Szałwia lekarska – pomocna nie tylko przy bólu gardła | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Szałwia lekarska – pomocna nie tylko przy bólu gardła

8 października 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

W leczeniu bólu gardła często korzystamy z naturalnych składników mających właściwości przeciwzapalne. Jednym z nich jest szałwia. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie możliwości drzemią w tej niepozornej roślinie.

herbal-tea-1410565_960_720

Marka szałwii lekarskiej, która jest bohaterką dzisiejszego wpisu, zyskała na popularności dzięki dużemu zainteresowaniu, jakie w ostatnich miesiącach wzbudza szałwia Hiszpańska. Ta pochodząca z Ameryki Środkowej roślina, której nasiona chia są bogate w kwasy omega-3, antyoksydanty, błonnik, białko, wapń, fosfor i pakiet witamin, stała się jednym z najbardziej rozchwytywanych naturalnych suplementów diety. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma różnymi gatunkami szałwii (których wyróżnia się ponad 700).

Nazwa szałwii lekarskiej, na której dziś skupia się nasza uwaga, pochodzi od łacińskiego słowa slavus oznaczającego „zdrowie”. Nic dziwnego, że roślina jest zwana naturalnym antybiotykiem, a jej uniwersalne właściwości mogą być wykorzystywane nie tylko w infekcjach gardłowych.

W lecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim liście szałwii, które są bogate w olejki lotne (te z kolei zawierają pimen, cyneol, bornel, tujon oraz kamforę). Oprócz nich w liściach szałwii znajdują się też inne substancje aktywne pożyteczne dla zdrowia. Należą do nich: garbniki, flawonoidy, estriol, karnozol i trójterpeny. Wszystkie one sprawiają, że szałwia lekarska ma właściwości odkażające, przeciwutleniające i grzybobójcze. Roślina jest również skarbnicą witamin, na czele z A, B, C i PP, oraz minerałów (magnez, żelazo, wapń, sód, cynk i potas).

Jak można je wykorzystać? Wywar z szałwii lekarskiej obniża poziom cukru we krwi, łagodzi bóle brzucha oraz pobudza trawienie poprzez wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto szałwia usprawnia perystaltykę jelit i zapobiega wzdęciom oraz może okazać się pomocna przy dolegliwościach wątroby. Szklanka naparu z szałwii koi nerwy i wzmaga koncentrację. Szałwia lecznicza jest również dobrym remedium na kobiece problemy: powstrzymuje laktację, zmniejsza dolegliwości miesiączkowe i łagodzi objawy menopauzy. Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne skóry, wchodzi też w skład preparatów kosmetycznych – balsamów, żeli do higieny intymnej, kremów i peelingów.

Jednak pierwszorzędnym zastosowaniem, które przypisuje się szałwii jest pielęgnacja jamy ustnej i leczenie stanów zapalnych gardła. Jej napar stosuje się w momencie wystąpienia pleśniawek, różnego rodzaju owrzodzeń i aft oraz przy problemie krwawiących dziąseł. Wyciąg z szałwii działa również profilaktycznie, dlatego stosuje się go w niektórych pastach do zębów i płynach do płukania ust.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i bakteriobójczym, roślina jest często wykorzystywana jako środek do niwelowania bólu gardła. Można ją spotkać jako składnik suplementów diety w formie pastylek lub syropu, które skutecznie redukują pierwsze oznaki zapalenia gardła i migdałków. Wchodzi również w skład niektórych płukanek ziołowych, które można stosować w razie problemów z gardłem. Szałwia jest także rozwiązaniem dla zwolenników naturalnych metod leczenia gardła. Wywar z szałwii (3 – 4 g ziela na 1/2 szklanki wrzątku) świetnie sprawdzi się do płukania gardła i jako składnik inhalacji.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...