Znani i lubiani | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Znani i lubiani

1 września 2011, dodał: jaga23
Artykuł zewnętrzny

Irlandia zwana także „Szmaragdową Wyspą” słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, znamienitych trunków, celtyckiej tradycji oraz charakterystycznej muzyki i tańca. Wśród wielu znanych nam ludzi swoje miejsce ma wielu rodowitych Irlandczyków, są wśród nich aktorzy, muzycy czy pisarze. Spora ich część poprzez swoją działalność popularyzuje kulturę irlandzką, wykorzystując w swoich aranżacjach muzycznych elementy tradycyjnej muzyki irlandzkiej, pisząc o Irlandii czy po prostu mówiąc o niej. Warto znać chociaż kilku z nich. Oto plejada najbardziej znanych mieszkańców „Szmaragdowej Wyspy”.

MUZYKA

Enya – znana instrumentalistka i wokalistka, tworzy muzykę new age z elementami tradycyjnej muzyki celtyckiej, pierwszy jej album pojawił się już w 1987 roku, do jej najbardziej znanych utworów należy chyba ten napisany specjalnie do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia pod tytułem May It Be.

Ronan Keating – urodził się w Dublinie w 1977 roku, karierę piosenkarza popowego rozpoczął w zespole Boyzone, pierwszą solową płytę pt. Ronan wydał w 2000 roku.

Sinéad O’Connor – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, solową karierę rozpoczęła w 1986 roku. Jej największy hit to Nothing Compares 2 U z 1990 roku. Piosenkarka znana jest także ze swoich dość kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi, drąc zdjęcie papież protestowała przeciwko ukrywaniu przez kościół katolicki zbrodni molestowania dzieci przez księży w Irlandii, wyraziła także poparcie dla Irlandzkiej Armii Republikańskiej oraz wielokrotnie krytykowała kościół za jego negatywny stosunek do homoseksualizmu.

U2 – chyba jeden z najbardziej znanych zespołów irlandzkich. Został założony w Dublinie w 1976 roku i od tego czasu sprzedał aż 150 mln płyt na całym świecie. Tworząc muzykę w stylu rocka lat 80. zdobył gigantyczną rzeszę fanów na całym świecie.

The Corrs – zespół założony w 1991 roku przez trzy siostry i brata, grający muzykę na pograniczu rocka, popu i folku. Ich ostatnia płyta ukazała się w 2006 roku.

The Cramberries – zespół rockowy założony w 1989 roku. W trakcie swojej działalności zespół nagrał dziesięć płyt i stał się rozpoznawalny niemal na całym świecie, dzięki oryginalnemu głosowi wokalistki Dolores O’Riordan Burton. Od roku 2004 do 2009 zespół miałprzerwę w swojej działalności, w tym czasie jego członkowie zajmowali się karierami solowymi.

FILM

Liam Neeson– urodził się7 czerwca 1952 roku, został nominowany do Oskara za rolę w filmie Lista Schindlera. Swojąkarierę rozpoczął wlatach 80., zanim jednak zajął się aktorstwem pracował jako kierowca ciężarówki oraz nauczyciel. Znany jest także z takich filmów jak: Uprowadzona, Tożsamość, Królestwo Niebieskie, Gangi Nowego Jorku, Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne widmo oraz wielu innych.

Richard Harris – Popularność zdobył dzięki roli w znanej na całym świecie serii filmów o Harrym Potterze, w którym wcielił sięw postać dyrektora szkoły dla młodych czarodziejów i czarodziejek – Dumbledore’a. Był nie tylko aktorem ale także pieśniarzem i poetą, zagrał aż w 72 produkcjach filmowych m.in. w Gladiatorze i Czasie patriotów. Zmarł dziesięć dni przed amerykańską premierą filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic.

Pierce Brosnan – aktor i producent filmowy, znany przede wszystkim z ról w filmach o najsłynniejszego agencie, ażcztery razy wcielił się w rolę Jamesa Bonda. Znamy go także z takich produkcji jak: Marsjanie atakują, Góra Dantego, Mamma Mia! czy Twój na zawsze.

Collin Farrell – znany irlandzki aktor filmowy i telewizyjne. Wostatnim czasie zasłynął w Polsce przede wsztkim ze względu na związek z polską aktorką Alicją Bachledą-Curuś, z którą zagrał w filmie Ondine. Zagrał także w tak znanych filmach jak: Raport mniejszości, Wojna Harta, Telefon, Aleksander, Sen Kasandry, Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła oraz Niepokonani.

LITERATURA

Oscar Wilde – urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie, zmarł 30 listopada 1900 roku w Paryżu. Największą popularność zyskała jego powieść Portret Doriana Greya. To na jej podstawie powstały filmy w roku 1945, 1970 oraz 2009. Życie pisarza stało się podstawą do nakręcenia filmów: Procesy Oskara Wilde’a oraz Wilde. Pisarz ten znany był nie tylko z dobrego pióra, ale także ze swoich preferencji seksualnych, w 1895 roku został skazany na 2 lata ciężkich robót za kontakty homoseksualne. Na łożu śmierci przeszedł na katolicyzm.

Samuel Beckett – znany irlandzki prozaik, dramaturg i eseista. Jego utwory pełne są smutku i pesymizmu, często podejmują temat bezsensu ludzkiej egzystencji. Najbardziej znanym utworem Becketta jest Czekając na Godota.

James Joyce – najsłynniejszy irlandzki pisarz. Jego najznamienitszym dziełem, podziwianym i docenianym na całym świecie jest Ulisses (1922). Ze względu na swój charakter i styl bycia uważano go za egocentryka i aroganta. Był wielkim pisarzem ze względu na swoje eksperymenty literackie na zawsze zmienił światową literaturę. Finnegans Wake i Dublińczycy to inne znane dzieła tego pisarza.

Arthur Guinness – (1725-1803) założyciel i właściciel jednego z najsłynniejszych browarów na świecie.

Źródło: www.pl.wikipedia.org



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...