz działa antyarytmicznie.
Leczenie chorób nowotworowych: kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach, zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania przeprowadzone wśród pacjentów chorych na raka prostaty dowodzą, że zawarte w oleju lignany wykazują silne działanie przeciwutleniające.
Leczenie nadwagi i otyłości: przywraca równowagę hormonalną i zmienione proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej oraz hamuje powstawanie nowej, wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.
Układ immunologiczny: kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, aktywizują podziały komórkowe.
Skórę, włosy i paznokcie: olej lniany jest używany w leczniczym masażu skóry, odżywiając ją i nadając jej elastyczność, niedobór NNKT jest związany z występowaniem chorób skóry, w tym m.in. egzemy i łuszczycy, polecany dla skór suchych z objawami łuszczenia, mało elastycznych, szorstkich.
Zwierzęta: w diecie psów i kotów regularne stosowanie oleju lnianego zapobiega matowieniu sierści i różnym chorobom skóry w tym łupieżowi, łojotokowi, linieniu oraz prosówkowym zmianom skóry jak również skutecznie wspomagają leczenie w/w chorób. Olej jest cennym składnikiem pod względem energetycznym w końskiej diecie, ma dobroczynny wpływ na przemianę materii, jak również na sierść.

Czy wiesz, że...

-siemię lniane zawiera 700 !!! razy więcej lignanów niż inne gatunki roślin (lignany – roślinne prekursory hormonów tkankowych o właściwościach przeciw nowotworowych) – zawartość lignanów w różnych produktach
-olej lniany zawiera dwa razy więcej kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina
-w 60 % nasz mózg zbudowany jest na bazie kwasów omega-3
-już po kilku dniach stosowania oleju lnianego możemy przywrócić w organizmie homeostazę czyli równowagę
-brytyjski ekspert Richard Doll stwierdził, że stosowanie oleju lnianego w codziennej diecie zapobiegłoby tylko w Wielkiej Brytanii 450 zgonom dziennie
-podstawowym tłuszczem w diecie kulturystów jest olej lniany

Polecamy olej lniany  tłoczony na zimno, nieoczyszczony z gospodarstwa ekologicznego Barwy Zdrowia

na podstawie: www.barwyzdrowia.pl

 

Zobacz również:

 

  1. Cudowny Olej Syberyjski i wyroby z cedru syberyjskiego
  2. Oliwa z oliwek źródłem zdrowia
  3. Dar pszczół – manuka
  4. Olej rzepakowy czy oliwa z oliwek?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Właściwości oleju lnianego – dla kogo wskazany?

  1. avatar jowita pisze:

    potwierdzam, ja również zamawiam ich olej lniany lenvitol prosto od producenta, jest naprawdę świetny mi pomógł zwalczyć trądzik :)

  2. avatar brunettka22 pisze:

    olej lniany wyregulował mi miesiączki, potwierdzam. Wzięłam masę leków wcześniej a dopiero od pomógł. Stosuję cały czas, przyzwyczaiłam się do jego smaku i chyba nawet polubiłam. Ciężko mimo wszystko trafić na dobry, często są źle przechowywane, w zbyt jasnych butelkach. Osobiście najlepiej lubię kupić z Gala w kapsułkach, nie da wady go popsuć, nie utlenia się więc jest zawsze tak samo zdrowy.

  3. avatar zielona pisze:

    Kod zniżkowy o wartości 20 zł. Do wykorzystania przy zakupach w sklepie internetowym http://www.zielonynurt.pl
    Dostępnych jest jedynie 100 kodów, warto się pośpieszyć
    KOD: BP0140515

  4. avatar beautybrunette pisze:

    Przydatne info.

  5. bardzo ciekawe informacje :) szczególnie te ostatnie ciekawostki, chyba muszę wrócić do picia oleju, który znajduje się w mojej lodówce ;)

Dodaj komentarz