Laser frakcyjny CO2 – jak wygląda zabieg? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Laser frakcyjny CO2 – jak wygląda zabieg?

2 października 2014, dodał: Ola Przegorzalska
Artykuł zewnętrzny

O odmładzaniu laserem frakcyjnym CO2 opowiada dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, właściciel Kliniki Triclinium, autor bloga „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Jesień i zima to idealny czas na zabiegi laserowe. Dlatego wszystkie panie, które pragną cofnąć zegar biologiczny (nawet o kilkanaście lat!), zachęcam do wykorzystania najbliższych miesięcy na zabieg odmładzający laserem frakcyjnym CO2. Jest to najskuteczniejszy ze znanych mi, małoinwazyjnych zabiegów odmładzających.

Adult woman with beautiful face

Jak działa laser frakcyjny CO2 ?

Zasada działania większości laserów w medycynie estetycznej polega na kontrolowanym, wybiórczym uszkodzeniu tkanki. W przypadku lasera frakcyjnego CO2 jego światło wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance, a potem jej odparowania (czyli ablacji). Następuje uszkodzenie komórek, w tym także komórek kolagenowych, ale równocześnie uruchamiane są procesy naprawcze, które prowadzą do tworzenia się nowego kolagenu. To właśnie kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Procesy jego degeneracji i odtwarzania zachodzą w skórze przez całe życie. Niestety, rocznie tracimy ok. 1 proc. całego kolagenu, jaki mamy w skórze, a produkcja nowego kolagenu z wiekiem spowalnia i przestaje wystarczać do łatania ubytków. Szok termiczny wywołany laserem stymuluje jego odbudowę. A nowy kolagen to jędrniejsza, bardziej elastyczna, zagęszczona i mocno odmłodzona skóra.

Istotne w tym zabiegu jest to, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów.

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym?

Zabieg zaczyna się od nałożenia na skórę kremu znieczulającego, by zapewnić pacjentowi komfort. W trakcie naświetlania skóry laserem, i przez kilkanaście minut po, stosowane jest chłodzenie nadmuchowe lub kontaktowe. Po zabiegu twarz jest czerwona i obrzęknięta. Można też odczuwać lekki ból i dyskomfort. Z bliska i w dotyku skóra wygląda trochę jak papier ścierny (jest podziurkowana). Złuszczanie i gojenie się trwa kilka dni. Zdarzały mi się wprawdzie pacjentki, które na czwarty dzień po zabiegu szły do pracy, jednak w większości przypadków wymagane jest sześciodniowe pozostanie w domu. Jeśli zabieg ma mieć charakter profilaktyczny i odświeżający skórę, to poprzestajemy na jednej sesji. Gdy jednak potrzebujemy większej regeneracji (np. redukcji zmarszczek i większych porów), wówczas zaplanujmy cykl dwóch, trzech zabiegów. Ponieważ cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc efekt zabiegu można w pełni ocenić dopiero po takim czasie.

Laser frakcyjny – ale jaki?

Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Ja, chociaż mam obydwa, używam głównie ablacyjnego, gdyż jest o wiele skuteczniejszy. Aby uzyskać laserem nieablacyjnym taki efekt, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba wykonać trzy do pięciu zabiegów. To oznacza dużo wyższe koszty i zajmuje dużo więcej czasu, a i tak efekt zazwyczaj nie będzie równie dobry. Poza tym po zabiegu laserem nieablacyjnym skóra się nie złuszcza, więc nie ma tego mocnego efektu odświeżenia powierzchni skóry, który jest charakterystyczny dla lasera ablacyjnego.

Dla kogo laser frakcyjny?

Choć każdy przypadek jest inny, zalecenia co do zabiegów laserem frakcyjnym można sformułować dla trzech grup wiekowych. Oto one:

25+ zalecany jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) nie częściej niż raz w roku. Dzięki ablacji, działającej jak porządny, bardzo skuteczny piling, mamy efekt odświeżenia skóry, a dzięki stymulacji kolagenu – profilaktyczne działanie przeciwstarzeniowe.

35+ zalecany jeden zabieg o silniejszych parametrach lub dwa w odstępie miesiąca.

45+ zalecana seria dwóch, trzech zabiegów (czasem więcej), których głównym celem jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu. Osoby dużo starsze mogą już wymagać większej liczby zabiegów.

Inne problemy niż starzenie, np. blizny i rozstępy, traktowane są bardzo indywidualnie. Warto pamiętać, że laser frakcyjny jest skuteczny w usuwaniu blizn zanikowych (np. po trądziku) i w redukcji rozstępów.

Dr Marek Wasiluk

Zapraszam na mój blog „Medycyna estetyczna bez tajemnic”, www.marekwasiluk.pl

Informacja o ekspercie:

marek-wasiluk-fotAdamLewanowicz600pxDr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej, lekarz stomatolog, audytor standardów ISO. Specjalista w dziedzinie laseroterapii. Jako pierwszy w Polsce wprowadził do praktyki wykonywanie zabiegów estetycznych nowej generacji laserem frakcyjnym CO2 More-Xel scanning, nowatorskie protokoły zabiegowe laserem bromkowo-miedziowym oraz urządzeniem frakcyjnej RF mikroigłowej opracował pierwszą skuteczną metodę niwelacji rozstępów, był pierwszą osobą w Polsce stosującą mikronici w zabiegach estetycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Od 2008 roku współpracuje z Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będąc wykładowcą na podyplomowych studiach. Jest współwłaścicielem warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium – www.triclinium.pl, które powstała z chęci stworzenia miejsca zajmującego się kompleksowo problemami estetycznymi.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Laser frakcyjny CO2 – jak wygląda zabieg?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...