Origami modułowe – schematy składania | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Origami modułowe – schematy składania

1 października 2013, dodał: Daria_91
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Niewiele osób wie co to jest „origami modułowe”, każdy z was pewnie słyszał coś na temat zwykłego origami i każdy z was pewnie coś mniej więcej kojarzy na ten temat.  Według mnie origami jest dla osób bardzo spokojnych i dokładnych a origami modułowe jest stworzone dla osób które chciałyby coś tworzyć z papieru a rzadko im coś z tego wychodzi.

Na początek i króciutko o tej podstawowej wersji. Origami jest to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Uważana jest za tradycyjną sztukę japońską, ponieważ w Japonii sztuka ta rozwinęła się najbardziej. W XX wieku określono główne zasady origami. Podstawą tej sztuki jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić ani dodatkowo ozdabiać, a którą poprzez odpowiednie zginanie można stworzyć niesamowite rzeczy.

Praktyka origami powstała około 700 roku. Pierwotnie tworzono dekoracje na ceremonie religijne, a z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać i dekorować domy.  w 1797 roku powstała w Japonii pierwsza książka ukazująca schematy składania kartki papieru tak, aby otrzymać pożądany efekt.

Jedną z odmian origami jest właśnie origami modułowe.  Odmiana ta odbiega przede wszystkim od zasady tworzenia figur z jednej kartki. Figury powstają poprzez połączenie ze sobą wielu takich samych elementów tak zwanych „modułów”.

Moduł składa się z prostokątnej karteczki. Wielkość karteczki jest dowolna, ja osobiście używam karteczek 1/32 kartki A4, ale im mniejsza karteczka tym ładniejsze jest to co później z tego złożymy. Karteczki są wszystkie składane w ten sam sposób i jeśli są złożone dobrze to nie potrzebujemy już ani kleju ani żadnych innych produktów podtrzymujących naszą konstrukcję. Wszystko będzie nam się ładnie składać.

Ale jak złożyć tak moduł? Już wam pokazuję:

Jednak zanim wpadniecie w szał składania karteczek radzę wam najpierw poszukać sobie ciekawych schematów które chcielibyście sobie złożyć. Internet pełen jest przeróżnych pomysłów na zwierzęta,rośliny, budowle czy pojazdy budowane właśnie metodą modułową. Niektóre z tych schematów są bardzo skomplikowane i wymagają różnej wielkości modułów, stąd moja rada.

Najprostszym i jednocześnie najczęściej tworzonym origami jest łabędź. Jest to bardzo subtelna figurka, która może być tworzona za każdym razem inaczej. Ja osobiście mam w swojej kolekcji kilka łabądków i wszystkie się różnią od siebie, oczywiście nie tylko kolorystycznie. Na takiego łabądka potrzeba około 500 modułów trochę pracy trzeba włożyć w złożenie tych modułów, ale jeśli już się to zrobi składanie łabędzie to czysta przyjemność.

Jak stworzyć łabędzia z origami modułowego? Obejrzyjcie instrukcję:

Łabędź jak powiedziałam wcześniej jest najbardziej popularnym schematem ale nie jedynym. A poniżej kilka przykładów:

EURO2012:

Kłapouchy:

Lokomotywa:

Owieczka:

Paw:

Ptaszek:

Tort:

Tygrys:

Zajączek:

Tak naprawdę w tej niesamowitej sztuce tworzenia czegoś z papieru ogranicza cie tylko twoja własna wyobraźnie. Z modułów można stworzyć wszystko co tylko sobie wymyślimy w naszych głowach.Nie musimy opierać się na żadnych schematach, jeśli wiemy już mniej więcej jak budować moduły i jak je ze sobą łączyć. Właśnie dlatego origami modułowe tak mnie fascynuje, nie muszę się trzymać żadnych schematów aby stworzyć coś pięknego i przede wszystkim coś oryginalnego i tylko mojego.

A na koniec zostawiam was z jeszcze jednym filmikiem, może zainspiruje was do tworzenia swoich wyjątkowych figur:

Artykuł zainspirowany własną pasją oraz kilkoma informacjami użytymi z pl.wikipedia.org

zobacz również:

Łabędź z origami modułowego – schemat składania

Jak złożyć moduł? – origami modułowe

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

98 komentarzy do Origami modułowe – schematy składania

  1. avatar Ewka pisze:

    Czy mogłabym dostać wszystkie schematy? Będę wdzięczna.

  2. avatar Wasik pisze:

    Witam Czy ma może pani schemat jak złożyć liść kasztana lub klonu będę bardzo wdzięczna

  3. avatar Klaudia pisze:

    mogłabym dostać schemat do zajączka
    byłabym wdzięczna

  4. avatar Patryk B. pisze:

    Mógłbym prosić o schemat składania lokomotywy? Mój e-mail: [email protected]

  5. avatar Zafira pisze:

    Mnóstwo schematów można znaleźć w internecie, jak najczęściej biorę stąd:
    http://origami-paper.ru/origami/polish/
    http://origami-pasja.blogspot.com/p/schematy-kursy.html

  6. avatar Karolins pisze:

    Witam… czy mogłabym otrzymać schemat piłki?? Byłabym niezmiernia wdzięczna za wysłanie mi go na adres mailowy lilu987@@wp.pl Pozdrawiam

    • avatar Karolina pisze:

      W sumie jeśli byłaby taka możliwość to prosiłab jednak o wysłanie mi na adres mailowy [email protected] schematów wszystkich prac:) będzie więcej pracy i przyjemności:)

  7. avatar Izabela pisze:

    Witam. Czy mogłabym otrzymać schematy do każdego modelu? Byłabym bardzo wdzięczna
    Pozdrawiam serdecznie
    Email: [email protected]

  8. avatar Martyna P. pisze:

    Dzień dobry :)
    Ja także zajmuję się origami modułowym, stworzyłam już kilka figur :) Bardzo podoba mi się Pani kłapouchy, czy mogłabym prosić o schemat jego wykonania? Serdecznie pozdrawiam Martyna P. :)
    Mój mail: [email protected]

  9. avatar Agnieszka pisze:

    Hej , czy mogłabym prosić o schemat ułożenia piłki nożnej ? ;)
    Email : [email protected]
    Dziękuje !

  10. avatar Agata Iskierka pisze:

    Witam! Mogłabym prosić o instrukcje wykonania powyższych figur?
    Email: [email protected]

Dodaj komentarz