Lato pełne alergii | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Lato pełne alergii

23 sierpnia 2016, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Lato w pełni, a wraz z nim pojawia się problem alergii, który dotyka coraz większą grupę osób. W okresie letnim niektóre alergeny atakują nas ze zdwojoną siłą. Lato pełne alergii – co uczula nas podczas wakacji?

opty

Lato i alergie

Letni czas chodzi w parze z alergiami. Na okres wakacji przypada sezon pylenia roślin i aktywności wielu innych alergenów. Dlatego alergicy nie przepadają za tą piękną porą roku. Wśród nas jest coraz więcej osób uczulonych, a liczba alergenów także nie ulega zmniejszeniu. Wysokie temperatury, suche powietrze – taki klimat nie ułatwi życia alergikom. Lato to czas, kiedy należy stawić czoło licznym alergenom, nie dopuszczając do tego, by całkowicie popsuły nam one wakacyjny czas. Które alergeny najbardziej atakują nas w porze letniej?

Pyłki roślin – mikroskopijne alergeny wziewne

Uwielbiamy roślin, które są piękną ozdobą naszego otoczenia. Latem obserwujemy je w pełnej krasie. Feeria barw i zapachów to prawdziwa uczta dla zmysłów, ale nie alergików. Pyłki roślin to jedne z najbardziej uciążliwych i powszechnych alergenów. Mogą znaleźć się dosłownie wszędzie, ponieważ ze względu na mikroskopijną budowę, są z łatwością przenoszone przez wiatr. Uczulają zarówno pyłki kwiatów, drzew, krzewów czy traw, których nie brakuje na terenie naszego kraju. Upalne i wietrzne dni to trudny czas dla chorych na astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa. Uczuleni na pyłki roślin powinni unikać przebywania na terenach, które odznaczają się wysokim stężeniem pyłków w powietrzu. Wakacje warto planować zgodnie ze wskaźnikami, których dostarczy nam kalendarz pylenia. Najlepszą porą na letnie spacery będą przechadzki po deszczu, kiedy w powietrzu unosi się zdecydowanie mniejsza ilość szkodliwych dla układu oddechowego alergenów.

Słońce szkodliwe dla skóry alergicznej

Słońce to nieodłączny atrybut lata. Promieniowanie słoneczne nie do końca służy skórze alergicznej. Mocno ją wysusza i może nasilać objawy alergicznych chorób skóry takie jak świąd czy rumień. Gorące i piękne słońce to także przyczyna alergii. Uczulenie na słońce objawiać się może wysypką, a nawet pokrzywką. Alergia na słońce zmusza do wzmożonej ochrony skóry. Stosowanie kosmetyków z wysokimi filtrami oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych czy nakrycia głowy to podstawowe czynności zapobiegające alergii. Na objawy alergii słonecznej sprawdzą się leki przeciwhistaminowe. Nawet jeśli wydaje nam się, że opalanie może poprawić stan naszej skóry, objawy choroby po kilku godzinach mogą się nasilić. Efektem będzie więc pogłębienie problemu, a nie jego wyleczenie. Latem dawkujmy więc słońce ostrożnie, pamiętając o nieustannej ochronie wrażliwej skóry alergicznej.

Roztocza kurzu – nieprzyjaciel alergika

Roztocza kurzu, czyli mikroskopijne pajęczaki, czyhają na nas w przeróżnych zakamarkach. W czasie wakacji mamy więcej czasu, by zająć się porządkami na strychu czy w garażu. Pierzemy dywany i wykonujemy prace remontowe. Wszystkiemu sprzyja piękna pogoda. Kurz to bardzo uciążliwy alergen, który powoduje głównie problemy z układem oddechowym. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego powinny unikać kontaktu ze źródłami tego alergenu. Remont zostawmy więc profesjonalnej ekipie, a do sprzątania zawsze używajmy rękawiczek i maseczki, jeśli tyko mamy taką możliwość. Pamiętajmy, że im mniej tekstyliów znajduje się w naszym otoczeniu, tym spokojniej i swobodniej będziemy oddychać, nie tylko w letni czas.

Więcej cennych informacji na temat alergii o każdej porze roku, przeczytacie na portalu Mojealergie.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz