„Mężczyzna w damskim kapeluszu. Próby teatralne” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Mężczyzna w damskim kapeluszu. Próby teatralne” – recenzja

17 kwietnia 2015, dodał: outside
Artykuł zewnętrzny

Konstanty Ildefons Gałczyński: „Mężczyzna w damskim kapeluszu. Próby teatralne”

7

Twórczość Gałczyńskiego to ewenement literacki XX wieku, w swej nieobliczalności i łamaniu ustalonych tradycją norm. Chyba każdy zna z dzieciństwa wiersz dla sepleniących „Strasna zaba”, w którym autor staje się prześmiewcą międzywojennej rzeczywistości społeczno-politycznej. Mniej znane są teksty teatralne i radiowe tego otoczonego legendą twórcy, które z okazji 110 rocznicy jego urodzin prezentuje nam Wydawnictwo Prószyński i Ska. Znajdujemy tu błyskotliwe i pełne specyficznego humoru literackie perełki, w których ludzka natura przegląda się w krzywym zwierciadle, a tradycja literacka zostaje odarta z przypisanego jej nimbu powagi i stateczności.

Gałczyński gra formą i treścią, pożyczając sobie postacie od Reja czy Szekspira, by wrzucić je w nowe, zaskakujące realia i reinterpretować po swojemu znane od wieków dzieła. Sprawia, że teatr staje się sztuką bliską ludziom i życiu, łączy ironię z groteską i stale zaskakuje odbiorcę. Nieoczekiwane zwroty akcji, łączenie komizmu z tragizmem i eksponowanie absurdu rzeczywistości to znaki rozpoznawcze tego twórcy „Najmniejszego Teatru Świata”, w którym nic nie jest oczywiste i dopowiedziane do końca. Jego bohaterowie to outsiderzy, jednostki osamotnione w swoich działaniach i nierozumiane przez otoczenie. Miotają się w świecie pełnym stereotypów, w których się nie mieszczą. Gałczyński chętnie sięga po motywy z kultury popularnej, jak w „Więc przepijmy babci domek cały”, tworzy nietuzinkowe postaci, utkane z poetyckiej fantazji, jak słynna Hermenegilda Kociubińska. Mało kto wie, że jest też autorem scenariusza filmowego o Andrzeju Boboli czy słuchowisk radiowych, które tutaj mamy okazję przeczytać. Warto poznać także powojenne utwory estradowe, pisane na potrzeby kabaretu „Siedem Kotów”.

Piękne wydanie tego tomu, w twardej obwolucie, sprawia, że będzie ona ozdobą domowej biblioteczki i wspaniałym pomysłem na prezent dla bibliofilów i miłośników dobrej literatury.

Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i Ska – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...