Miody od pszczelarza z Pasieki Ambrozja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Miody od pszczelarza z Pasieki Ambrozja

26 października 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ważne jest, aby droga między ulem a konsumentem była jak najkrótsza. Najlepiej więc kupować bezpośrednio w pasiece lub od znajomego pszczelarza. Kupując w sklepie należy zwrócić uwagę na to z jakich terenów jest miód. Jest to ważne ze względu na zawartość pyłków w miodzie. Stosując miód jako lek na alergię musimy jeść miód z terenu gdzie mieszkamy.

Co nieco o miodzie

Mikroklimat panujący w ulu zwłaszcza obecność bakteriobójczego propolisu powoduje, że miód powstaje w prawie sterylnych warunkach. Odpowiednio odebrany i przechowywany jest bardzo wartościowym i bezpiecznym dla organizmu człowieka produktem spożywczym. Duża zawartość enzymów w miodzie powoduje, ze miód ma właściwości bakteriobójcze. Cukry proste – glukoza i fruktoza czynią miód wysoko odżywczym produktem. Zawartość substancji czynnych powoduje że miód ma właściwości regenerujące. Miód jest nie tylko odżywczy, posiada również właściwości lecznicze. Zalecany jest osobom, których organizmy uległy zatruciu substancjami toksycznymi. W profilaktyce polecany jest praktycznie dla każdego. Przechowując miód należy pamiętać aby nie narażać na temperaturę przekraczającą 42°C, unikać narażenia na wilgoć i promieniowanie świetlne. Miód powinien być przechowywany w temperaturze 6-10°C, w szczelnych naczyniach, nie wchodzących z nim w reakcje chemiczne, w pomieszczeniu bez dostępu światła.

Dawkowanie miodu jest zróżnicowane: inne w celach profilaktycznych, a inne w odżywczych i leczniczych. Dawkowanie profilaktyczne: 1 łyżka stołowa 1 raz dziennie. Dawkowanie odżywcze i lecznicze: 1-3 łyżki stołowe 3 razy dziennie. Dawki u dzieci takie same lecz porcje w łyżeczkach od herbaty. Miód można podawać po rozpuszczeniu w przegotowanej, ostudzonej wodzie, jak też bezpośrednio – podjęzykowo, gdyż jego wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej. Pomimo tego, że miód może spożywać każdy, to jednak u niektórych konsumentów zaobserwowano nietolerancję organizmu na miód. W takim przypadku należy zrezygnować z jedzenia miodu.

Miód spadziowy

Miód spadziowy zaliczany do najcenniejszych darów natury jako jeden z najwspanialszych Polskich miodów. Miód spadziowy w postaci płynnej tak zwanej (patoki) ma barwę od brązowej poprzez brunatną z odcieniem szarym lub zielonkawym do prawie czarnej, barwę tą zawdzięczamy mikroklimatowi lasu i mnożącemu się na igłach grzybowi o nazwie Sadzak. Miód spadziowy – z drzew Iglastych jest mało słodki o posmaku lekko gorzkawym, żywicznym i korzennym aromacie. Charakteryzuje się wysoką aktywnością bakteriobójczą, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz posiada zdolność przeciwdziałania promieniowaniu jonizującemu.

Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy – powstaje z nektaru kwiatów wielu roślin. Można by rzec „bukiet kwiatów” danego terenu. W Naszej pasiece oprócz typowego wielokwiatu łąkowego posiadamy pozyskiwany Wielokwiat leśny, ma on barwę ciemniejszą i pochodzi z roślin i krzewów kwitnących w lasach, otaczających pasiekę – są to maliny, jeżyny, kruszyna, borówka i wiele innych ziół leśnych. Miód ten charaktryzuje się nie tylko inną barwą ale i znacznie większą gamą zapachowo-smakową jak typowy wielokwiat pozyskany z sadów. Polecany jest szczególnie dla alergików, uczulonych na pyłki kwiatowe, a główną dolegliwością, których jest katar sienny. Niewielka zawartość pyłków kwiatowych w tych miodach sprawia, że nie uczula, a działa on jak szczepionka. Zaleca sie, aby go używać przed wystąpieniem dolegliwości i brać ten miód z okolicy, w której sie mieszka. Miód wielokwiatowy z sadów może mieć kolor od jasnokremowego do herbacianego. Na jego walory odźywcze ma wpływ skład roślin, z których pszczoły zebrały nektar. Niewątpliwie miód wielokwiatowy jest jednym z najbardziej naturalnych przypraw i suplementów leczniczych. Częste jego spożywanie zapobiega problemom z sercem, żołądkiem, jelitami, przy różnego rodzaju alergiach i katarze siennym. Oczywiście nie można tu nie wspomnieć o działaniu bakteriobójczym miodu. Znacznie korzystniej jest spożyć łyżeczkę miodu na śniadanie niż łykać chemicznie utworzone suplementy.

Miód mniszkowy

Miód mniszkowy – Należy do bardzo szlachetnych i niekiedy trudny do zdobycia, niektórzy nazywają go miodem majowym, powstaje z nektaru mniszka lekarskiego Teraxacum officinale potocznie zwanego mleczem polnym. Miód mniszkowy ma jasnożółty kolor, delikatny smak i mocny wyczuwalny aromat podobnie jak kwiaty, działa dobroczynnie na wątrobę i cały układ pokarmowo-trawienny, zalecany jest przy długotrwałym przyjmowaniu leków jako środek osłonowy, miód mniszkowy leczy stany zapalne nie tylko żołądka ale również zapobiega stanom zapalnym wątroby, przewodów i woreczka żółciowego jak również przy niestrawnościach i zaburzeniach pracy nerek.

Miód z pyłkiem pszczelim

Miód z pyłkiem pszczelim (kwiatowym) do stworzenia tego suplementu posłużyć może każdy, a odmiana miodu w moim przypadku jest to połączenie miodu mniszkowego z pyłkiem kwiatowym pozyskanym też z mniszka lekarskiego jak i sadów owocowych. Powstaje z połączenia miodów z pyłkiem pszczelim. Miód z dodatkiem pyłku kwiatowego stanowi wspaniałe połączenie bogatego w mikroelementy, białka i enzymy pyłku pszczelego i miodu. Dedykowany jest głównie osobom pracującym w warunkach silnego stresu, ale także wykonującym ciężką pracę fizyczną. Nadaje się również dla chorych, przebywających w szpitalach, rekonwalescentów, kobiet karmiących i osób starszych. Stanowi doskonałe uzupełnienie diety sportowców i z powodzeniem może zastąpić wiele sztucznych odżywek. Łagodzi skutki wyczerpania organizmu, wspomaga leczenie białaczki i anemii oraz chorób przewodu pokarmowego. Oczyszcza wątrobę, łagodzi bóle menstruacyjne i pomaga w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Miód z dodatkiem pyłku kwiatowego polecany jest również osobom z zaburzeniami koncentracji, pamięci oraz problemami ze snem. Sposób łączenia tych produktów sprawia, że miód posiada ciekawy wygląd, smarowność oraz smak i walory zdrowotne. Pyłek kwiatowy traci swoją twardość i staje się łatwy do konsumpcji. Enzymy obu produktów wchodzą w reakcję, co sprawia, że produkt ten śmiało może konkurować właściwościami zdrowotnymi z pierzgą. Jego inny wygląd niż pozostałych miodów oraz jego walory sprawiają że może on być stosowany jako stały element diety intensywnie żyjącego człowieka.

Miód lipowy

Miód lipowy – w stanie płynnym ma barwę od zielonkawożóttej do jasnobursztynowej. Po skrystalizowaniu zmienia zabarwienie na białożóte do złocistożółtego. Pod względem konsystencji i barwy miód lipowy w stanie płynnym przypomina olej rycynowy. W wyniku krystalizacji przyjmuje postać drobnoziarnistą, niekiedy krupowatą. W smaku jest on dość ostry, często lekko gorzkawy. W skład miodu lipowego wchodzą związki występujące w kwiatach lipy: olejek eteryczny, flawonoidy (hesperetyna, hesperydyna, rutyna, izokwercytryna i tiliarozyd), glikozyd tiliacyna, związek triterpenowy tarakserol, garbniki, związki gpryczowe, saponiny. Według Curyło miód zawiera średnio 67 ug B-karotenu w 100 g produktu. Stwierdzono także występowanie kwasów organicznych, między innymi kwasu kumarowego, chlorogenowego, kawowego. Miód lipowy jest ponadto bogaty w enzymy. Miód lipowy odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną, silnym działaniu na drobnoustroje. Polecany jest także w chorobach serca i układu krążenia. Działa łagodnie moczopędnie, skutecznie likwidując obrzęki oraz nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Zawarte w nim olejki eteryczne wywierają łagodne działanie rozkurczające i uspokajające co jest szczególnie cenne u osób z chorobami serca i naczyń. Dużą skuteczność miodu lipowego zanotowano w schorzeniach układu nerwowego, między innymi w nerwicach, nadmiernym podnieceniu nerwowym, stresie i bezsenności.

L. B. Kowaliczek
Pasieka Ambrozja – Naturalne Bogactwo Produktów Pszczelich

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

9 komentarzy do Miody od pszczelarza z Pasieki Ambrozja

  1. avatar Renii pisze:

    Bardzo szybka obsługa klienta towar zapakowany znakomicie
    miody prawdziwe Przepyszny miodek kremowy Polecam palce lizać
    Renata

  2. avatar Kasia pisze:

    Witam !!!
    Polecam w szczególności miodek Mniszkowy jest rewelacyjny na zgagę
    kupuję od Pana Bogdana
    Miody z Pasieki Ambrozja są najlepszymi jakie spotkać można w Małopolsce
    A w szczególności Wielokwiat Leśny i Spadziowy
    Polecam !!!

  3. avatar Kasia pisze:

    Witam !!!
    Polecam w szczególności miodek Mniszkowy jest rewelacyjny na zgagę
    kupuję od Pana Bogdana
    Miody z Pasieki Ambrozja są najlepszymi jakie spotkać można w Małopolsce
    A w szczególności Wielokwiat Leśny i Spadziowy
    Polecam !!!

  4. avatar Danusia pisze:

    Szkoda tylko że robie sobie takie male zapasy, bo do Suchej spory kawalek, a potem jak już piszę z Bogadanem, to już wszystkie miodki misie wykradły…. i pusto w spiżarni u Bogusia… I jak ja teraz dam rade do następnego sezonu miodkowego? No jak? buuuu….

    I całkiem poważnie – miodek naprawdę pyszny, wartościowy, działający w wielu dziedzinach i… w zbyt małych słoiczkach… ;)
    Pozdrowienia dla Państwa Kowaliczków

  5. avatar Dominik pisze:

    Polecam słodkości z Pasieki Ambrozji mają szeroką sławę wśród konsumentów ;)

  6. avatar Anita pisze:

    Od dawna kupuję miody z Pasieki Ambrozja ,które są smaczne estetycznie zapakowane i sprzedawane . Ale tego co dziś zobaczyłam się nie spodziewałam .Wpisując w szukaj miód spadziowy nie tylko odnalazłam tą miła stronę na której mam przyjemność teraz napisać kilka zdań ale i wiadomość
    Pan Bogusław zarejestrował produkt Tradycyjny Suski miód spadziowy .
    Wielkie uznanie i jeszcze większe gratulacje
    Polecam wszystkie miody z pasieki Pana Bogusława

  7. avatar drajla pisze:

    Kupowałem w tej Pasiece miód mniszkowy. Jakość tego miodu w porównaniu do miodów mniszkowych z innych pasiek, jest bardzo wysoka. Przesyłka dotarła szybko i co ważniejsze w całości. Bardzo dziękuję za miły kontakt i sprawną transakcję.
    Pozdrawiam drajla

  8. avatar Sylwia pisze:

    Po raz pierwszy z miodkami z Pasieki Ambrozja spotkałam się w Krakowie
    na Festiwalu Smaku w 2008 roku . Widząc nowe stoisko podeszłam
    oglądając prezentowane miody ,zdziwił mnie ich nietypowy wygląd
    zapytałam czemu one są scukrzone na to Pan Bogusław pokręcił głową
    i rzekł nie mówi się scukrzone tylko skrystalizowane z
    niedowierzaniem wysłuchałam jego długiej prelekcji na temat wyglądu
    miodu o jakiej porze mają krystalizować na koniec Pan Bogusław z
    dumą powiedział że gdyby o tej porze a był już wrzesień miód
    nektarowy nie był skrystalizowany nigdy by go nie wystawił , wszak w
    jego pasiece już od bardzo dawna miodu się nie podgrzewa i każde
    nieprawidłowe podgrzanie czyni z miodu tylko słodką lepką cieczą .
    Słowa właściciela pasieki były dla mnie dziwne ale okazały się
    prawdą po przeczytaniu kilku informacji o miodach a na dodatek jeden z
    miodów wygrał finał w kategorii miody na najlepszy miód Małopolski
    . Od tamtego czasu jestem stała konsumentka miodków z Ambrozji .Miodki
    te je cała moja rodzina służą nie tylko do słodzenia codziennych napoi
    i smarowania pieczywa ale też jako naturalny lek uodparniający
    wszelkie przeziębienia , grypy i alergie . Polecam miodki z pasieki
    Ambrozja

  9. avatar Anoli pisze:

    Od paru miesięcy jestem wierną fanką miodów z Pasieki Ambrozja – ukłony w stronę Pana Bogdana za fantastyczne, pyszne i całkowicie naturalne miody , za opowiadanie z pasją o tym co robi i lubi ale również za cierpliwe odpowiadanie na wszelakie pytania:) Decydując się na zakup, nie bez znaczenia dla mnie był również fakt, iż miody pochodzą z czystych ekologicznie terenów :) Moim faworytem jest miod wielokwiatowy – przeogromna, niespotykana wczesniej przeze mnie w innych miodach wielokwiatowych gama smakowo-zapachowa, gęsty miód spadziowy jak również miód mniszkowy z pyłkiem :) Gorąco polecam i zachęcam do odwiedzenia strony internetowej :)pozdrawiam

Dodaj komentarz