Mowa ciała czyli lekcja nr 2 | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Mowa ciała czyli lekcja nr 2

7 lipca 2011, dodał: Joanna Bąk
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Według najnowszych badań około 80% informacji o ludziach czerpiemy z ich zachowania i gestów. Specjaliści od kreowania wizerunku twierdzą, że często nie chodzi o to, co mamy do powiedzenia, ale o to, jak wyglądamy w momencie, kiedy to mówimy.

Skuteczne odczytywanie mowy ciała polega na interpretacji grupy gestów i odczytywaniu ich jako całości. Bardzo ważne jest to, by zwracać wtedy uwagę na szczegóły. Na przykład jeśli bierzemy udział w negocjacjach, a nasz rozmówca jest de facto naszym przeciwnikiem, dobrze jest przyjrzeć się jak zachowują się jego ręce, czy coś w nich trzyma lub jak ułożone są jego stopy. Dzięki zanalizowaniu jego gestów będziemy mogli dowiedzieć się np. czy jest zestresowany, co pozwoli nam łatwiej zyskać nad nim przewagę i osiągnąć zamierzony cel.

Poniżej kilka wskazówek jak zinterpretować zachowanie rozmówcy i rozpoznać jego emocje.

1.       Znudzenie lub brak zaangażowania.

Gdy człowiek jest znudzony, zwykle podpiera głowę, aby zapobiec jej opadaniu, nie patrzy na rozmówcę, a jego postawa jest zbyt rozluźniona (jest to objaw lekceważenia).

2.       Zainteresowanie.

Zainteresowanie tematem może się przejawiać prostą pozycją głowy z ręką podpierającą podbródek, co wskazuje na rozważanie. Wówczas głowa nie opiera się bezwiednie na dłoni, jak w przypadku znudzenia. Zaciekawienie często można rozpoznać, kiedy nasz rozmówca podtrzymuje głowę ręką przyłożoną do policzka z wystawionym palcem wskazującym, co można zinterpretować jako ocenianie.

3.       Ocena negatywna lub brak aprobaty.

Najłatwiej ją rozpoznać, gdy rozmówca ma postawę zamkniętą, czyli skrzyżowane ramiona i nogi. Oznacza to, że osoba nie jest otwarta na to, by z nami rozmawiać i nie jest skłonna do kompromisu.

4.       Ocenianie i podejmowanie decyzji.

Bardzo łatwo jest rozpoznać, gdy ktoś nas ocenia. Wtedy zazwyczaj dotyka ręką twarzy tak, jakby podpierał podbródek, czasem nawet go pociera. Najczęściej też ma pochyloną głowę w prawą lub lewą stronę.

5.       Dominacja i przejęcie kontroli.

Jeśli ktoś chce mieć nad nami przewagę, jest to najbardziej zauważalne podczas powitania i podania ręki. Wtedy instynktownie robi wszystko, by jego dłoń była na górze, czyli w dominującej pozycji. Podczas rozmowy stojąc często trzyma ręce oparte na biodrach i pochyla ciało do przodu. Typowym przykładem jest osoba, która siedzi na krześle okrakiem ze skrzyżowanymi rękami opierając przód swojego tułowia o oparcie. Wówczas wiadomo, że ktoś taki pragnie kontrolować sytuację osłaniając jednocześnie przód swojego ciała, czyli zachowując dystans.

6.       Pewność siebie.

Osoba pewna siebie jest przede wszystkim wyprostowana i nie unika kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Innymi charakterystycznymi cechami mogą być ręce złożone w postaci wieży (tak, jak na zdjęciu), ręce skrzyżowane za głową, kciuki wsunięte w pasek lub wystawienie ich z kieszeni, a nawet wydmuchiwanie dymu papierosowego do góry.

7.       Zdenerwowanie i niepewność.

Kiedy nasz rozmówca się denerwuje, ma spiętą postawę. Często też pociera kark, chwyta dłońmi swoje ramiona oraz dotyka spinek w koszuli (jeśli oczywiście jest mężczyzną, kobieta może np. nerwowo bawić się bransoletką). Gdy ktoś nie czuje się do koca pewnie, często instynktownie próbuje się podbudować i tym samym wzmocnić swoją pozycję. Robi to najczęściej wkładając coś do ust, np. papierosa, palec, oprawkę okularów lub długopis.

8.       Nieśmiałość i uległość.

Nieśmiałość widać, kiedy nasz rozmówca ma skuloną postawę, chowa głowę między ramionami i splata nogi.

9.       Gotowość do działania.

Osoba zmotywowana do działania wyraża się poprzez pochyloną sylwetkę. Siedząc może opierać jedną dłoń na kolanie, sprawiając wrażenie jakby chciała coś chwycić lub wstać z krzesła. Często też ma wysunięta jedną stopę do przodu. Niestety nie zawsze oznacza to gotowość do współpracy. Może to również znaczyć, że nasz rozmówca chce zakończyć spotkanie i wyjść.

10.   Kłamstwo.

Gdy ktoś chce skłamać lub ukryć prawdę często dotyka czubka nosa lub kącika ust. Bardzo często też zakrywa usta dłonią, nerwowo poprawia kołnierzyk (jest to oznaka stresu), a kiedy się uśmiecha, ma zaciśnięte wargi.

Zobacz również:

  1. Jak dobrze wypaść, czyli co to właściwie jest mowa ciała?
  2. Charakter człowieka ukryty jest w jego twarzy
  3. Człowiek kot – czyli jak upodobnić się do zwierzęcia
  4. Najdziwniejsze rzeczy znalezione w ciele człowieka
  • Share and Enjoy !

    Shares


    Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

    Dodaj komentarz