„Siła duetów” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Siła duetów” – recenzja

5 maja 2016, dodał: outside
Artykuł zewnętrzny

Joshua Wolf Shenk: „Siła duetów”

1sila

Kreatywność i wynikająca z niej innowacyjność, są w dzisiejszym świecie cenione bardziej niż wiedza. Bywa, że największe osiągnięcia znanych ludzi nigdy nie doszłyby do skutku, gdyby nie to, że w odpowiednim momencie ich życia los postawił na ich drodze właściwą osobę, z którą udało się zrealizować nietuzinkowy projekt. Autor tej publikacji pokazuje, jak wielka jest siła relacji międzyludzkich, jak bardzo potrafią one rozbudzić głęboko ukryte pokłady sił twórczych i przyspieszyć bieg wydarzeń prowadzących do wielkiego sukcesu.

Wielkie projekty rodzą się często z czystego przypadku, jakim jest spotkanie dwóch ludzi z podobną wizją świata i spojrzeniem na życie. Jak to się dzieje, że tak często los sprawia, że dwie osoby mogą się spotkać, nawiązać współpracę i wspólnie osiągnąć szczyt w swojej dziedzinie? Książka zawiera historie kilku powszechnie znanych duetów z różnych branż, które zapisały się w historii dzięki własnej, nietuzinkowej twórczości. Spośród opisanych tu postaci, np. J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis czy Maria Słodowska-Curie i Piotr Curie są autorami dzieł i odkryć, które na pewno nie powstałyby, gdyby nie ich udana współpraca. Cały świat pamięta i nuci przeboje, które napisali i wykonali wspólnie John Lennon i Paul McCartney, a imperium Steve’a Jobsa na pewno nie byłoby tak gigantyczne, gdyby nie jego wspólnik – Steve Wozniak.

Joshua Wolf Shenk analizuje historie tych osób pod kątem psychologicznym i wyciąga trafne wnioski co do szczegółów ich relacji. Nie pomija też trudnych momentów w każdej historii pokazując, że w przypadku wybitnych osobowości nawet konflikty mogą być siłą napędową twórczości, która przyśpiesza osiągnięcie imponujących efektów wspólnej pracy. Zadziwiająca jest drobiazgowość w przedstawianiu szczegółów z opisywanych historii, która służy sformułowaniu ostatecznej odpowiedzi na pytanie: W czym tkwi tajemnica tak dużej skuteczności dwóch osób w osiągnięciu tego, czego nie udałoby się dokonać jednemu człowiekowi?

Relacje między geniuszami to prawdziwa sztuka – jak pisze autor: „Każda para ma swój taniec władzy, choreografię  ataku i odparcia ciosów, skłonów i obrotów kształtujących sposób poruszania się po  scenie życia”. Warto więc poznać losy wielkich artystów, pisarzy, biznesmenów i naukowców, by poznać ich bardziej ludzkie oblicze w sytuacjach konfliktu, rywalizacji, ale też twórczego napięcia. Ta książka inspiruje i daje motywację do szukania własnej drogi i najlepszych partnerów zawodowych czy w życiu osobistym. Polecam!

 

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz