Mieszkanie w stylu francuskim | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Mieszkanie w stylu francuskim

9 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wnętrza w stylu francuskim zawsze wyglądają pięknie, luksusowo, czarująco i bardzo elegancko. Wytworny, ale nie przesadnie bogaty. Reprezentacyjny, ale także ciepły i przytulny. Styl francuski umiejętnie łączy cechy, które na pozór się wykluczają. Dlatego też stał się synonimem szyku i niezobowiązującej elegancji.

francuski styl w mieszkaniu

Wywodzący się z baroku i klasyki styl francuski  jest przeciwieństwem minimalizmu. Najważniejsza w nim jest oś symetrii. To ona jest klamrą spinającą wnętrze w całość. Wprowadza harmonię i ład. Blichtr i przepych zamyka w klasycznej kompozycji. Lampiony, nakrycia, fotele, obrazy pojawiają się w parach i są ustawiane symetrycznie. Drewniany parkiet na podłodze jest ułożony w regularną jodełkę, a kamienna posadzka w typową francuską szachownicę. Jakiś czas temu styl ten był jednym z najbardziej popularnych stylów na świecie i tak jest do tej pory.
Detale, które wyznaczają klimat stylu francuskiego, to oczywiście dekoracyjne meble i bibeloty. Klimat wnętrz tworzą tzw. “ludwiki”. Ikony francuskich mebli – fotele, etażerki, kabinety, konsole czy szezlongi. Pod wspólną nazwą „ludwiki” kryje się aż pięć stylów w dekoracji i sztuce użytkowej, pochodzących od imion francuskich królów. Największym powodzeniem cieszą się meble wzorowane na czasach Ludwika XIV i Ludwika XV. Pierwsze z pełnego drewna, monumentalne, bogato rzeźbione, złocone bądź intarsjowane. Ulubione tematy dekoracyjne z tych czasów to liście nenufarów, lilie, muszle, maszkarony, motyw słońca.
Meble z okresu Ludwika XV są lżejsze, bardziej kobiece. Nastawione na wygodę, fornirowane, z wyraźnymi wpływami włoskiego baroku i sztuki wschodniej. Oryginalne lub imitowane, stoją w salonach, sypialniach i kuchniach, obok współczesnych mebli i sprzętów. W sypialni zaś głównym meblem ma być “francuskie” łóżko –  dwuosobowe i koniecznie z ozdobnym zagłówkiem.
Istotne są także linie. Styl francuski kocha miękkie i opływowe, zmysłowe linie: owale, koła, elipsy i klepsydry nawiązujące do kobiecego ciała. Okrągły stolik , zaokrąglona kanapa, wanna o eliptycznej linii, to wszystko nieodzowne elementy tego stylu. We wnętrzach panuje eklektyzm, czyli mieszanka dekoracyjnych wątków z różnych epok. W paryskich wnętrzach bez trudu rozpoznamy ślady rokoko, neoklasycyzmu, belle époque czy art déco. Wnętrzom w stylu francuskim daleko jednak od onieśmielających muzealnych pomieszczeń – są bardzo przytulne, bezpretensjonalne i pozbawione sztywnej oficjalności. To w dużej mierze zasługa swobody w mieszaniu stylu mebli, charakteru dodatków i stawianiu wygody mieszkańców na pierwszym miejscu. Wielką rolę w budowaniu atmosfery odgrywają też piękne tkaniny i dekoracyjne drobiazgi.
Sprzęty mają być lekkie, ale za to z dekoracyjnymi detalami np. klasycznymi złoceniami (rączki, uchwyty, klamki, zamki itp.). Cenne jest to, co pokryte patyną czasu. Meble i przedmioty sprawiają wrażenie zbieranych od pokoleń. Na malowanych komodach i biurkach pojawiają się postarzające spękania. Wnętrza zdobią elementy architektoniczne: sztukaterie, kolumny, podpory i ogrodowe rzeźby. Na stolikach czy konsolach stoją bibeloty: butelki po perfumach, pamiątkowe zdjęcia w dekorowanych ramkach, świeczniki, lustra w ozdobnych ramach, porcelanowe figurki czy jednobarwne ornamentowane naczynia. Ulubione ornamenty to: liście nenufarów, lilie, muszle, itp. Na meblach widnieją dekoracje snycerskie (rzeźbienia) w formie kwiatów i liści, pęków trzcin, czasem też aplikacje ze złoconego brązu.
Bogate rzeźbienia i złote akcenty na meblach drewnianych, szlachetne, połyskliwe materiały na tapicerowanych. Sofy, fotele i okna ubrane w brokaty, aksamity, tiule i adamaszki. Kwiatowe desenie na tkaninach czy tapetach to cytaty ze starych herbarzy i botanicznych albumów. Ważne są pałacowe detale: ozdobne chwosty, karnisze, sznurowania, frędzle, a także poduszki, obszerne zagłówki i pikowania. Wnętrza są ozdobione tkaninami bardzo dobrej jakości. Nawet tapety powinny być z materiału. Tkaniny ocieplają wnętrza, dodają im czaru i magii. Ważny jest wspólny mianownik deseni oraz odcieni. Zmysłowym akcentem może być parawan obity muślinem lub surowym jedwabiem, przywołujący atmosferę buduaru paryskiej elegantki. Dominują złamane biele, które zestawia się z szarością, zszarzałymi beżami, zbielałymi błękitami i innymi pastelami. Często pojawiają się też złote i srebrne akcenty.
Założenie jest proste: każde z pomieszczeń ma być odrębnym światem, ale muszą razem tworzyć stylistyczną całość. A powtarzający się element, kolor, wzór czy faktura spinają wnętrze, nadając mu harmonijny charakter. We Francji od wieków są wytwarzane słynne kretony drukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy, czyli płótno z Jouy), wspaniałe adamaszki jedwabne (np. w manufakturze w Lyonie), ręcznie tkane tapiserie, zwane też gobelinami od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy Gobelin. Wzory na tych tkaninach często projektowali wybitni artyści (sławne są np. tapiserie autorstwa rokokowego malarza François Bouchera). Te tradycje są zresztą kultywowane do dziś.
Francuzi kochają blask i światło. We francuskim stylu do zmysłowej gry cieni, półmroku i blasku służą także lampiony, lampki (preferowane w stylowych abażurach), a także lustra, które odbijają światło. Oczywiście eliptyczne lub klasyczne w pozłacanych lub posrebrzanych ramach, same w sobie stanowią kunszt rzemiosła. Szkło jest wszechobecne w stylowych wnętrzach francuskich, przede wszystkim w kryształowych wazonach i żyrandolach. Kolory kreciego futra (taupe), barwy ziemi i czerń są typowe dla klasycznych francuskich wnętrz. Biele, szarości, beże i zgaszone pastele to kolory neutralnego tła i dużych mebli. Do XIX wieku nie znano sztucznych barwników, a naturalne nie dawały odcieni nasyconych. Szmaragdowa zieleń, szkarłat czy błękit pojawiły się później. Styl paryski dodał do tej palety smolistą czerń (noir), jako kolor akcentów podkreślający urodę przedmiotów: mebli, tkanin, ram i lamp.

Zobacz również:

  1. Mieszkanie w stylu japońskim

  2. Mieszkanie w stylu greckim: przykładowe aranżacje

  3. Jak nowocześnie zmienić mieszkanie

  4. Jak rozjaśnić wnętrze czyli mieszkanie wypełnione światłem

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Mieszkanie w stylu francuskim

  1. avatar Marlena pisze:

    Ja jestem zakochana w meblach w stylu francuskim. z uwagi na nieduże mieszkanie, musiałam mieć na nie jakiś pomysł…

  2. avatar fanny pisze:

    Uwielbiam Styl Francuski, piękno tych mebli to ciepło i unikalność

  3. avatar AngieszkaWolska pisze:

    Zawsze podobał mi się taki wystrój mieszkania, jednak sama nie potrafiłam uzyskać aż tak fajnego efektu. W związku z tym zdecydowałam się na pomoc architektów. W krótkim czasie moje mieszkanko zmieniło się nie do poznania i teraz jest nie tylko bardzo przytulne, ale również ma charakter. Świetnie się w nim czuję, a znajomi zazdroszczą mi wystroju.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...