„Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” – recenzja

28 sierpnia 2015, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czytanie jest jedną z podstawowych umiejętności służących m.in. do nauki i komunikacji, powszechnie wymaganą i nauczaną na obowiązkowym etapie kształcenia. Nie sposób jej nie docenić, nie można bez niej samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.
Miłośnicy literatury marzą o tym, by mieć więcej czasu na czytanie; studenci, żeby więcej rozumieć z tego, co czytają; a zgłębiający wiedzę samodzielnie chcieliby, aby to, co przeczytają, gdzieś w pamięci zostało i mogło być wykorzystane. Jak się okazuje, wszystko to można osiągnąć opanowując umiejętność szybkiego czytania.

Jeśli chcemy nauczyć się szybko czytać, możemy zapisać się na specjalny kurs. Możemy też zrobić to we własnym domu i tu z pomocą przychodzi książka Pawła Rudzkiego „Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie”.
szybkie_czytanieDzięki informacjom w niej zawartym i systematycznie wykonywanym ćwiczeniom:
– dokonamy pomiaru prędkości czytania (ilość słów na minutę) oraz ustalimy wskaźnik rozumienia czytanego tekstu
– poszerzymy pole widzenia
– zwiększymy zdolność czytania ze zrozumieniem
– wyćwiczymy przestawialność uwagi, czyli umiejętność szybkiego przechodzenia pomiędzy fragmentami tekstu bez utraty rozumienia treści
– zwiększymy stabilność uwagi, czyli koncentrację
– powiększymy pojemność uwagi (pamięć krótkookresową) oraz dowiemy się jak przyswajać wiedzę, aby trafiła do pamięci długookresowej
– ocenimy i znacząco zwiększymy efektywność czytania
– poznamy sposoby zwiększenia motywacji
– dowiemy się jak utrzymać wzrok w dobrej formie
– odkryjemy sposoby kontrolowania subwokalizacji (powtarzanie/słyszenie w myślach czytanego tekstu), która obniża tempo czytania i uporamy się z regresją (wracanie do przeczytanego tekstu)
– poprawimy percepcję (postrzeganie, odbiór) i nauczymy się utrzymywać ją na wyższym poziomie podczas wykładu lub samodzielnej nauki, zwiększymy także efektywność uczenia się
– przede wszystkim jednak stopniowo będziemy zwiększać tempo czytania.

Autor, Paweł Rudzki, jest szefem Regionu Małopolskiego Akademii Szybkiego Czytania, trenerem i współorganizatorem Mistrzostw Polski w tej dziedzinie. Prowadzi warsztaty mające na celu poprawę sprawności intelektualnej. Absolwent Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH, mąż i ojciec, człowiek potrafiący zaciekawić i zainspirować, niewątpliwie posiadający umiejętność przekazywania wiedzy w sposób jasny i łatwy do przyswojenia.

Książka „Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” doczekała się drugiego wydania i stanowi samodzielny kurs szybkiego czytania, który możemy odbyć we własnym zakresie. Wszelkie zagadnienia są doskonale objaśnione, wzbogacone o rysunki i łatwe doświadczenia, dzięki którym lepiej je zrozumiemy. Ponad 120 ćwiczeń pozwoli w ciągu kilku tygodni systematycznej pracy zwiększyć naszą spostrzegawczość, koncentrację, tempo czytania i rozumienie tekstu, usprawni pamięć i intelekt. Testy, czytanki, gry, zdjęcia, zadania logiczne i liczbowe zostały dobrane i opracowane w taki sposób, aby zwiększać nasze umiejętności stopniowo.

To książka obalająca mity i rozwiewająca wątpliwości typu „szybkie czytanie odbywa się kosztem rozumienia”. Prawidłowa technika tej niezwykle przydatnej umiejętności tak naprawdę zwiększa koncentrację na tekście i przyswajanie zawartych w nim informacji. Aby na stałe przyspieszyć tempo czytania, należy najpierw zrozumieć kilka mechanizmów, a potem ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, bowiem tylko trening czyni mistrza. Jeśli nawet mistrzami być nie chcemy, z całą pewnością warto opanować umiejętność pozwalającą sprawniej się uczyć, lepiej zapamiętywać i przeznaczać mniej czasu na przeczytanie takiej samej ilości tekstu, bez względu na to, czy chodzi o służbowe wiadomości i raporty, czy powieści czytane dla relaksu. Dzięki szybkiemu czytaniu możemy wygospodarować więcej czasu, albo po prostu przeczytać więcej książek.
Słowo pisane wciąż pozostaje najbardziej popularnym nośnikiem informacji, a w ich natłoku warto nauczyć się sprawnie i szybko poruszać.

Iwona

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz