Restauracja Czeski Film Księży Młyn – opinia, dania i ceny | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Restauracja Czeski Film Księży Młyn – opinia, dania i ceny

26 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W ramach naszej ogólnopolskiej akcji Blogerzy Smakują prezentujemy kolejną restaurację, tym razem blogerka smakowała dania czeskiej restauracji  Cesky Film w Łodzi:

banersmak

Restauracja Cesky Film

ul. Tymienieckiego 25a
90-350 Łódź

Z czym kojarzą mi się Czechy? Na pewno ze słodkim krecikiem, wojakiem Szwejkiem, najlepszym piwem na świecie, górami i knedliczkami. Nie wiem dlaczego, ale pewną sympatią darzę czeską kulturę, może ze względu na troszkę śmieszny język? Z wielką ciekawością wyruszyłam na kulinarny podbój kubków smakowych do czeskiej restauracji w Łodzi, która mieści się przy ulicy Tymienieckiego 25.
Dyskretna obsługa z przemiłym, energicznym i uśmiechniętym kelnerem oraz naprawdę wyjątkowo sympatyczni właściciele to dodatkowy atut tego miejsca.

Największe zaskoczenie przeżyłam jednak docierając na miejsce: okazało się, że znajduje się tutaj druga siostra słynnej Manufaktury, troszkę skromniejsza, ale w perspektywie widać, że będzie tu się działo: pofabryczne lofty, super klimat i te charakterystyczne budynki dla dawnej Łodzi.

Gdyby nie wizyta w Ceskym Filmie, nie miałabym pojęcia o istnieniu tego wyjątkowego miejsca! Tuż obok znajduje się piękny park źródliska i palmiarnia, którą można odwiedzać z rodzinami przez cały rok. Tak więc, polecam to miejsce nie tylko studentom na szybki lunch (lokal wprowadził atrakcyjną ofertę lunchową), ale też całym rodzinom na niedzielny obiad połączony ze spacerem i zwiedzaniem Księży Młyna.
Dodatkową atrakcją jest muzyka na żywo w piątki i soboty od godziny 19:00 grają  Gomand Trio.Przykufelku czeskiego piwa naprawdę można się tutaj zrelaksować.

Dla dzieci: właściciele restauracji nie zapominają o naszych milusińskich ponieważ specjalnie dla nich jest przygotowane menu, w formie kolorowanki z krecikiem. Menu podawane jest w weekendy.

W menu znajdziemy takie pozycje jak: nugetsy z kurczaka z frytkami, naleśniki z czekoladą i bitą śmietaną, zupa pomidorowa, rurki z bitą śmietaną, świeży sok z marchwi.

A teraz moja relacja z pobytu w restauracji od strony kulinarnej:

Sam lokal jest bardzo przytulny i niezwykle klimatyczny. Sącząc najpyszniejsze czeskie piwko można przy okazji obejrzeć mecz lub bajkę o kreciku.
Karta menu jest bardzo przejrzysta i nie zatłoczona zbędnymi daniami. Można tu znaleźć ciekawe przystawki np: pasztet z dzika na grzance (w cenie 9 zł) czy pyszne rohliki z różnymi farszami (w cenie14 zł podawane na ciepło). Na początek zamówiliśmy piwko Rychtar z pianą na dwa palce i grzaniec z wina.

Piwo – ten złocisty napój po prostu zniewala, jest tak delikatne, a zarazem cudownie orzeźwiające, że dla samego tego piwa warto przejechać pół miasta!

Warto wspomnieć o piwach,  które można zamówić  w restauracji:  Cerna Hora (czeskie piwo),
pięć gatunków piwa beczkowego Granat- ciemne piwo, Kamelot, Modra Luna- z ekstraktem z borówki, rychtar oraz kvasar.
 
Jeśli chodzi o przystawkę zdecydowaliśmy się na te słynne pierożki z półkruchego ciasta z różnymi farszami: mięsnym, pieczarkowym i szpinakowym. Podawane są na ciepło z dwoma dipami.
 
Ta przystawka mnie oczarowała już na wstępie: pyszne ciasto z rozpływającymi się w ustach  świetnie doprawionymi farszami. Od razu nabraliśmy apetytu na dalsze smakowite dania.

Po rohlikach przyszła kolej na gęstą i sycącą zupę Bramborovą z bryndzą (10 zł) z dodatkiem boczku, to prosta zupa ziemniaczana, ale świetnie kmponuje się ze wspomnianym już piwkiem dzięki dodatkowi smacznej bryndzy.

Nadeszła wreszcie pora na skosztowania dania głównego: szef kuchni nas nie zawiódł! Na stół bowiem wjechał ogromny talerz z wielka porcją knedlików z gulaszem wołowym i zasmażana kapustą (w cenie 32 zł cała porcja). W sumie nawet myślałam, żeby ją zastąpić buraczkami, ale dobrze, że tego nie zrobiłam: kapusta była doskonale doprawiona kminkiem, świetnie zbalansowane smaki – gulasz mięciutki, świeżutki a knedliki jadłam pierwszy raz, nieco przypominały mi pampuszki mojej babuni, były delikatne i puszyste jak poduszeczka. Koniecznie musicie je spróbować!

Jedzenie było tak smaczne i wykonane ze świeżutkich produktów, że skusiłam się jeszcze na białą kiełbasę, którą restauracja wykonuje we własnym zakresie oraz sałatkę ziemniaczaną. Kiełbaska idealnie doprawiona, wyrazista w smaku i nie za tłusta.

 

Biała kiełbasa jest wykonywana według tajemnej receptury szefa kuchni, będzie również możliwość jej kupienia na wynos w okresie świątecznym. Restauracja przygotowała też ofertę wynosów świątecznych:  pasztety, mięsa pieczone i biała kiełbasa wszystko własnej receptury!

Deser – restauracja naprawdę może się pochwalić wyśmienitymi deserami: strudel jabłkowy z bitą śmietaną podany w sosie waniliowym i makowiec to bardzo mocne punkty tej uczty!

Zwieńczenie tego obiadu w postaci najlepszego na świecie makowca, który zniknął z talerza w ciągu kilku sekund to chyba najlepsza rekomendacja…

Myślę, że zdjęcia same mówią za siebie: dania są wybitnie pyszne, modne i nowoczesne a przy tym z zachowaniem tradycyjnej kuchni czeskiej.

Restauracja każdego miesiąca  wprowadza tematyczne dania np:  ” Burak w Roli Głównej”,   dania w tej wkładce to krem z pieczonych buraków, sałatka z plastrami grillowanych buraków, kozim serem i winegretem z orzechów laskowych, filet z kaczki na zielonym groszku z ziemniakami gratin, terriną z buraka podany z  sosem wiśniowym oraz mascarpone na pierniku podane z sosem na bazie espresso i galaretką buraczaną.

Szefem kuchni jest Pan Andrzej Jackowiak, który w gastronomi pracuje od 2005 roku. Jest też członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Kucharzy  Euro- Toques Polska.  Pracował w łódzkich restauracjach min. Restauracja Wiedeńska, Restauracja Tradycja (szef kuchni). Przez ostatnie trzy lata pracował jako szef kuchni w Kompleksie Sanatoryjno- Rehabilitacyjnym w Stegnie Gdańskiej. Ukończył tez kilka szkoleń: min. Akademia Molekularna Jeana Bosa, QimiQ Studio w Hof bei Salzburg, Austria.  Jest laureatem wielu konkursów :   

VII Festiwal dobrego Smaku  Łódź, czerwiec 2010  II miejsce za Kotlecik drobiowy w aksamitnym sosie szpinakowym z Gorgonzolą
Mikołajkowy Konkurs Kulinarny w Rybinie  06.12.2012  I miejsce za sandacza w szuwarach
VII Konkursu Specjałów Karnawałowych  w Stegnie  I miejsce za łososia faszerowanego, III miejsce za kaczkę po tyrolsku.
Serdeczne gratulacje Panie Andrzeju!Dlatego też śmiało mogę polecić restaurację Cesky Film jako obowiązkowy punkt na kulinarnej mapie Łodzi i wyjątkowe miejsce, w którym można spędzić fantastycznie czas, do zobaczenia następnym razem.

Testowała:



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Restauracja Czeski Film Księży Młyn – opinia, dania i ceny

  1. avatar Blogerka pisze:

    nie znałam wcześniej czeskiej kuchni!

  2. avatar Barbie1290 pisze:

    ciekawa recenzja, te knedliczki są bardzo apetyczne:)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...