Olejowanie włosów – na czym polega? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Olejowanie włosów – na czym polega?

8 marca 2018, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Olejowanie włosów jest coraz bardziej doceniane i popularne, jest ono bowiem doskonałym rozwiązaniem dla zniszczonych, łamliwych i matowych włosów, rozdwojonych końcówek albo wypadających włosów. Olejowanie włosów w widoczny sposób wpływa na poprawę ich wyglądu, służy ich nawilżeniu, odżywieniu, poprawieniu ich sprężystości i regeneracji.
wlosy1
Olejowanie włosów to nie nowość – od dawien dawna praktykowane było przez Arabki i Hinduski, a oleje odwdzięczały im się pięknymi, lśniącymi, długimi włosami. Olejowanie włosów to bardzo prosta czynność, polegająca na rozprowadzaniu oleju na włosy wraz ze skórą głowy, jeśli istnieje taka potrzeba. Można też nakładać oleje jedynie na końcówki, albo od połowy włosów. Następnie wykonuje się delikatny masaż, zakłada na głowę foliowy czepek i owija głowę ręcznikiem w celu wzmocnienia działania oleju.

Zabieg olejowania włosów powinno się wykonywać na 1-3 godziny przed myciem. Kurację stosuje się 1-2 razy w tygodniu, aby nie przeolejować włosów. Wśród korzyści jakie przynosi olejowanie włosów warto wymienić: regenerację i wzmocnienie, dogłębne nawilżenie i odżywienie, nadanie miękkości i połysku, łatwiejsze rozczesywanie, zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i przed uszkodzeniami mechanicznymi, ochronę włosów przed utratą protein. Po kilku godzinach (w zależności od naszych upodobań) zmywamy olej. W pierwszej kolejności staramy się spłukać olej ciepłą wodą, a następnie myjemy dokładnie szamponem raz lub dwa razy. Ważne jest, aby zaprzestać używania produktów z zawartością silikonów itp. – inaczej olejowanie nie przyniesie pożądanych skutków, ponieważ silikony nie dopuszczą do włosa składników zawartych w oleju. Po każdym olejowaniu należy zastosować odżywczą i nawilżającą maskę do włosów, która nie zawiera ciężkich silikonów, drażniących detergentów i mocnych konserwantów. Wskazane jest suszenie włosów bez użycia suszarki i pozostawienie włosów bez stylizacji.
Najlepiej przetestować różne oleje i wybrać ten, który służy nam najbardziej. Możemy wybierać spośród gotowych olejów kosmetycznych i „kuchennych”. Najlepsze są oleje nierafinowane i zimnotłoczone ponieważ te mają najwięcej substancji odżywczych. Powinno się unikać takich, które w składzie mają parafinę (paraffinum liquidum).

Do najbardziej znanych i polecanych olejów należą:

1. Olej kokosowy – najpopularniejszy olej stosowany do włosów, doskonale odżywia włosy suche i regeneruje zniszczone końcówki.
2. Olej rycynowy – zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek, jak również pomaga na łupież.
3. Olej ze słodkich migdałów – idealny dla matowych i przesuszonych włosów.
4. Olej jojoba – nawilża i zmiękcza słabe, zniszczone włosy, działa kojąco przy łupieżu.
5. Oliwa z oliwek – posiada silne właściwości nawilżające, dlatego doskonale nadaje się do włosów suchych.
6. Oleje indyjskie – czyli gotowe mieszanki olejów o intensywnym orientalnym zapachu.

Olei jest naprawdę mnóstwo, także te mniej znane, np.: sezamowy, z czarnuszki siewnej, konopny, lniany, rydzowy, arganowy, z wiesiołka, z ogórecznika, kukurydziany, z pestek dyni, tamanu, makadamia, awokado, łopianowy, z pachnotki itd. Niektóre oleje w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję, należy wówczas „roztopić je” w kąpieli wodnej. To, że na opakowaniu mamy adnotacje, że olejek służy np. do masażu czy do pielęgnacji twarzy nie oznacza, że nie możemy go używać do olejowania włosów, bowiem wyznacznikiem jest zawsze skład olejku. Olej należy szczególnie chronić przed działaniem światła słonecznego. Najbezpieczniej jest przechowywać olej w lodówce, gdzie jest chłodno i ciemno.

Dobór konkretnego sposobu nakładania oleju to kwestia indywidualna, warto spróbować każdej metody i znaleźć tą, która będzie nam odpowiadać najbardziej.
Można popierwsze nakładać olej (około jedną płaską łyżkę) na suche włosy, wcierając od nasady włosa po same końce. Olej można również nałożyć na skórę głowy. Olej zostawiamy na włosach przez kilka godzin lub na całą noc.
Po drugie możemy nakładać olej na wilgotne włosy.
Po trzecie możemy zrobić płukankę, czyli do miski z wodą (około 0,5-1 l ciepłej wody) dodajemy 1 łyżkę oleju i opłukujemy mieszanką włosy. Zostawiamy na kilka godzin.
Najlepiej olejować włosy 2-3 razy w tygodniu, ale można też codziennie. Należy obserwować, gdyż przeolejowanie daje skutek odwrotny do zamierzonego. U niektórych efekty pojawiają się już w pierwszych tygodniach, u innych na efekt trzeba poczekać nawet miesiąc. Niezaprzeczalnie jednak włosy po takich zabiegach staną się mocniejsze, zdrowsze, mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, nie będą się rozdwajać i kruszyć. Dzięki dobroczynnym składnikom olei (NKKT, witaminy, fitosterole) włosy stają się odżywione, elastyczne, sprężyste, pełne blasku, zdrowe, bardziej odporne na zniszczenia. Nie jest to poprawa chwilowa, systematyczne olejowanie włosów daje długotrwałe rezultaty.
materiały: www.naturalne.pdg.pl, www.najlepszekosmetyki.pinger.pl, www.zdrowie.helfy.pl, www.handsomemen.pl i in.

 

 

Zobacz również:

  1. Olejowanie twarzy – efekty i jak robić?
  2. Drożdżowe maseczki na twarz i włosy
  3. Maseczki do włosów
  4. Olej kokosowy: maseczki regenerujące na zdrowe włosy i skórę
  5. Maseczki odżywcze – domowe sposoby

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

86 komentarzy do Olejowanie włosów – na czym polega?

  1. avatar kinia pisze:

    Olejków na włosy zaczęłam używać w październiku. Często czytałam przedtem o olejowaniu aż w końcu sama się decydowałam. Kupiłam olejek jaśminowy, kokosowy i ze słodkich migdałów na stronie marokogust.com Po pierwszym zabiegu widziałam już, że moje włosy to uwielbiają. Wszystkie te olejki działają cuda. Teraz próbuję olejek Amla Plus i Vatika z tego samego sklepu. Wcześniej stale musiałam podcinać końcówki. Włosy były suche, bez połysku. Teraz są miękkie, końcówki zdrowe, włoski ładnie lśnią i pachną. Wszystkim polecam.

  2. avatar Ewa pisze:

    Super olejki są w Sklepie Orientalnym Casablanca http://www.casablanca.sklep.pl Olejek Amla jest genialny !

  3. avatar zwiedzamkulinarnie pisze:

    Mnie po olejowaniu strasznie zaczęły wypadać włosy. Zaczęłam brać witaminy, stosować jakieś wcierki, byłam nawet zrobić badania krwi czy to nie przez chorą tarczycę. jak przestałam olejować, problem znikną,l. także olejowanie niestety nie jest dla każdego:-(

    • avatar K pisze:

      Możliwe, że zastosowałaś do olejowania nieodpowiedni dla Ciebie olej. Próbowałaś tylko z jednym olejem czy z kilkoma? :)

  4. avatar Renia pisze:

    a ja stosuję Ajuwerdyską Terapię Orientany – cudownie wzmacnia włosy i ma super skład.

  5. avatar ZołzAnna pisze:

    W moim przypadku dobrze się sprawdza mieszanka oliwki Babydream, kapsułek z wit. A i E, kilka kropel olejku ze słodkich migdałów. Na skórę głowy aktualnie używam Green Pharmacy olejek z drzewa herbacianego i łopianu. Dzięki olejowaniu widzę ogromną poprawę w miękkości i nawilżeniu włosów.

  6. avatar Martyna pisze:

    U mnie argan w ogóle się nie sprawdza. Za to olej kokosowy cudownie odżywia moje włosy ;)

  7. avatar Dorotek pisze:

    Mój przepis na super zdrowe i lśniące włosy to olejek z czarnego kminu i olej laurowy. Olejki muszą być 100% czyste, takie kupuję w http://www.e-fiore.pl.
    Olejek z czarnego kminu stosuję na włosy, olejek laurowy na skórę głowy, zabieg 1 raz w tygodniu na noc. Efekty są doskonałe, przestałam mieć łupież, a włosy już nie wypadają tak obficie jak dotychczas.

  8. avatar Martiii pisze:

    Mnie rewelacyjnie włosy zagęścił olejek rycynowy. Tylko trzeba dość rygorystycznie przestrzegać zasad stosowania, bo można łatwo sobie krzywdę zrobić. W razie co, to tutaj jest na ten temat kilka słów http://rycynowy.blogspot.com/2013/11/olejek-rycynowy-na-wosy-zasady.html

  9. avatar eleni pisze:

    Stosuję olejek arganowy na końcówki włosów. Cudownie nawilża i wzmacnia moje włosy. Po jego użyciu są niesamowicie gładkie, giętkie i silne. Nie sposób olejku arganowego nie polecić. Jest niezwykle wartościowy, a moje włosy go uwielbiają. Swój zakupiłam http://cedrynek.pl/

  10. avatar paubia pisze:

    Ja olejowuję włosy już od roku. Ich stan znacznie się poprawił. Jest to naprawdę świetny sposób by mieć zdrowe i piękne włosy. Póki co eksperymentuję z różnymi olejami i nie znalazłam jeszcze tego naj.

Dodaj komentarz