Profilaktyka zakażeń pochwy po miesiączce | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Profilaktyka zakażeń pochwy po miesiączce

2 marca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zmiany, jakich doświadcza kobieta w przebiegu cyklu miesiączkowego, mogą mieć niekorzystny wpływ na jej zdrowie intymne – dobrym tego przykładem są zaburzenia równowagi mikrobiologcznej występujące po menstruacji, gdy flora bakteryjna pochwy ulega odnowieniu. Jeśli po zakończeniu krwawienia liczba pałeczek kwasu mlekowego w drogach rodnych nie będzie odpowiednio duża, kobieta stanie się bardziej podatna na zakażenia intymne.

kobieta

Jak dbać o zdrowie i odporność intymną?

 

Najlepszym sposobem na szybką odbudowę osłabionej flory bakteryjnej pochwy jest zastosowanie probiotyku ginekologicznego. Preparat należy aplikować na noc, przez dwa-trzy dni po miesiączce.

 

Dlaczego warto dać szansę globulkom dopochwowym? Produkty tego typu wykazują wysoką skuteczność w profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych drog rodnych. Jak pokazały badania kliniczne, zastosowanie probiotyku ginekologicznego po wcześniejszym wyleczeniu infekcji pochwy odpowiednimi lekami (np. przeciwrzęsistkowymi lub przeciwbakteryjnymi) skutkuje zakwaszeniem pochwy, przywróceniem prawidłowej wydzieliny z dróg rodnych i spadkiem liczby drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Uzyskana w ten sposób ochrona probiotyczna organizmu to zasługa bakterii kwasu mlekowego – w najczęściej wybieranym przez Polki preparacie (Lactovaginal) znajdują się pałeczki Lactobacillus rhamnosus 573, które zwalczają większość bakterii odpowiedzialnych za rozwój zakażeń układu moczowo-płciowego kobiety, a także nadają pochwie prawidłowy, kwaśny odczyn.

 

Probiotyk dopochwowy czy doustny?

 

Modyfikację składu jakościowego i ilościowego mikroflory pochwy można uzyskać także dzięki przyjmowaniu doustnych prepartów probiotycznych. Warto jednak podkreślić, że globulki dopochwowe przynoszą pożądany efekt w znacznie krótszym czasie.

 

Globulki = dyskomfort?

 

Kobiety, które nigdy nie miały okazji korzystać z globulek (np. w ramach leczenia zaleconego przez ginekologa), mają wiele obaw związanych z umieszczeniem leczniczej kapsułki w pochwie. Czy aplikacja preparatu będzie prosta? Czy będę odczuwała dyskomfort? Jaką mam pewność, że globulka nie przemieści się lub nie wypadnie? – to tylko kilka z wielu pytań, jakie sobie zadają. Jedynym sposobem na rozwianie tych wątpliwości jest wypróbowanie globulek dopochwowych i przekonanie się o ich zaletach na własnej skórze.

 

Kiedy warto zastosować probiotyk ginekologiczny?

 

Głównym wskazaniem do zastosowania probiotyku ginekologicznego jest niekorzystna modyfikacja składu ilościowego i jakościowego mikroflory dróg rodnych, która ma miejsce na skutek:

  • zmian hormonalnych w trakcie ciąży, połogu lub menopauzy;
  • przyjmowania antybiotyku (skutkiem ubocznym leków tego typu jest częściowe wyjałowienie jelit i pochwy);
  • używania mydła o zasadowym odczynie do mycia okolic intymnych (kwaśny odczyn pochwy zapewnia naturalną ochronę przed zakażeniami!);
  • spożywania dużej ilości pokarmów zawierających cukry proste (słodycze, białe pieczywo) – węglowodany są pożywką dla grzybów bytujących w pochwie;
  • niestosowania prezerwatyw podczas stosunków płciowych (zasadowy odczyn spermy przyczynia się do niepożądanego wzrostu pH okolic intymnych);
  • ryzykownych zachowań seksualnych (brak ostrożności podczas stosunków analnych, częste zmiany partnerów, seks bez zabezpieczenia);
  • życia w stresie – wzrost stężenia hormonu stresu w organizmie powoduje spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

 

W każdym miesiącu kobieta jest narażona na zaburzenia równowagi mikrobiologcznej pochwy, które stwarzają zagrożenie rozwoju infekcji intymnych. Można im na szczęście przeciwdziałać w prosty i sprawdzony sposób, aplikując na noc polski probiotyk ginekologiczny.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

11 komentarzy do Profilaktyka zakażeń pochwy po miesiączce

  1. avatar beautiful pisze:

    to prawda bardzo dobry i skuteczny środek. A nie wiem czy widziałyście ich akcję http://www.zerwijzzakazeniem.lactovaginal.pl/ mnie się bardzo podoba, bo tak wprost, bez zbędnego wstydu mówi się o problemie, który dotyka bardzo dużą ilość kobiet.

  2. avatar dorotyGee pisze:

    U mnie problem z nawracającymi infekcjami intymnymi był straszny. Koniec leczenia grzybicy i powtórka. W końcu mój ginekolog powiedział, żebym przez kilka tygodni łykała lacibios femina i nareszcie była poprawa, którą widać już było w ocenie czystości pochwy. Teraz jeszcze z lacibiosu używam płyn do higieny intymnej i mam spokój z podrażnieniami, pieczeniem i infekcjami.

  3. avatar faworka pisze:

    warto zazyc, tylko do konca kuracji – 7 kolejnych dni

  4. avatar faworka pisze:

    lactovaginal bedzie dobrym rozwiazaniem w twoim przypadku, ja jesli odczowam swedzenie albo mam uplawy to wlasnie aplikuje sobie lactovaginal przez kilka dni i te objawy mijaja:) ulga ogromna, a do tego nie musze isc do gienkologa, na co zwykle i tak nie mam czasu!

  5. avatar jodynka pisze:

    Mam zamiar kupić sobie lactovaginal – przyjaciółka mi poleciła, Wasz artykuł mnie jeszcze w tym utwierdził, dziękuję!

    • avatar kawa pisze:

      Też mam obawy związane z włożeniem sobie takiej tabletki tam gdzie trzeba, nie potrafię się jakoś przełamać :(

    • avatar kawa pisze:

      Przepraszam, miał to być komentarz do artykułu, nie do ciebie :(

    • avatar jodynka pisze:

      Nie szkodzi, ale w takim razie pozwolę sobie odpisać :) Miałam kiedyś podobne obawy i wiadomo, że pierwszy raz jest najgorszy, bo nie wiadomo jak się za to w ogóle zabrać (to jak z oddawaniem kału na badania :P). Kiedyś musiałam brać globulki przez parę dni i byłam przerażona, szczególnie, że byłam dużo młodsza. Ale wiem jedno i to jest argument zdroworozsądkowy – lepiej aplikować lek najbliżej źródła bólu/infekcji/zakażenia bo wtedy lepiej i szybciej działa. Dlatego np. Lactovaginal jest taki dobry, bo ma szansę od razu działać u źródła :)

  6. avatar turkusowa pisze:

    Lactovaginal to bardzo znany i bardzo dobry preparat – warto zawsze go mieć pod ręką i jak jakieś niepokojące objawy się zaczynają to zaaplikować sobie go przez kilka dni pod rząd. Albo profilaktycznie raz, dwa razy w tygodniu, też nie zaszkodzi :)

    • avatar jadzia pisze:

      Znam, brałam kiedyś i mi pomogły uporać się z nawracającymi infekcjami. Ostatnio trochę zaczęło mnie swędzieć, czy mogę sobie spróbować wyleczyć to lactovaginalem?

    • avatar turkusowa pisze:

      jadzia, spróbuj, na pewno nie zaszkodzi, ale lepiej i tak się wybrać do lekarza w najbliższym czasie, bo to może być coś poważniejszego.

Dodaj komentarz