Lecznicze właściwości wiśni | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Lecznicze właściwości wiśni

19 sierpnia 2011, dodał: malgosia74
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wiśnia, Cherry, Kirsche (Prunus cerasus L.)

Wiśnia – wiśnia zwyczajna (Prunus cerasus L.), obecnie uprawiana forma wiśni powstała w wyniku naturalnego skrzyżowania dwóch dzikich form: czereśni ptasiej Prunus avium L. z wisienką stepową Prunus fruticosa Pall. Oba te gatunki dają do dziś naturalne mieszańce w środkowej i południowo- wschodniej Europie oraz na Kaukazie. Dlatego właśnie te rejony uważa się za miejsce narodzin wiśni zwyczajnej. Wiśnia jest drzewem o wysokości od 3 do 6 m. Jej liście są jajowate lub eliptyczne. Owocem jest kulisty, połyskujący pestkowiec.

Około VIII w. po Chrystusie wiśnia pojawiła się na terenie dzisiejszej Francji, a do końca XVI w. podbiła całą Europę. W Nowym Świecie pojawiła się dopiero w XVIII w. Odmiany uprawne wiśni, wywodzące się od wiśni zwyczajnej (pospolitej), dzielimy na szklanki oraz na wiśnie sokowe o soku ciemnym, barwiącym. Do wiśni zaliczamy także czerechy – mieszańce wiśni z czereśnią. Wiśnie są uprawiane na szeroka skalę, głównie na potrzeby przemysłu spożywczego.

Owoce wiśni zawierają duże ilości kwasów owocowych, również pektyny (rodzaj błonnika). Wiśnie stabilizują pracę serca i chronią przed chorobami układu krążenia. Działają też korzystnie na skórę. Zawierają substancje, które zapobiegają powstawaniu nowotworów. Przemywanie powiek naparem z suszonych kwiatów wiśni pomaga np. przy zapaleniu spojówek. Natomiast kąpiele z dodatkiem naparu z młodych gałązek wiśni wskazane są dla osób cierpiących na reumatyzm.

Witaminy i składniki odżywcze zawarte w wiśniach:

  • WITAMINA C – 12 mg 17% RDA
  • WITAMINA K 10 µg 13% RDA
  • KWAS FOLIOWY – 8µg 5% RDA
  • POTAS – 115 mg 5% RDA
  • MIEDŹ – 100µ g 5% RDA
  • WITAMINA B1 – 0.1 mg 5% RDA
  • WITAMINA B2 – 0.1 mg 5% RDA
  • ŻELAZO – 0.5 mg 4% RDA

Zdrowa dieta, właściwości prozdrowotne wiśni:

– źródło błonnika

– obniżają poziom cholesterolu

– pomagają na serce i nerki

– zapobiega anemii

– obniżają gorączkę

– poprawiają apetyt

Dary natury – domowa apteczka naturalnie

Pektyny zawarte w wiśniach ułatwiają wiązanie i wydalanie z organizmu toksycznych związków, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Przy chorobach serca i krążenia, wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz nerek, korzystnie oddziałują kwaśniejsze odmiany wiśni, które poprawiają też apetyt (polecane niejadkom) i regulują trawienie.

Sok wiśniowy rozrzedza śluz przy stanach zapalnych dróg oddechowych, obniża temperaturę przy przeziębieniach i działa lekko rozwalniająco przy chronicznych zaparciach. Owoce wiśni oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Zarówno owoce, jak sok i nektar, mają działanie aseptyczne.

Odmiany wiśni: Wczesna Ludwika, Hortensja, Sabina, Lucyna, Nana, Kelleris 16, Groniasta z Ujfehertoi.

Jedząc te pyszne bordowe owoce dostarczamy organizmowi jednego z najskuteczniejszych antyoksydantów – bioflawonu. Unieszkodliwia on działanie w organizmie wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób.

Inne przeciwutleniacze zawarte w owocach to witamina C i karoten. Oprócz tego, że przeciwdziałają chorobom, utrzymują nasze ciało w dobrej kondycji. Na przykład spowalniają powstawanie zmarszczek.

W dodatku wiśnie mają dużo potasu, wapnia i magnezu. A te pierwiastki wzmacniają pracę serca. Dobra wiadomość także dla tych, którzy mają problemy z przemianą materii. Kwaśne wiśnie pobudzają procesy trawienne, w dodatku działają przeciwzapalnie.

Warto pamiętać, że wiśnie nie tylko robią dobrze na cerę, ale chronią również przed rakiem. I, zaprzeczając wierzeniom naszych babć, nawet jeśli wypijemy po nich wodę, nie powinien nas rozboleć brzuch. Chyba, że się zwyczajnie przejadłyśmy. Te owoce są ważne dla naszego zdrowia także dlatego, że chronią serce: potas w nich zawarty pomaga utrzymać i wzmocnić akcję serca. Wiśnie działają także zapobiegająco przeciw innym chorobom. Dzięki zawartej w nich dużej zawartości witaminy C poprawiają naszą ogólną odporność. Wapń, jak wiadomo, wzmacnia kości, mięśnie i nerwy. Ale kto by pomyślał, że jest go tyle w wiśniach?

Wiśnie to cała apteka!

Właściwości lecznicze wiśni medycyna naturalna znała z dawien dawna, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Podczas wykopalisk w Alpach, w obrębie najstarszych ludzkich osiedli, znaleziono pestki wiśni. I już w owych czasach, czyli 2000 lat temu jadano wiśnie i wykorzystywano ich właściwości terapeutyczne, zwłaszcza antybakteryjne. Jako ciekawostkę można tu wspomnieć fakt, że słynny w starożytności smakosz, Lucius Lucullus codziennie kazał sobie sprowadzać truskawki z Sycylii, brzoskwinie z Tyrolu, oliwki z Grecji, a pewnego dnia przywieziono mu drzewo wiśniowe z Azji i zasadzono je w Rzymie.

Podstawowe aktywne biologicznie substancje w wiśniach to: białko, tłuszcze, węglowodany (głównie fruktozę i glukozę), magnez, fosfor, żelazo, miedź, sód, potas, wapń oraz witaminy: A, B1, B2, C, P i niacyna. Ponadto wiśnie zawierają dużo kwasów organicznych (głównie jabłkowy, cytrynowy, oksalowy).

Wiśnie, sok wiśniowy jest korzystny dla naszego przewodu pokarmowego, żołądka, wątroby i trzustki. Kwasy owocowe, w które wiśnie są szczególnie zasobne doskonale wspomagają oczyszczanie naszego organizmu z substancji szkodliwych i niepożądanych i pobudzają przemianę materii. Pektyny ułatwiają wiązanie i wydalanie toksyn, a także obniżają poziom cholesterolu. Wiśnie mają działanie przeciwbakteryjne, dezynfekują przewód pokarmowy i pobudzają wydzielanie soków trawiennych, przyspieszając tym samym trawienie. Jeden kilogram wiśni albo litr soku z wiśni wypijany codziennie likwiduje zaparcia i atonię jelit. Wiśnie zawierają dużo alkalii (1%), co powoduje, że są one świetnym „odchudzaczem”. Potrafią w dość krótkim czasie złagodzić skutki naszych grzechów jedzeniowych. Na wszelki wypadek jednak przypomnijmy odchudzającą kurację wiśniową. 3-4 razy w tygodniu zjadamy tylko wiśnie w ilości 1,5-2,5 kg na dzień. Trochę to działa jak wypełniacz, bo już niewielka ilość owoców daje uczucie sytości. Spadek wagi zauważymy bardzo prędko. Ludzie otyli, zwłaszcza ludzie otyli często cierpią na wzdęcia. I na tę dolegliwość pomoże sok wiśniowy, gdyż wiśnie uwalniają od gazów, które nie tylko utrudniają życie i powodują dyskomfort, ale też ugniatając przeponę brzuszną mogą spowodować ucisk serca. Sok wiśniowy (niedosładzany) mogą bez obaw pić ludzie w starszym wieku chorujący na cukrzycę, gdyż cukier zawarty w wiśniach nie powoduje widocznych zmian w obrazie krwi, nie wymaga więc korekty insulinowej. Przy zapaleniach górnych dróg oddechowych sok z wiśni działa nie tylko antyseptycznie, ale i wykrztuśnie – rozrzedza gęsty śluz i tym samym ułatwia jego odkrztuszanie.

Regularne spożywanie wiśni czy soku z wiśni jest pomocne w walce z puchliną wodną spowodowaną niewydolnością serca i/lub nerek oraz przy anemii wywołanej niedoborem żelaza. W starożytnej Grecji lekarze zapisywali wiśnie bądź sok z wiśni przy padaczce. I dzisiaj dobre efekty uzyskuje się stosując je jako leczenie wspomagające zarówno w epilepsji, jak i innych schorzeniach układu nerwowego.

Medycyna ludowa, której nie należy nigdy lekceważyć zalecała wiśnie w kamicy nerkowej i schorzeniach pęcherza moczowego. W 1950 roku dr Ludwig Blau ogłosił, iż uwolnił się od dny dzięki wiśniom. Na czym w tym przypadku polegało ich działanie nie potrafił wyjaśnić, ale podał przykłady kolejnych osób, u których tenże sam efekt osiągnął zalecając im picie soku z wiśni. Jego cykl porad dotyczących tego schorzenia i polecających jako skuteczny lek sok wiśniowy został zamieszczony w liczącym się piśmie pt. „Prevention”. Sok z wiśni figuruje w medycynie naturalnej także jako środek zapobiegający zaburzeniom pracy serca i neurozom.

A któż nie zna smaku i zapachu nalewki wiśniowej?!

Mało kto jednak wie, że alkoholowa nalewka na wiśniach (albo zmieszany z alkoholem sok wiśniowy) to także doskonały lek na niestrawność i przeziębienie, środek dezynfekujący organizm przy infekcjach i stanach gorączkowych, środek przeczyszczający. Stosowana zewnętrznie (do nacierań) przyniesie ulgę w bólach mięśni. Można nalewkę potraktować też jako środek energetyzujący, gdyż nieco rozcieńczona wodą błyskawicznie usuwa znużenie.

Mielone pestki z wiśni bądź sporządzony na nich wywar stosuje się w podagrze i kamicy moczowej.

Wywar z szypułek wiśniowych wzmacnia serce i zmniejsza nadmierne krwawienia menstruacyjne u kobiet. Ważne jest też jego działanie antyzawałowe – szypułki bogate są w kumarynę, która bierze udział w krzepliwości krwi, zapobiegając powstawaniu skrzepów i czopowaniu naczyń krwionośnych. Wywar z szypułek działa tez moczopędnie, więc ma zastosowanie w leczeniu puchliny wodnej. Przy nadmiernym rozroście gruczołu krokowego ułatwia oddawanie moczu, skutecznie hamuje biegunki (tu można stosować także wywar z młodych gałązek wiśni).

Wywar ze świeżych liści drzewa wiśniowego pomocny jest w leczeniu żółtaczki, okłady z niego przyspieszają i ułatwiają gojenie się ran oraz powstrzymują krwotoki z nosa.

Pamiętajmy również o tym, że wiśnie działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także… odchudzająco. Zawarta w nich pektyna sprawia bowiem, że czujemy się syte i lepiej trawimy.

Sezon wiśniowy w pełni – nie przegapcie go – póki jest okazja, zajadajcie się tymi owocami. Mają zbawienny wpływ na Wasz wygląd i formę.

Zobacz również:

  1. Słodkie przetwory – przepisy na marmoladę, dżemy i powidła
  2. Herbaty mrożone – przepisy na lato
  3. Czas na zupy owocowe!
  4. Owocowe sorbety – przepisy

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Lecznicze właściwości wiśni

  1. avatar Wisienek pisze:

    Dobiera się do jej wisienki

  2. avatar adnjiaad pisze:

    Czytam ten artykuł, ponieważ właśnie jem wiśnie, a wypadałoby wiedzieć co się je :)

  3. avatar Zenon pisze:

    Artykuł ciekawy, tylko zdjęcie fatalne. Dlaczego musicie ilustrować ten artykuł tak głupim zdjęciem? Beznadziejnie wyglądajda ten facet. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...