Kandydoza pochwy – co ją powoduje? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kandydoza pochwy – co ją powoduje?

4 maja 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kandydoza pochwy to jedna z często spotykanych infekcji intymnych, którą wywołują drożdże z gatunku Candida albicans. Jak wygląda leczenie tej przypadłości? Czy grzybicy pochwy można w jakiś sposób zapobiec?

Szacuje się, że grzybicy pochwy przynajmniej raz w życiu doświadczy 75% kobiet. U co drugiej z nich w przyszłości dojdzie do nawrotu kandydozy. Infekcje intymne, w tym grzybica pochwy należą do niezwykle uciążliwych przypadłości. Co gorsza, wiele kobiet wstydzi się opowiedzieć swojemu ginekologowi o zakażeniu, co dodatkowo komplikuje przebieg choroby. Tymczasem infekcji intymnych nie należy lekceważyć, ponieważ przewlekły stan zapalny może prowadzić do problemów z płodnością.

Jak rozpoznać kandydozę pochwy?

Kandydoza pochwy może manifestować się białawymi nalotami, zaczerwieniem i obrzękiem miejsc intymnych. Przypadłości tej bardzo często towarzyszy też dokuczliwe pieczenie, uciążliwy świąd i upławy. Warto jednak pamiętać, iż nie każda wydzielina z pochwy oznacza infekcje. W połowie cyklu menstruacyjnego, podczas owulacji, bardzo często obserwuje się dużą ilość, rzadkiego, ciągliwego śluzu o mlecznym zabarwieniu. Wydzielina z pochwy, która jest wówczas produkowana w dużych ilościach, ma na celu ułatwić przemieszczanie się plemnikom i tym samym zapłodnienie. W pozostałych fazach cyklu wydzieliny jest znacznie mniej i na ogół przyjmuje ona gęstszą konsystencję. Upławy będące efektem infekcji przyjmują zielonkawe lub żółte zabarwienie, ponadto bardzo często mają nieprzyjemny, rybi zapach.

W przypadku kandydozy pochwy upławy są białe i przypominają twarożek. Do ich wystąpienia przyczynia się drożdżak z gatunku Candida albicans. Ten mikroorganizm wchodzi w skład mikroflory pochwy, przy czym u zdrowych kobiet jego liczebność jest stosunkowo niewielka. Rozwój Candida albicans ograniczają metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus – stanowią one 97% mikroflory pochwy. Te dobroczynne bakterie w wyniku fermentacji wykorzystują cukry i przekształcają je w kwas mlekowy, który przyczynia się do obniżenia pH pochwy. Kwaśny odczyn chroni miejsce intymne przed rozwojem infekcji – większość drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych, nie rozwija się przy niskim pH. Niestety, czasem z różnych powodów dochodzi do zachwiania równowagi mikrobiologicznej i spadku liczebności bakterii z rodzaju Lactobacillus. W rezultacie pH pochwy wzrasta, co stwarza dogodne warunki do namnażania się patogenów, w tym drożdży z gatunku Candida albicans.

Upławy przypominające twarożek nie są jedynym objawem kandydozy pochwy, tej infekcji intymnej bardzo często towarzyszą dolegliwości takie jak pieczenie, świąd oraz ból podczas oddawania moczu i w trakcie zbliżenia z partnerem. Jeśli któryś z wyżej wspomnianych symptomów pojawi się także u ciebie, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Lekarz przeprowadzi szczegółowe badania i po ustaleniu przyczyny dokuczliwych dolegliwości przepisze odpowiednie leki. W przypadku podejrzenia kandydozy pochwy należy zrezygnować ze współżycia, ponieważ uprawiając seks, ryzykujesz przeniesienie drożdży z gatunku Candida albicans na partnera. Wprawdzie prawdopodobieństwo, iż on również zachoruje na kandydozę nie jest zbyt duże, ale ryzyko, iż po zakończeniu leczenia dojdzie u ciebie do nawrotu zakażenia wysokie. Mężczyźni najczęściej bywają nosicielami drożdży z gatunku Candida albicans, sami stosunkowo rzadko borykają się z infekcjami, ale mogą przenosić patogeny na swoje partnerki. W przypadku kandydozy pochwy nie należy także leczyć infekcji na własną rękę. Częste irygacje mogą nam tylko zaszkodzić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – grzybica pochwy

Brak dokuczliwych objawów nie oznacza, że problem kandydozy pochwy nas nie dotyczy. Szacuje się, że nawet w połowie przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. W celu zmniejszenia ryzyka infekcji należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, jak duży wpływ na nasze zdrowie intymne mają bakterie z rodzaju Lactobacillus i wyeliminować czynniki, które mogą wpływać negatywnie na ich populację. Przede wszystkim należy korzystać z delikatnych kosmetyków do higieny intymnej – stosowane produkty nie powinny zawierać mocnych detergentów takich jak SLS i SLES, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Wszystkie przywołane tutaj składniki mogą podrażniać i wysuszać pochwę, a tym samym stwarzać dogodne warunki do namnażania drożdży z gatunku Candida albicans. Najlepiej wybierać delikatne emulsje do higieny intymnej, które zawierają substancje myjące pochodzenia naturalnego. Zmysłową, koronkową bieliznę zamień na majtki wykonane z bawełny – zapewniają one swobodny przepływ powietrza. Istotną rolę odgrywa także dieta – cukry proste stanowią doskonałą pożywkę dla drożdży i zwiększają ryzyko infekcji intymnej. Słodkie przekąski lepiej zastąpić warzywami – np. marchewką, która stanowi bogate źródło witaminy A. Ponadto w naszej codziennej diecie powinny znaleźć się mleczne produkty fermentowane – jogurt, kefir, maślanka oraz kiszonki – ogórki kiszone, kapusta kiszona. Stanowią one naturalne źródło dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Ich obecność w środowisku pochwy stanowi naturalną barierę ochronną zmniejszającą ryzyko infekcji. W przypadku antybiotykoterapii należy pamiętać o stosowaniu probiotyków, czyli produktów zawierających żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym na organizm gospodarza. Probiotyki doustne zapewniają długotrwałą ochronę, ale w ich przypadku na efekty kuracji trzeba trochę poczekać. Probiotyki ginekologiczne umieszcza się bezpośrednio w pochwie, toteż poprawa jest od razu wyczuwalna.

Kandydoza pochwy to niewątpliwie schorzenie, któremu towarzyszy ogromny dyskomfort, na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można znacząco zredukować ryzyko infekcji. Natomiast w przypadku zakażenia nie warto zwlekać z wizytą u ginekologa, ponieważ szybka interwencja specjalisty pozwala powstrzymać postęp choroby.

Więcej informacji nt. grzybicy pochwy znajdziesz na portalu Menopauza.pl

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...