Sekrety kawy organicznej | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Sekrety kawy organicznej

17 lutego 2011, dodał: stellini
Artykuł zewnętrzny

W obecnych czasach zakup dobrej kawy stanowi duże wyzwanie. Producenci zasypują nas swoimi ofertami, telewizja emituje wciąż nowe reklamy, a konsument codziennie otrzymuje nową porcję informacji, że właśnie ta konkretna kawa jest najlepsza. Potem udaje się do sklepu, kupuje produkt i następuje zdziwienie: ta pięknie wyglądająca paczka kawy i jej zawartość wcale nie jest tak wspaniała, jak obiecywano w reklamie.

W czasach globalizacji i ogólnego nastawienia na zysk potężne firmy zapominają w rzeczywistości o ludziach, którzy z założenia powinni być priorytetem – to oni są przecież ostatnim ogniwem tego wielkiego łańcucha. Produkuje się dużo, szybko i tanio, a potem ubiera się to w piękne opakowania i podaje na tacy konsumentowi. Na szczęście są jeszcze produkty, które nie zostały stworzone tylko przez księgowych, lecz przez pasjonatów dobrego smaku, zapachu czy aromatu…

Kawa organiczna jest jednym z takich produktów. Hodowana jest z reguły tam, gdzie panują doskonałe warunki klimatyczne, sprzyjające jej naturalnemu rozwojowi. Uprawiana jest bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych oraz sztucznych nawozów, użyźniana tylko naturalnym kompostem i nawozami zwierzęcymi, a płodozmian sprawia, że ziemia, na której uprawia się ją, nie wyjaławia się. Kawa organiczna pozyskiwana jest najczęściej tzw. metodą suchą – ziarna po zebraniu suszone są w słońcu. Sam sposób uprawy pozwala naturalnie dojrzewać kawowcom w cieniu drzew – to sprawia, że roślina może rozwijać się bez ryzyka przedwczesnego wysuszenia przez słońce. Późniejszym efektem takich działań jest smak i aromat parzonej kawy – niezwykle bogaty i całkowicie niepowtarzalny. Uprawa organiczna w przeciwieństwie do plantacyjnej jest też bardzo ważna dla ochrony środowiska, ponieważ dzięki niej ogranicza się m.in. wycinanie lasów tropikalnych i nie ingeruje w środowisko naturalne.
Dokładne wymogi dotyczące certyfikowania kaw organicznych są zależne od kraju, w którym sprzedawany jest dany produkt – te najbardziej podstawowe to:
1. Maksymalne ograniczenie używania środków chemicznych podczas wytwarzania i przetwarzania,
2. Hodowla/uprawa na terenie wolnym od środków chemicznym przez określoną ilość lat (minimum 3 lata wstecz),
3. Fizyczne oddzielanie produktów organicznych od produktów niecertyfikowanych podczas przetwarzania, pakowania i transportu, aby nie doprowadzić do skażenia produktu,
4. Prowadzenie dokładnej dokumentacji dotyczącej sposobu wytwarzania danego produktu,
5. Częste kontrole jakości.

Organiczne plantacje stosują najczęściej tzw. uprawę w cieniu, czyli ochranianie kawy przed nadmiernym słońcem poprzez obsadzanie terenu plantacji większymi roślinami. Dzięki temu tworzą się naturalne ekosystemy leśne, stanowiące nierzadko spory procent zalesienia danego państwa (np. w Gwatemali zacienione plantacje stanowią około 6,5 % lasów całego kraju). Taka metoda uprawy w naturalny sposób przyczynia się do ochrony i rozwijania naturalnego środowiska – na plantacjach znajduje schronienie wiele gatunków roślin i zwierząt, co bywa dodatkowo pomocnym  przy wytwarzaniu takiej kawy. Największym dostawcą  kawy certyfikowanej jako organiczna jest Peru, a zaraz po nim Meksyk i Etiopia.
Kawowiec jest rośliną bardzo wrażliwą i każdy bodziec  z jego otoczenia czy też dostarczany mu pierwiastek chemiczny ma wpływ na ostateczny smak wytworzonego z jego ziaren naparu. Stąd można łatwo wywnioskować, że i wszelki nawóz czy pestycyd zastosowany na plantacji kawy znajduje swoje odbicie w ostatecznym bukiecie smakowym naparu kawowego.
Kupując kawę organiczną, taką jak np. dostępna w sklepie internetowym Stellini.pl kawa Nicaragua FTO BIO , Peru BIO , Meksyk BIO  czy też Guatemala  FTO BIO możemy być pewni, iż to, co pijemy, jest prawdziwym smakiem kawy a nie  jego obrazem zniekształconym przez niechciane dodatki.

Odpowiedź na pytanie czy warto kupować kawę organiczną nasuwa się sama…

Materiał stanowi cz. I cyklu: Sekrety kawy i został opracowany przez dział informacyjny sklepu Stellini.pl (kawy z 12 państw świata)



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Sekrety kawy organicznej

  1. avatar bęc pisze:

    Tyle że kawa organiczna a kawa bio to nie to samo.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...