Wesele po staropolsku. Charakterystyka ceremonii | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wesele po staropolsku. Charakterystyka ceremonii

25 stycznia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Każdy marzy o weselu, jakiego jeszcze nie było. O uroczystości, o której będzie się mówiło przez długie lata. Poszukując inspiracji wertujemy katalogi, przeczesujemy internet, pytamy znajomych. Szukamy pomysłów na całym świecie. Tymczasem prawdziwy skarb mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy popatrzeć wstecz. Cofnąć się w czasie do chwil, kiedy nasi przodkowie wyprawiali huczne wesela, pełne nieskrępowanej zabawy i zwyczajów, które i dziś warto kultywować.

 

hochzeits Location

Jak zorganizować staropolskie wesele? Okazuje się, że wbrew pozorom wesele takie nie różni się zbytnio od tych praktykowanych obecnie. Oto kilka dowodów ilustrujących tę tezę.

Zastaw się, a postaw się

Dawniej, organizując wesela nie liczono się z kosztami. Była to najważniejsza uroczystość dla całej rodziny. Dlatego wszystko podporządkowywano temu właśnie wydarzeniu. Czy dziś nie jest podobnie? Wydaje się, że tak, choć coraz częściej, zwłaszcza w miastach, zamiast wystawnych, rozbuchanych wesel organizuje się kameralne przyjęcia w wąskim gronie rodziny i znajomych.

Błogosławieństwo rodziców

W dzień ślubu, a więc i wesela, do domu panny młodej przybywał pan młody z orszakiem. Następnie odbywało się błogosławieństwo rodziców. Rytuał ten jest praktykowany do dziś i jest niezwykle emocjonalnym wydarzeniem szczególnie dla rodziców panny młodej, którzy tym samym w pewnym sensie godzą się ze „stratą”, przekazując swoją córki pod opiekę jej przyszłego męża. To także dobry znak dla młodych, którzy przynajmniej oficjalnie otrzymują „zgodę” na zawarcie małżeństwa.

Znaki

Odnośnie znaków – podobnie jak w dawnych wiekach, również obecnie uroczystości ślubne i weselne pełne są pułapek czyhających na przyszłe szczęście młodej pary. Są to takie elementy, jak np. strój panny młodej (słynne „coś białego, niebieskiego i pożyczonego”), składniki bukietu (np. nie mogą znaleźć się tam róże, a jeśli już – to muszą być pozbawione cierni), a nawet wybór trasy, którą młodzi pojadą do kościoła (nie można wracać tą samą drogą). Wyraźnie widać, że staropolska tradycja sankcjonowała dokładnie tutaj niemal każdą czynność.

Wesele

Uroczystość weselna była drugą, najbardziej rozbudowaną częścią tego rodzinnego święta. Część trzecia, czyli staropolskie pokładziny, była swego rodzaju formalnym potwierdzeniem ważności umowy małżeńskiej. Patrząc z perspektywy czasu, rytuał ten był niezwykle krępujący dla obu stron, ponieważ stosunek seksualny młodej pary odbywał się praktycznie przy świadkach.

Wracając jednak do samego wesela. Para młoda była najpierw witana przez rodziców chlebem i solą. Następnie otrzymywała kieliszki z wodą lub alkoholem. Po wypiciu ich zawartości należało wyrzucić je za siebie przez prawe ramię. Zwyczaje te kultywowane są w wielu rejonach Polski do dziś. Sama zabawa weselna rozpoczynała się od pierwszego tańca. Jednak w przeciwieństwie do dzisiejszej tradycji, ówczesne panny młode odbywały pierwszy taniec ze starostą i drużbami weselnymi, by dopiero potem trafić w ramiona swoich mężów.

Oczepiny

Ostatnim elementem staropolskiego wesela, na który warto zwrócić uwagę z racji tego, że przetrwał do naszych czasów, są oczepiny. Z chwilą ślubu kobieta wchodziła do grona kobiet zamężnych (noszących charakterystyczne czepki). Zwyczaj oczepin wiązał się z rozplątaniem panieńskich warkoczy i obcięciem włosów pannie młodej. Zdejmowano wianek i zakładano czepiec – symbol nowego statusu społecznego. Dziś echa tego są widoczne w zwyczaju rzucania welonu przez pannę młodą oraz krawatu przez pana młodego w kierunku przyszłych nowożeńców.

Jak widać, tradycje weselne, mimo upływu setek lat zmieniają się bardzo powoli. Sporo zwyczajów zachowało się w niemal niezmienionym kształcie do dzisiejszych czasów. Jeśli chcemy zorganizować wesele w stylu staropolskim, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dla niego oprawę. Zaczynając od strojów z epoki, poprzez menu uwzględniające specjały dawnej polskiej kuchni, aż po klimatyczny dom weselny. Na przykład staropolski dwór, taki jak położony pod Warszawą Dwór Chotynia.

 

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz