Sposoby na wyrównanie magnezu w organizmie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Sposoby na wyrównanie magnezu w organizmie

22 stycznia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Znaczenie magnezu dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu jest obecnie tematem niezwykle popularnym. Codziennie w telewizji, radiu i prasie spotykamy się z kampaniami promującymi konkretne suplementy diety zawierające ten niezbędny dla życia pierwiastek.

kobieta

O tym, że problem bynajmniej nie jest wyimaginowany, wiemy doskonale, gdyż sami zapewne wielokrotnie odczuwaliśmy skutki niedoboru magnezu. Jak sobie z tym radzić? Na dwa sposoby: zmienić tryb życia i nawyki żywieniowe lub zaopatrzyć się w odpowiednie środki farmaceutyczne.

 

Zmiana trybu życia i codziennych nawyków

To oczywiście sposób wymagający większego zaangażowania i uwagi. Nie jest łatwo wyrzec się własnych nawyków – zwłaszcza w dobie wszechobecnego pośpiechu. Sprawia on m.in., że stosunkowo niewielką uwagę przywiązujemy do składu i jakości żywieniowej produktów, które spożywamy. Tymczasem mają one znaczący wpływ na obniżanie się poziomu magnezu w organizmie. Przykładem niech będzie chociażby dieta bogata w tłuszcze zwierzęce bądź tłusty nabiał (w tym także desery mleczne); obok tego kawa, alkohol, napoje gazowane. Co więcej, prawie nikt nie zwraca uwagi na fakt, że spożycie dużych ilości wapnia i białka także działa niekorzystnie na magnez – utrudniają jego wchłanianie, a tym samym zwiększają zapotrzebowanie nań organizmu. Wyjściem z tej sytuacji jest zatem dieta zbalansowana pod kątem magnezu. Na początek dobrze jest zwiększyć spożycie produktów takich jak szpinak, kasza jęczmienna, kukurydza i czarna fasola. Są to swoiste „hity” dietetyczne.

 

Suplementy diety

Jest to sposób łatwiejszy i nie wymagający od nas żadnej większej zmiany trybu życia. Problemem może być jednak wybór odpowiedniego suplementu. Trudno policzyć, jak wiele produktów bogatych w magnez jest obecnie dostępnych na rynku. Każdy producent zapewnia, że jego preparat jest najskuteczniejszy, co oczywiście nie jest prawdą. Tym, na co należy zwracać szczególną uwagę, jest skład chemiczny suplementu. Kluczową sprawą jest bowiem rozpuszczalność w przewodzie pokarmowym, bezpośrednio przekładająca się na wchłanianie magnezu. Krótko mówiąc: szukajmy takiego środka, który jest oparty na mleczanie/cytrynianie magnezu (np. Magne B6 – http://www.magneb6.pl). To bowiem gwarantuje przyswajalność rzędu nawet 90%. O wiele mniejszą skuteczność mają węglan i siarczan (do 30%), chlorek (do 16%) oraz tlenek (do 4%). Wchłanianie magnezu wspomaga witamina B6. Ważne jest także to, czy zażywamy suplement w postaci powlekanej tabletki. Dzięki niej preparat rozprowadza się stopniowo i dłużej po organizmie, co oczywiście oznacza skuteczniejszą przyswajalność.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz