Kuchnia według feng shui – różne, pomysłowe aranżacje! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kuchnia według feng shui – różne, pomysłowe aranżacje!

19 lipca 2016, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

f16

Projekt aranżacji wnętrza naszego domu powinien być zawsze dokonany z myślą o osobie lub osobach, które będą w nim przebywać. Należy dopasować pomieszczenie do osobowości, celów, ale też przeznaczenia danego pomieszczenia.

Według zasad Feng Shui należy starać się nie zagracać domu nadmiarem mebli, im mniej tym lepiej bowiem daje to więcej przestrzeni dla krążącej energii Chi. Kształty wyposażenia wnętrz też powinny być dobrane tak, by zapewniać harmonijny przepływ energii. Z poprzedniego artykułu wynika, że wszystkie pomieszczenia w domu powinny mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Nigdy na wprost drzwi wejściowych do danego pomieszczenia nie może znajdować się okno, w takim bowiem przypadku będzie trzeba przedsięwziąć wiele dodatkowych działań, by powstrzymać uciekającą z niego energię. Takie „przestrzały” uznane są w Feng Shui za jedne z największych zagrożeń. Nadrzędną jednak zasadą Feng Shui w aranżacji wnętrz jest takie ustawianie mebli i sprzętów, by nie łączyły się ze sobą przeciwstawne żywioły. Tradycyjne chińskie Feng Shui dąży do harmonizowania wszystkich żywiołów, bowiem dominowanie jednego czy dwóch nie przyniesie powodzenia.
f10
Według Feng Shui kuchnia powinna stanowić centrum, lecz nie oznacza wcale, że jej miejsce to centralna część domu. Chodzi tutaj raczej o miejsce gdzie spotykają się wszyscy domownicy, jest więc sercem domu. Kuchnia reprezentuje element żywiołu ognia typu Yang, czyli roznieconego i „buchającego” swoim żarem. Odpowiednim miejscem na kuchnię jest południe lub południowo-wschodnia część domu. Niegdyś w starożytnych Chinach południowo-wschodni kierunek uważany był za najlepszy, chodziło bowiem oto by kuchnia chwytała wiejący wiatr, który podsycał ogień w piecu. Jeżeli tylko uda nam się osadzić dom tak, że jego drzwi frontowe wychodzić będą na południe, wówczas cały przód domu i cała jego prawa strona (patrząc na dom od strony wejścia) będą odpowiednie do ulokowania tam kuchni. Jeżeli zaś główne wejście do domu znajduje się po stronie wschodniej, wówczas tylko przód domu jest miejscem korzystnym.
Pomieszczenie kuchni powinno być przestronne, dobrze przewietrzone i jasno oświetlone. Lampki powinny znajdować się pod szafkami, nad tak zwanym ciągiem roboczym, aby nie przygotowywać posiłków w półmroku. Dobrze jest również ustawić dodatkową lampę obok stołu. Im więcej światła, tym lepiej. Powinno być żółte i ciepłe. Kuchnia powinna mieć proste i harmonijne kształty. Sufit nie powinien wznosić sie zbyt wysoko (katedralnie), ani tez być zbyt nisko. Drzwi do kuchni nie powinny znajdować się naprzeciw drzwi do toalety, sypialni oraz na wprost okna (wtedy należy podjąć działania, które pozwolą na zatrzymanie uciekającej z kuchni energię). Kuchnia powinna stanowić wygodną przestrzeń, w której każdy przygotowując posiłek będzie wzmacniał zdrowie, równowagę i harmonię. Z punktu widzenia Feng Shui zaleca się stosowanie otwartych kuchni (aneksy z pokojami), gdyż wspierają one komunikację i jednoczą rodzinę. Należy jednak pamiętać, że w takich wypadkach należy wprowadzić element rozdzielenia pomieszczeń (może to być niewielka ścianka lub barek), a przede wszystkim oba pomieszczenia powinny mieć inny rodzaj podłóg (np. w kuchni terakota, w jadalni wykładzina). Urządzając kuchnię warto wybierać materiały o gładkich powierzchniach, odporne na szorowanie, gdyż czystość w kuchni to zasada generalna.
f5 f9
f6 f7
W kuchni kluczowe miejsce powinien zajmować piec (kuchenka) z czym wiąże się wiele szczegółowych wskazań. Piec reprezentuje fortunę rodziny, jest symbolem miłości, a przede wszystkim jakości żywiciela domu. Powinien być zawsze czysty i w pełni funkcjonujący. Decydując się na zakup kuchenki powinniśmy zdecydować się na gazową, gdyż ogień symbolizuje bogactwo, a dodatkowo wzmacnia stosunki międzyludzkie. Powinniśmy więc zrezygnować z kuchenki elektrycznej oraz kuchenki mikrofalowej, które przyspieszając przygotowywanie potraw, niszczą zawartą w potrawach energię życiową. Ustawiając kuchenkę musimy wybrać takie miejsce, by za ścianą nie znajdowała się ubikacja czy łazienka (tak samo jak i nad nią czy pod nią). Piec nie powinien być widziany z pomieszczenia, z którego wchodzi się do kuchni (zwykle jest to przedpokój). Nie może też znajdować się bezpośrednio pod oknem, nie powinien również być umieszczony we wnęce. Co więcej, nie powinien też znajdować się bezpośrednio pod belką stropową, krawędź jakiegokolwiek mebla nie powinna go „rozcinać” na dwoje, a tuż obok nie mogą znajdować się rury kanalizacji wodnościekowej. Dobrze ustawiony piec posiada z tyłu (za sobą) litą ścianę, która zapewniając mu stabilność, zapewni ją także całemu domowi. Jako ciekawostkę pochodzącą z tzw. ludowego Feng Shui warto dodać, że w idealnej kuchni nie jest bez znaczenia, którego dnia instalowane jest owo najważniejsze jej urządzenie. Odpowiadającej temu przedsięwzięciu daty poszukuje się w księdze Tung Shu, a nieuwzględnienie jej sprawia, że niekorzystne efekty oddziaływują na mieszkańców. Dobrze rozplanowane ustawienie kuchenki powinno umożliwiać kucharzowi widzenie drzwi wejściowych. Jeśli jednak piecyk stoi przodem (gotujący stoi tyłem do drzwi) nad kuchenką powinno znajdować się lustro, które umożliwi spoglądanie na wejście. Współcześnie lustro zastępują metalowe elementy kuchenki (okap). Dzięki temu ten, kto gotuje, będzie mógł obserwować, co dzieje się za jego plecami i bez stresu przygotuje jedzenie. Rada o tyle istotna, że jedzenie jest smaczne (i ma dobry wpływ na osoby, które będą je spożywać), gdy przygotowuje się je w spokoju. Tylko wówczas domownicy odżywiają się właściwie, mają siłę oraz chęć do działania. Poza tym w błyszczącej tafli odbijają się również palniki kuchenne. Jest ich dwukrotnie więcej, w ten sposób pomnażamy swoje pożywienie, czyli sprzyjamy obfitości. Z tego samego powodu dobrze jest powiesić lustro tuż nad stołem, przy którym siadamy do posiłku. Również w ten sposób symbolicznie pomnażamy ilość znajdujących się na stole potraw. Chińczycy tak bardzo wierzą w magiczną moc luster i innych błyszczących przedmiotów, że kuchnie w ich domach, a także restauracjach są nimi wręcz obwieszone.
f13 f18
f25 f26
Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, by dwa żywioły nie znajdowały się obok siebie w kuchni projektu Feng Shui kuchenka (ogień) i zlew, pralka czy lodówka (woda) nie mogą znajdować się obok siebie. Efekty walki żywiołów zagrażają bowiem jedzeniu szykowanemu w tym pomieszczeniu. Kuchenka nigdy nie może też znaleźć się naprzeciw zlewu, pralki czy lodówki, ani też pomiędzy zlewem a lodówką. Należy je oddzielić, co w małym pomieszczeniu jest zazwyczaj rzeczą trudną. Zgodnie z cyklem twórczym Pięciu Żywiołów (o czym pisałam w poprzednim artykule), w którym pomiędzy wodą a ogniem znajduje się drzewo, wiadomo, że najlepszym środkiem zaradczym stosowanym w kuchni są właśnie elementy drewniane. Mogą to być szafki drewniane, drewniane misy, łyżki, talerze, deski czy też kolor zielony. Wystarczy więc między sąsiadujące ze sobą kuchenkę i zlew wstawić szafkę, a jeżeli leżą naprzeciwko siebie, pomiędzy nie można postawić stół. Jeśli nie mamy możliwości oddzielania sprzętów od siebie, to możemy pomiędzy nimi powiesić chociażby drewnianą łyżkę, w ten sposób stwarzając granicę między ogniem a wodą. Zlewozmywak powinien być zamontowany przy oknie z ładnym widokiem. Nigdy nie powinien sąsiadować z lodówką, gdyż nadmiar wody „wypłucze” dostatek oraz zgasi ogień (kuchenkę). Chcąc ułatwić sobie pracę w kuchni i nie pokonywać zbędnych kilometrów warto ustawić lodówkę, zlew i kuchenkę tak, by tworzyły figurę trójkąta. Ustawienie zaczynamy od lodówki, potem wybieramy miejsce dla zlewu i kuchenki. W przypadku wąskich kuchni, gdzie bardzo trudno jest zastosować tę metodę sprzęty ustawiamy w wymienionej kolejności i oddzielamy od siebie meblami.
f21
Meble w kuchni powinny być drewniane, najlepiej zaokrąglone, by uniknąć kanciastości nazywanych zatrutymi strzałami. Z tego samego powodu nie należy też zostawiać na wierzchu noży, widelców i innych spiczastych narzędzi. W klasycznym Feng Shui w sektorze bogactwa powinien stać cały czas garnek ryżu, a zadaniem rodziny jest pilnowanie, aby ryżu w garnku nie brakowało, bowiem zapas ryżu w Chinach to symbol bogactwa. W praktyce u nas stawia się sól, która również symbolizuje bogactwo. Warto również postawić w kuchni w widocznym miejscu kosz z pomarańczami. Zgodnie z Feng Shui te owoce kojarzą się ze szczęściem, zdrowiem i dobrobytem. W chińskim Dniu Nowego Roku układa się je w dużych misach, a także przynosi jako podarunek. Na parapecie okiennym powinny znajdować się doniczki z ziołami lub drzewko szczęścia. To roślina sprzyjająca obfitości, bogactwu i powodzeniu. Specjaliści Feng Shui bardzo ją cenią.  Inne rośliny doniczkowe też są wskazane, ale nie powinny być trujące. Absolutnie niewskazane są bukiety i kompozycje z suszonych kwiatów (gdy mamy w kuchni kwiaty cięte, to po przekwitnięciu należy je natychmiast usunąć). W kuchni nie powinno się też ustawiać kuwet dla zwierząt, nie ma tu również miejsca na produkty, które straciły termin przydatności i blokują pozytywną energię. Lodówka nigdy nie powinna być pusta, jest to bowiem znak, że brakuje nam niezależności, a w dalszej kolejności dowodzi temu, że nie potrafimy przyjmować, ani dawać uczucia, jakim jest miłość. W kuchni nie powinno się wieszać dużych zegarów ściennych, a jeśli potrzebujemy zegarka (np. do pilnowania ciasta w piecu) trzymajmy niewielki budzik, chowając go, gdy zasiadamy do jedzenia. Nie należy też trzymać wielu kuchennych przedmiotów na wierzchu, by nie tworzyć wrażenia chaosu. Dlatego od półek lepsze są tradycyjne szafki.
W idealnej kuchni ważna jest też kolorystyka. Za najlepsze kolory do kuchni uznaje się barwy jasne ze szczególnym wyróżnieniem koloru żółtego i złamanego białego, zwanego też „kremowym” lub „kością słoniową”. Jasne kolory odbijają zarówno metal widoczny w urządzeniach kuchennych jak i ogień płynący z kuchenki. Dobre kolory to też ciepłe odcienie pomarańczy i jasna oliwkowa zieleń. Za niekorzystne dla kuchni uznaje się kolory czerwony, czarny i ciemnobrązowy.
Jeśli więc chcesz, aby w Twoim życiu zagościł dobrobyt, wprowadź do kuchni kilka pozytywnych zmian. Tak doradzają mistrzowie Feng Shui, według których właśnie to pomieszczenie jest symbolem bogactwa. Jest duszą każdego domu…
cdn.
f15

Przeczytaj również:

 

  1. Jak mieszkają Polacy? Fotki mieszkań Polaków
  2. Feng shui – tajemny azyl łazienki
  3. Feng shui – filozofia domu od podstaw
  4. Rośliny, które przynoszą szczęście

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Kuchnia według feng shui – różne, pomysłowe aranżacje!

  1. avatar pinkmause pisze:

    można próbować, przecież to tylko zalecenia ogólne – widziałam też maleńkie kuchnie całkiem ładnie przerobione :)

  2. avatar Agnieszka B pisze:

    będę mieć maleńką kuchnię bo ok. 5,5 m2 może 6 m2 i wejście do niej muszę zrobić od salonu a nie przedpokoju bo to jedyne wyjście by mieć
    w przedpokoju szafę na ubrania. Moje wątpliwości odnośnie ustawienia sprzętów w kuchni: co zrobić by było zgodnie z zasadami feng shui jeśli ze względu na ograniczony metraż muszę ustawić w jednym ciągu lodówkę, zmywarkę oraz zlew (pod oknem) następnie będzie duży blat roboczy i płata gazowa oraz mały blat odstwaczy. O ile mi wiadomo nie powinny być aż 3 źródła wody koło siebie ? Czy to prawda?

  3. avatar ewka_sak pisze:

    a co zrobić jeśli mieszka sie w blokach na pow. 55 m2? i kuchnia zajmuje 13 metrów – za bardzo nie można poszaleć z feng shui..

    • avatar Mirosław Mazur pisze:

      Ależ oczywiście że nie można poszaleć niemniej jednak dobre feng shui domu, pokoju czy kuchni nie zależy od rozmiarów czy też dużej przestrzeni ale ustawienia danej przestrzeni względem poszczególnych pomieszczeń, wszystkich użytkowników czyli osób zamieszkujących daną przestrzeń i sporo innych czynników determinujących ustawianie samej kuchni i kuchenki:)

  4. avatar Katarzyna pisze:

    Czy zlew w kuchni na przeciw okna nie zakłuca energii?

  5. avatar julka pisze:

    na świecie egzystują trzy prawdy: prawda, tyż prawda i gówno prawda….ot i całe feng

Dodaj komentarz