Jakie schody zastosować wewnątrz domu? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jakie schody zastosować wewnątrz domu?

26 lipca 2016, dodał: anetta
Artykuł zewnętrzny

 

 

Już na etapie projektowania domu powinniśmy zastanowić się nad tym, ile miejsca przeznaczymy na schody. Od tego będzie najprawdopodobniej zależał wybór ich rodzaju, niektóre z nich bowiem sprawdzają się tylko we wnętrzach o odpowiednio dużej powierzchni. A skoro o rodzajach mowa, jakie schody można zamontować w domu? I które wybrać – drewniane schody zabiegowe, czy może betonowe proste, obłożone płytkami?

13. schody 1
Rodzaje schodów wewnętrznych

Najprostszy podział zakłada klasyfikację na schody proste, zabiegowe, oraz spiralne, wyróżnić można jednak kilka podtypów, między innymi schody jednobiegowe, proste z jednym lub dwoma zabiegami, a także dwubiegowe ze spocznikiem, a nawet trójbiegowe.

Schody jednobiegowe najczęściej łączą ze sobą niskie kondygnacje, nadają się np. do wejścia na antresolę, wymagają jednak więcej przestrzeni, dlatego stosuje się je w obszernych pomieszczaniach, np. wysokich loftach. Proste schody posiadające jeden zabieg, czyli kilka schodów skręcających, a dalej prosty bieg, zajmują niemal tyle samo miejsca co, schody jednobiegowe, są jednak bardziej wygodne.

Dwubiegowe schody, składające się z biegów w dwóch kierunkach i szerokiego spocznika między nimi, sprawdzą się w przestrzeni ograniczonej. Zajmują sporo miejsca ale są bardzo wygodne.

Trójbiegowe schody najlepiej sprawdzają się przy bardzo wysokich kondygnacjach lub domach z półpiętrami. Wyglądają reprezentacyjnie, ale są dość drogie.

Ciekawym elementem dekoracyjnym są schody spiralne, które można kupić gotowe i zamontować już po wykończeniu domu. Zajmują mało miejsca, są jednak strome i nie sprawdzą się przy dzieciach.

I wreszcie schody zabiegowe. Najpopularniejsze obecnie są schody drewniane zabiegowe, które mają dwa biegi a zamiast spocznika łączy je kilka schodków w kształcie klina, zwężających się ku zewnętrznej. Im więcej stopni – klinów, tym wygodniejsze schody zabiegowe.

13. schody 2

Materiał schodów

Schody mają często nie tylko spełniać swoją funkcję, ale także i zdobić, dlatego poza wyborem ich typu warto zwrócić uwagę także na materiał z jakiego są wykonane i jego dopasowanie do wnętrza.

Najczęściej spotykane we wnętrzach są schody drewniane. Wyglądają klasycznie czy wręcz rustykalnie, nie przytłaczają pomieszczenia, wymagają jednak co jakiś czas konserwacji i malowania. Odpowiednio dobrany gatunek drewna zapewni sporą wytrzymałość.

Kolejnym typem są stalowe konstrukcje schodów, które najczęściej spotykamy w nowoczesnych mieszkaniach. Ich wadą jet słabe tłumienie dźwięków i mniejsza stabilność, niż w przypadku schodów żelbetowych.

Żelbetowe schody można znaleźć najczęściej w wydzielonych klatkach lub na zewnątrz. Powstają już na etapie budowy. Są wygodne, trwałe i ciche, a wykończyć je można zarówno płytkami, jak i kamieniem, drewnem, czy choćby wykładziną. Od rodzaju wykończenia będzie zależała wymagana pielęgnacja, mniej lub bardziej uciążliwa. W najlepszym wypadku wystarczy tylko myć je dobranym detergentem.

13. schody 3

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...