„Konopie – cud natury” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Konopie – cud natury” – recenzja

1 lipca 2016, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

W powszechnej świadomości konopie wiązane są z działaniem narkotycznym, sama nazwa przywołuje wąski zakres skojarzeń, tymczasem od wieków ich zastosowanie obejmuje szereg dziedzin, od przemysłu odzieżowego, przez medycynę, aż po budownictwo. Konopie były surowcem wchodzącym w skład pierwszych dżinsów Levi’s, karoserii pierwszych samochodów z fabryki Forda, a Deklaracja Niepodległości i Biblia Gutenberga powstały na papierze konopnym.

Roślina ta znalazła swoje zastosowanie także w kuchni, zwłaszcza pod postacią nasion oraz tłoczonego z nich oleju. Warto wiedzieć, co się w jej wnętrzu kryje, ponieważ nie bez powodu konopie należą do tzw. superżywności, czyli grupy produktów pochodzenia roślinnego o znaczących właściwościach zdrowotnych. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, aby móc skorzystać z tego dobrodziejstwa, znajdziemy w książce Barbary Simonsohn pod trafnym tytułem „Konopie – cud natury”.

Autorka skupia się na wykorzystaniu produktów konopnych w domu, a więc głównie jako środek spożywczy, leczniczy i kosmetyczny, choć celem wstępu wprowadza nas w historię wykorzystania konopi w różnych kulturach i w różnych celach na przestrzeni dziejów. Najwięcej miejsca przeznacza na szczegółowy opis wartości odżywczej, zawartości witamin i minerałów. Podaje przykłady zastosowania konopi przy wyrobie kosmetyków domowych i proponuje gotowe przepisy kulinarne na dania główne, przekąski i wspaniałe desery.

Z rośliny tej można zrobić niemal wszystko: konopie-cud-natury-zdrowotne-zastosowanie-nasion-i-oleju-konopnegosłodycze, piwo, pieczywo, makaron. Właściwie wykorzystana nie ma działania odurzającego, a istnieją też odmiany pozbawione związku oznaczanego skrótem THC. Takie nasiona, oleje oraz produkty konopne możemy całkiem legalnie kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Kwestii prawnej autorka poświęca osobny rozdział.

Barbara Simonsohn już od 20 lat propaguje zdrowe żywienie poprzez liczne publikacje i seminaria, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Jej poradnik zawiera informacje istotne dla czytelnika, który chce nie tyle zdobyć wiedzę, co umieć zastosować ją w praktyce.

Książka jest pięknie wydana. Grafiki na stronach, układ tekstu i kolorowe zdjęcia sprawiają, że cieszy oko niczym ilustrowany magazyn. Oczywiście elementy te stanowią jedynie dodatek do treści, a sam tekst pozostaje bardzo czytelny. Papier jest doskonałej jakości, kartki są grube, a klejenie wytrzymałe. To istotne, ponieważ nie jest to książka, którą czyta się raz i odkłada na półkę, ale zagląda do niej po przepis lub konkretną informację w razie potrzeby.

Konopie są doskonałym środkiem wspomagającym walkę z chorobami skóry, układu krążenia i cukrzycą, oczyszczają jelita, wzmacniają kości, podnoszą odporność, zwalczają stany zapalne i zawierają mnóstwo antyoksydantów, a to jeszcze nie wszystkie zalety. Trudno nie popaść w zachwyt nad licznymi właściwościami zdrowotnymi, kiedy czytamy o konopiach, ale ich cudowne działanie najlepiej sprawdzić na sobie samym.

Iwona

 

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz