Poród rodzinny – wszystko co powinniście wiedzieć | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Poród rodzinny – wszystko co powinniście wiedzieć

17 sierpnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Family-Picture-After-Birth-OR-touchedup

Narodziny dziecka to cudowne i fenomenalne wydarzenie, ale poród to już twardy orzech do zgryzienia. To misja dla kobiety, ale obecność bliskiej osoby może ułatwić jej przejście przez ten trudny i niejednokrotnie bardzo bolesny moment. Doskonałą opcją jest poród rodzinny. Możecie się do niego przygotować poprzez udział w zajęciach w szkole rodzenia. Zyskacie tam podstawową wiedzę na temat np. pielęgnacji i opieki nad maluszkiem, ćwiczeń dla ciężarnych, metod oddychania. Wybierając szpital upewnijcie się, że realizowana jest tam forma wspólnego wydawania na świat potomstwa.

NA CZYM POLEGA PORÓD RODZINNY?

Istotą porodu jest rozwiązanie ciąży i wydanie na świat latorośli. Rodzinne powicie to zapewnienie przyszłej mamie towarzystwa i wcale nie musi to być mąż, partner, ale równie dobrze mama, siostra, koleżanka. Czołowym wyznacznikiem wyboru druha jest bliskość relacji, wzajemne zaufanie i komfort psychiczny.

Poród rodzinny odbywa się w specjalnej, pojedynczej sali. Wyposażona jest ona w aparaturę medyczną, ale też w bajery dla ciężarnych np. wannę, prysznic, worki sako, drabinki. Często jest też telewizor i można się porelaksować przy ulubionym serialu zanim dojdzie do rozwiązania. Zazwyczaj po przyjściu na świat oseska rodzina zostaje jeszcze w tym pokoju przez jakiś czas i dopiero potem jest przetransportowywana na oddział noworodkowy. Familia może w tym czasie pobyć ze sobą już w zwiększonym gronie i zaliczyć pierwsze koty za płoty np. premierę karmienia piersią.
Szpitale ustalają indywidualne warunki porodów rodzinnych. W niektórych odbywają się bezpłatnie, a w innych należy uiścić opłatę. Trzeba kierować konkretne pytania do wybranych placówek.

New parents with baby talking to doctor and smiling

OBOWIĄZKI I OCZEKIWANIA WOBEC TOWARZYSZA PORODU

Kompan powinien mieć nerwy jak postronki, przytomność umysłu, bo ma za zadanie osuszyć łzy rodzącej, dodać jej otuchy, pobudzać do działania. Nierzadko oberwie się mu po głowie, ponieważ rozwścieczona niewiasta nie posiada hamulców i lubi cisnąć wiąchą, a nawet uskutecznia rzut kapciem do celu. Poród to niezwykle intensywne w doznania przeżycie, którego przebieg jest jedną, wielką niewiadomą. Niektóre mamy trzymają buzię na kłódkę, a inne grzmią i huczą na cały szpital.

Osoba, która zdecydowała się na uczestnictwo w porodzie powinna dopilnować, by mama skupiła się na wydawaniu na świat potomstwa, a ona zajmie się wszystkim dookoła. Przyjmuje rolę tragarza, bo musi zapakować i dostarczyć do szpitala wszystkie niezbędne rzeczy dla ciężarnej i noworodka. W razie potrzeby pobiegnie po lekarza czy położną, poda wodę, pomasuje, wesprze ramieniem podczas wędrówek po sali. W godzinie „W” może przyciągnąć głowę mamy do klatki piersiowej i kontrolować tempo oddechu. Ważne jest trzymanie za rękę, wspieranie ciepłymi słowami. Gdy dziecko pojawi się już na świecie, śmiałkowie mogą przeciąć pępowinę. Jeśli pojawi się potrzeba zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego albo jakieś komplikacje lekarz może wyprosić towarzysza porodu z pokoju.

Najważniejsze jest wsparcie psychiczne przyszłej mamy, która z racji na szalejące w niej hormony i odczuwalny silny ból potrzebuje takiego koła ratunkowego. Należy uszanować jednak decyzję kobiet, które wolą przejść przez poród w pojedynkę, bo np. nie chcą, aby mąż widział je w takim stanie. Nie wolno zmuszać partnerów albo innych osób, żeby asystowały przy rozwiązaniu ciąży, jeśli nie czują się na siłach, boją się i wolą przywitać maleństwo już na oddziale noworodkowym. Poród rodzinny powinien się odbyć tylko wtedy, gdy obie stronu są za tym i żadne przymuszanie nie wchodzi tutaj w grę. Węzłowa jest tutaj dyskusja i wspólna decyzja.

DOBRE STRONY PORODU RODZINNEGO:
– Komfort psychiczny przyszłej mamy;
– Pomoc kobiecie przy wykonywaniu prozaicznych czynności np. zwilżanie jej ust, asekuracja podczas skakania na piłce;
– Pomoc w uśnieżeniu bólu bez stosowania środków farmakologicznych poprzez np. masaż;
– Motywowanie i dopingowanie podczas trwania akcji porodowej;
– Wzmocnienie więzi między partnerami;
– Lepsza jakość porodu – mniejsza liczba uszkodzeń okołoporodowych;
– Obecność towarzysza może dyscyplinować personel medyczny.

MINUSY PORODU RODZINNEGO:
– Negatywne wspomnienia;
– Niechęć do współżycia seksualnego u partnerów;
– Poczucie bezradności, panika u towarzysza i świadomość, że zawiódł i nie był w stanie pomóc;
– Nieprzewidywalność reakcji np. zemdlenie na widok krwi;
– Kobieta może odczuwać dyskomfort, bo partner widzi ją w krępujących sytuacjach.

Poród to niezwykle ważne wydarzenie w życiu rodziców. Nie sugerujcie się panującą modą na rodzinne rodzenie – niech to będzie przemyślany i wspólny werdykt.

Zobacz również:

  1. Jak przygotować się do porodu

  2. Poród z położną a nie z lekarzem?

  3. Poród bez bólu

  4. Poród po cesarskim cięciu

  5. Intymne problemy po porodzie

  6. Sztuczne wywoływanie porodu – potrzebne czy szkodliwe?

  7. Strefa Mamy

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz