Przeziębienie i olejki eteryczne | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przeziębienie i olejki eteryczne

10 sierpnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nawet latem lub wczesną jesienią mogą dopaść nas nielubiane i utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości. Przeziębienie, ból gardła, katar wszystkie potrafią pokrzyżować nasze plany związane z pracą lub wypoczynkiem. Na swoją odporność powinniśmy pracować cały rok. Zdrowa dieta, ruch na świeżym powietrzu czy unikanie stresów korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jednak jeśli nie uda nam się całkowicie ustrzec przed różnymi objawami przeziębienia, warto poznać naturalne metody radzenia sobie z nimi, zanim sięgniemy po medykamenty dostępne w aptece. Aromaterapia, jako jedna z metod medycyny naturalnej proponuje na wiele problemów zdrowotnych, w tym także na infekcje dróg oddechowych, zastosowanie olejków eterycznych. Olejki używać można między innymi do inhalacji, masażu i kąpieli.

Dr Beta olejek mięty pieprzowej

Olejek anyżowy
Do grupy olejków eterycznych zwalczających dolegliwości związane z przeziębieniem należy olejek anyżowy. Wszyscy znamy smak anyżu – przyprawy-aromatu, stosowanej do aromatyzowania ciast, ciasteczek, pierników, deserów a także alkoholi. W leczeniu grypy i przeziębienia olejek anyżowy używany jest między innymi przy kaszlu i katarze, chorobach gardła i jamy ustnej. Ma działanie antyseptyczne, wykrztuśne i przeciwbólowe. Jest składnikiem ziołowych leków wykrztuśnych, tabletek na ból gardła i syropów przeciwkaszlowych. Olejek ten może być stosowany wspólnie z olejkiem drzewa herbacianego i cytrynowym do inhalacji lub z olejkami: sosnowym, lawendowym i rumianku rzymskiego do płukania gardła. Używamy wówczas po jednej kropli każdego z wymienionych olejków, rozpuszczając je w 1/2 szklanki ciepłej wody. Tak przygotowaną mieszanką płuczemy gardło trzy do czterech razy dziennie. W pokoju, w którym przebywa chora osoba możemy również umieścić kominek i raz dziennie zdezynfekować pomieszczenie używając specjalnej mieszanki złożonej z dwóch kropli olejku anyżowego, dwóch kropli olejku drzewa herbacianego i jednej kropli olejku cytrynowego.

Olejek sosnowy

Dr Beta olejek sosnowy
Olejek sosnowy o leśnym, świeżym zapachu doskonale udrażnia drogi oddechowe, ma właściwości antyseptyczne i łagodnie pobudzające. Stosowany jest przy kaszlu i zapaleniu zatok. Wraz z olejkiem manuka używany bywa do inhalacji, a z olejkiem tymiankowym tworzy doskonałą kompozycję do masażu i kąpieli. W tym ostatnim przypadku oba olejki należy wkroplić na jedną łyżkę stołową oleju roślinnego (3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego). Tak przygotowaną mieszankę wmasowujemy w klatkę piersiową przed snem lub dodajemy do wieczornej kąpieli.

Olejek tymiankowy
Znany jako ziele przyprawowe, tymianek znalazł zastosowanie także w aromaterapii w leczeniu między innymi przeziębienia i grypy. Olejek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, używany jest przy kaszlu, katarze, zapaleniu migdałków, infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Wraz z olejkami: manuka i anyżowym stosowany jest do inhalacji. Warto wspomnieć, iż olejek tymiankowy podwyższa ciśnienie krwi i dlatego nie powinny stosować go osoby z nadciśnieniem.

Olejek eukaliptusowy

Dr Beta olejek Eukaliptusowy
Odświeżający olejek eukaliptusowy używany w przeziębieniu i grypie, o właściwościach antyseptycznych i przeciwbólowych stosowany jest wraz z olejkiem drzewa herbacianego oraz cytrynowym do inhalacji lub w kominku, jako środek do dezynfekcji i nawaniania powietrza. Mieszanka składa się z dwóch kropli olejku eukaliptusowego, dwóch kropli olejku drzewa herbacianego oraz jednej kropli olejku cytrynowego.

Olejek mięty pieprzowej

Dr Beta olejek miety pieprzowej
Olejek mięty pieprzowej niezwykle orzeźwiający, o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym i pobudzającym, udrażnia zatkany nos, doskonale łagodzi stany zmęczenia i bóle głowy towarzyszące przeziębieniom. Używany jest między innymi w kominkach aromaterapeutycznych w zestawie z olejkiem rozmarynowym i cytrynowym.

Olejek drzewa herbacianego

Dr Beta olejek drzewa herbacianego
Jednym z najważniejszych olejków używanych w zwalczaniu infekcji układu oddechowego jest olejek drzewa herbacianego. Liście rośliny wykorzystywane były od niepamiętnych czasów przez australijskich Aborygenów między innymi do leczenia skaleczeń, owrzodzeń i trudno gojących się ran. Olejek tego drzewa wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze a także pobudzające układ immunologiczny. Trzy krople olejku wraz z jedną kroplą olejku manuka i jedną kroplą olejku lawendowego stanowią świetną miksturę do inhalacji. Na ból gardła pomoże mieszanka do płukania złożona z dwóch kropli olejku drzewa herbacianego, jednej kropli olejku manuka i jednej kropli olejku mięty pieprzowej. Stosuje się ją trzy do czterech razy dziennie. Jeśli towarzyszą nam nawracające infekcje możemy przygotować specjalną miksturę do inhalacji, złożoną z dwóch kropli olejku drzewa herbacianego, dwóch kropli olejku lawendowego i jednej kropli olejku mięty pieprzowej. Pamiętajmy jednak, iż olejek drzewa herbacianego ma bardzo silne działanie, dlatego nie należy go stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia.

DR BETA

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Przeziębienie i olejki eteryczne

  1. avatar Jola pisze:

    Ja zawsze jak mam katar czy kaszel to wlewam do nawilżacza olejek eukaliptusowy. Próbowałam z miętowym ale efekty były słabe.

Dodaj komentarz