Surowce roślinne wykorzystywane w okresie przekwitania | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Surowce roślinne wykorzystywane w okresie przekwitania

10 maja 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Klimakterium to naturalny, fizjologiczny proces zachodzący w organizmie kobiety. Związany jest z wygasaniem czynności jajników, które zaprzestają produkcji żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. Przekwitanie obejmuje okres kilku lat przed i po ostatniej miesiączce, czyli menopauzie. W tym czasie u wielu pań pojawiają się przykre symptomy, takie jak uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość, suchość pochwy, wahania nastrojów czy problemy ze snem i koncentracją. Dolegliwości te mogą być tak uciążliwe, że kobiety sięgają po różne środki, by je złagodzić. Surowce roślinne wykorzystywane w okresie przekwitania to starannie wybrane zioła oraz różnego rodzaju pokarmy i suplementy  zawierające fitoestrogeny.

1granat

Klimakterium to szczególny okres w życiu kobiety. Nasze ciało zmienia się wraz z upływem lat. Zmian związanych ze starzeniem się nie jesteśmy w stanie odwrócić, lecz przez przekwitanie możemy przejść łagodniej. Nasz organizm w tym czasie cierpi z powodu niedoboru estrogenów. Hormony te odpowiedzialne są za regulację cyklu menstruacyjnego, ale mają też wpływ na cały nasz organizm. Z tego powodu spadek ich produkcji skutkuje dokuczliwymi objawami. Na szczęście mamy możliwość złagodzenia ich poprzez stosowanie naturalnych, roślinnych surowców.

Klimakterium – czym jest?

Choć słowo „klimakterium” jest nacechowane negatywnie i kojarzy się z przykrymi objawami, oznacza ono naturalny okres w życiu kobiety. Obejmuje on kilka lat przed i po menopauzie, czyli ostatniej miesiączce. Zazwyczaj w ten etap wchodzą panie między 45. a 55. rokiem życia. Pierwszym symptomem przekwitania są najczęściej zaburzenia miesiączkowania. Następnie pojawiają się kolejne objawy wypadowe – uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość, wahania nastroju, suchość pochwy, spadek libido, zaburzenia snu i kołatania serca. Po menopauzie nasze ciało zaczyna się zmieniać. Skóra staje się sucha i mniej elastyczna. Nasze kości tracą swoją gęstość mineralną, stają się podatne na złamania, co sprzyja rozwojowi osteoporozy. Na szczęście zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i stosowanie surowców roślinnych mogą pomóc nam łagodniej przejść przez klimakterium.

Hipoestrogenizm – przyczyna dolegliwości związanych z menopauzą

Przekwitanie i jego przykre objawy bezpośrednio związane są ze spadkiem produkcji estrogenów przez jajniki, których czynność stopniowo wygasa. Niedobór żeńskich hormonów płciowych wpływa na cały organizm kobiety. Taki stan nazywamy hipoestrogenizmem. Estrogeny w naszym ciele pełnią szereg ważnych funkcji. Regulują cykl menstruacyjny, odpowiedzialne są za naszą płodność oraz gospodarkę lipidową i wapniową. Ich działanie obejmuje także poprawę przyswajania białek, wpływ na syntezę kolagenu czy zwiększanie krzepliwości krwi. Nic dziwnego, że niedobór tych ważnych kobiecych hormonów jest tak dotkliwy dla naszego organizmu. Naturalne metody łagodzenia symptomów menopauzy polegają na przyjmowaniu takich substancji roślinnych, które swoją budową przypominają żeńskie hormony płciowe.

1soja

Fitoestrogeny w walce z dolegliwościami klimakterium

Hormony roślinne to naturalne i bardzo istotne związki organiczne. Ich działanie polega na regulowaniu wzrostu i rozwoju roślin. Należą do nich między innymi fitoestrogeny, stosowane w leczeniu menopauzy. Budowa i właściwości tych substancji są zbliżone do estrogenów produkowanych w jajnikach. Przyjmowanie ich w pewien sposób oszukuje nasz organizm, którego receptory estrogenowe wyłapują te roślinne związki, biorąc je za swoiste żeńskie hormony. Do fitoestrogenów zaliczamy izoflawony, występujące w roślinach strączkowych, lignany, obecne w nasionach zbóż, a także kumestany, które znajdziemy w nasionach słonecznika i kiełkach fasoli. W roślinach znajdują się nieaktywne glikozydy lub prekursory fitoestrogenów, jednak w naszym przewodzie pokarmowym następuje ich przemiana do form aktywnych. Dieta bogata w te roślinne związki powinna opierać się na soi, soczewicy, grochu, fasoli i ciecierzycy. Spożywać powinnyśmy również chmiel, zboża, olej lniany, nasiona słonecznika, czosnek, rabarbar i cebulę. Fitoestrogeny obecne są również w niektórych owocach. Warto sięgać po wiśnie, gruszki czy owoce granatu.

Surowce roślinne wykorzystywane w okresie przekwitania

Uciążliwe dolegliwości klimakterium możemy załagodzić naturalnymi sposobami. Warto sięgnąć po zioła, które są surowcami roślinnymi często wykorzystywanymi w celu znoszenia objawów menopauzy. Wykorzystywane są między innymi: niepokalanek pieprzowy, dzięgiel chiński, pluskwica groniasta, wiesiołek dwuletni czy koniczyna czerwona. Zawierają one dużą ilość fitoestrogenów, które niejako zastępują żeńskie hormony w naszym organizmie. Pozwala to na znoszenie bądź łagodzenie symptomów przekwitania. Ponadto mają one szereg innych pozytywnych właściwości. Ziele niepokalanka ma działanie przeciwdepresyjne, uspokajające, rozkurczowe i odkażające. Dzięki temu zapobiega wahaniom nastroju i stabilizuje cykl menstruacyjny. Pluskwica groniasta jest szczególnie często wykorzystywana w celu niwelowania dolegliwości związanych z klimakterium. Jej korzeń działa przeciwzapalnie, a także aktywizuje działanie kobiecych hormonów. Warto sięgnąć także po kiełki lucerny i fasoli mung, liście rabarbaru, korzeń kudzu czy nasiona soi.

Fitoestrogeny – w jakiej formie je zażywać?

Fitoestrogeny pozwalające na łagodzenie objawów menopauzy są obecne w wielu produktach spożywczych. Najbardziej naturalnym sposobem dostarczenia sobie tych związków roślinnych jest więc stosowanie odpowiedniej diety. Niestety, jest to trudne. Dawki, które zapewniłyby nam odpowiedni efekt, są naprawdę duże. Włączenie roślin strączkowych, zbóż lub warzyw i owoców bogatych w te substancje do codziennego jadłospisu na pewno nam nie zaszkodzi. Czasem jednak konieczne jest sięgnięcie po suplementy diety w formie tabletek, kapsułek lub herbatek. Niekiedy dolegliwości związane z klimakterium są tak silne, że samo przyjmowanie surowców roślinnych może nie być wystarczające. Stosowana jest wtedy u pań hormonalna terapia zastępcza. Fitoestrogeny zalecane są jednak w celu niwelowania objawów o małym nasileniu lub wspomagania innych terapii.

Więcej porad na temat łagodzenia objawów klimakterium, a także dużo ciekawych artykułów i informacji na tematy związane z menopauzą, znajdziesz na portalu Menopauza.pl!

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz