Pochwa wewnętrznym narządem rodnym | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Pochwa wewnętrznym narządem rodnym

21 września 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Poród dziecka jest dla kobiecych narządów rodnych ogromnym wyzwaniem. Na szczęście, odpowiedzialna za przyjście maleństwa pochwa potrafi sama wrócić do pierwotnego kształtu. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym żeńskim organie?

Close up outdoor portrait

Pochwa umożliwia wnikanie nasienia do organizmu, kiedy to otacza prącie podczas stosunku seksualnego. Pozwala na odpływ krwi menstruacyjnej z ciała kobiety. Pochwa jest też drogą, przy pomocy której dziecko dostaje się na świat. Obok macicy, jajowodu i jajników jest to wewnętrzny narząd płciowy u kobiet.

Pochwa u każdej kobiety jest identycznie skonstruowana. Zgromadzone w pochwie włókna elastyczne oraz włókna sprężyste umożliwiają jej niesamowitą rozciągliwość, a następnie kurczliwość. Błona zewnętrzna pochwy nie jest gładka. Tworząca ją tkanka ma wiotką postać w pobliżu macicy, ale obserwując ją w kierunku przedsionka można przekonać się, że jest coraz bardziej zbita. Błona mięśniowa pochwy powstaje z mięśni gładkich przetykanych tkanką łączną i biegnącymi podłużnie. W części środkowej pochwa ma od 2 cm do 3 cm szerokości.

Pochwa jest również specyficznym środowiskiem, pełnym najróżniejszych gatunków mikroorganizmów. Równowaga wewnętrzna w kobiecym ekosystemie jest zachowana właśnie wtedy, kiedy jej pochwę zamieszkuje wystarczająca masa bakterii wpływających pozytywnie na zdrowie.

Pochwa kobiety przechodzi bardzo trudny sprawdzian podczas porodu. Podczas ciąży struktura włókien elastycznych i sprężystych mocno się rozluźnia. Dlatego podczas porodu możliwe jest nadmierne rozciągnięcie się pochwy. Rozciągnięta w czasie porodu pochwa potrzebuje czasu, żeby powrócić do dawnych rozmiarów. Z reguły trwa to około sześciu tygodni. Przyjście na świat dziecka to moment, który prezentuje możliwości pochwy. Pierwsze tygodnie po porodzie mogą nie zawsze być dla kobiety i jej okolic intymnych komfortowe podczas współżycia seksualnego.

Indywidualne czynniki ryzyka sprawiają, że po porodzie powstają zmiany w okolicach intymnych kobiety. Ryzyko zmian w obrębie pochwy ma miejsce wówczas, gdy przedłużona zostanie druga faza porodu oraz jeśli poród jest zabiegowy. Znaczenie ma również rozmiar noworodka, bo płód o większej, niż standardowa wadze może pozostawić mikrourazy tkanek miękkich krocza, naddarcia mięśni, czy urazy tkanki łącznej dna miednicy.

Okres rekonwalescencji okolic intymnych może czasami się wydłużać, co wiąże się również z dyskomfortem odczuwanym przez kobietę. Zmiany wywołane podczas porodu w pochwie i macicy mogą czasami wpływać też negatywnie na jej życie seksualne, więc warto zadbać o prawidłową – zgodnie z zaleceniami specjalistów – regenerację tego organu. Problemem poporodowym może być nietrzymanie moczu w przyszłości. Tylko w skrajnych przypadkach może dojść do wypadania narządu rodnego. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kobieta powinna jeszcze w czasie ciąży stosować się do wskazań osoby prowadzącej ciążę i dbać bezwzględnie o higienę intymną zarówno przed, jak i po porodzie.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

odkładanie spraw na jutro
Ja nigdy nie odkładam niczego na później,na tzw.jutro. Co mam zrobić dziś to robię...
Nie pieczenie, nie gotowanie, a... …
Ostatnio, ze względu na walory smakowe, a także odżywcze, uznawana jest za jeden z...
Wszystko o mężczyznach!
Mój mąż chociaż ma 43 lata to jest już prawie siwy na głowie...
Jakie tatuaże podobają Wam się u fa…
Serce ze strzałą, albo jakiś wyrazisty znak chiński :)