Wejdź na pokład Gdyni i odkryj uroki portowego miasta | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wejdź na pokład Gdyni i odkryj uroki portowego miasta

10 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

 

Gdynia – razem z Sopotem i Gdańskiem – wchodzi w skład Trójmiasta. Sercem nadbałtyckiego miasta jest trzeci co do wielkości port morski. Do niego przez kilkadziesiąt lat zawijał kultowy transatlantyk „Batory”, to tu w 1930 roku otwarto linię pasażerską do Nowego Jorku, a przez lata przypływały do niego największe żaglowce świata.

hotel

Gdyński port to dziś punkt obowiązkowy wycieczki, a zwiedzanie zacumowanych tam jednostek może być najatrakcyjniejszym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Żaglówki i statki, zapach świeżej ryby przyrządzanej w kameralnych lokalach nieopodal portu, przechadzający się marynarze z pobliskiej Akademii Morskiej i odgłosy mew – to wszystko składa się na czarujący obraz gdyńskiego portu i jego okolic.

Po zwiedzaniu można się udać na śródmiejską plażę, wzdłuż morza i bulwaru nadmorskiego przejść spacerem na sąsiednią Plażę Redłowską lub skwerem Kościuszki dotrzeć do centrum miasta. Aby rozkoszować się pięknem gdyńskiego portu nie tylko za dnia, lecz także w nocy, warto zatrzymać się w miejscu, z którego będziemy mogli podziwiać go w pełnej krasie, obserwować zachody słońca i wpatrywać się w spokojne morze.

Położony nieopodal plaży Hotel Mercure Gdynia Centrum to idealne miejsce dla osób spragnionych atrakcji miasta. Blisko hotelu znajdują się muzea, teatr muzyczny, przystań jachtowa i lokalne knajpki. Od czego warto rozpocząć spacer z rodziną i co trzeba zobaczyć?

Muzeum Gdyni, czyli jak się rodziło modernistyczne miasto

Zwiedzanie Gdyni najlepiej rozpocząć od wizyty w muzeum miasta, położonym niedaleko portu i hotelu. Wśród bogatych zbiorów muzeum znajdują się: fotografie, dokumenty, dzieła sztuki, plakaty i mapy. Dzięki atrakcyjnym wystawom dowiesz się, jak przebiegał rozwój Gdyni, jaki cel przyświecał stworzeniu portu i jak w ciągu kilku lat niepozorną wieś zmieniono w najważniejsze miejsce dla polskiego transportu i handlu. Budowniczym Gdyni przyświecał jasny cel – stworzenie miasta modernistycznego, nowoczesnego, zachwycającego architekturą, stojącego w opozycji do ceglanego Gdańska. W pokoju zaadaptowanym na salę kinową możesz zobaczyć film stworzony dzięki archiwalnym nagraniom, który pokazuje, jak rozwijała się Gdynia i jak zbudowano od podstaw port.

hotel2

Muzeum Marynarki Wojennej, czyli wycieczka ojca z synem, i nie tylko

Obok Muzeum Miasta Gdyni znajduje się muzeum szczególnie chętnie odwiedzane przez ojców spacerujących z synami. Wizyta w tym muzeum może być atrakcją nie tylko dla mężczyzn, lecz także dla płci pięknej. Na zewnątrz zobaczysz Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego, w środku, dzięki imponującym zbiorom, poznasz polską historię przez pryzmat morza. Warto również odwiedzić jeszcze jedno miejsce związane z muzeum. Aby do niego dotrzeć, trzeba się wybrać na krótki spacer.

ORP „Błyskawica”, czyli okręt-muzeum

W gdyńskim porcie przycumowany jest polski niszczyciel „Błyskawica”, który od pierwszych do ostatnich dni walk uczestniczył w działaniach podczas II wojny światowej. Dawniej okręt triumfował między innymi na Atlantyku i Morzu Północnym, dziś jest istotnym oddziałem Muzeum Marynarki Wojennej, a swoją nową funkcję pełni od połowy lat 70. „Błyskawica” to jedyny polski okręt odznaczony krzyżem Virtutti Militari. A jak wygląda jego zwiedzanie?

Na pokładzie okrętu możesz zwiedzić uzbrojenia torpedowe i artyleryjskie, miotacze, miny morskie, zrzutnie bomb głębinowych, urządzenia kotwiczne na dziobie okrętu. Pod pokładem zwiedzający mają szansę zobaczyć mieszkanie podoficerów, siłownię i radiostację rufową. Najważniejszy punkt programu stanowi zwiedzanie ekspozycji w salach wystawowych, która pozwala prześledzić imponujące dzieje kraju na morzu – od czasu kaprów do dzisiaj.

Dar Młodzieży” – żaglowiec, który opłynął świat

Po zwiedzaniu niszczyciela „Błyskawica” warto zobaczyć imponujący, jeden z najpiękniejszych żaglowców w Europie, „Dar Młodzieży”. To najatrakcyjniejsza jednostka zacumowana w gdyńskim porcie. Trzynastomasztowiec okrążył Ziemię, wyruszył w rejs do USA, uświetniając 500. rocznicę odkrycia Ameryki, do 2006 roku odbył aż 125 podróży, przepłynął blisko 400 tysięcy mil morskich i cumował w 357 portach na całym świecie. „Dar Młodzieży” można zwiedzać np. podczas Dni Morza.

Dar Pomorza”, czyli 106 lat niezwykłej historii

Vis-a-vis Mariny Gdynia jest zacumowany trzymasztowy żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”, który może się pochwalić wyjątkowo bujną historią. Dziś stanowi jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni. „Dar Pomorza” wybudowano w Hamburgu, po I wojnie światowej powędrował do Francji, a niedługo potem w duńskiej stoczni Nakskov został przebudowany. Statek odbył pod polską banderą ponad 100 rejsów, przepłynął pół miliona mil morskich i wyszkolił ponad 13 tysięcy studentów. Zwiedzanie statku to godzina niezwykłej podróży rozpoczynającej się od poznania jego historii. Na pokładzie zwiedzisz m.in. magazyn żagli, mesę oficerską, kabinę nawigacyjną, salon komendanta i górny pokład.

Po dniu pełnym atrakcji w gdyńskim porcie i jego pobliżu możesz wrócić spacerem do hotelu, zwiedzając przy okazji żaglówki zacumowane w porcie, lub jednym z katamaranów udać się na Hel, do Sopotu lub Gdańska.

Plan zwiedzania Gdyni powstał przy współpracy z siecią AccorHotels.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz