Jak wpływa na nas księżyc?. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak na człowieka wpływa księżyc: wierzenia i naukowe hipotezy

25 stycznia 2016, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

ksiewzyc

Czy zwracacie uwagę na księżyc? Czy ma on wpływ na wasze samopoczucie w zależności, w której jest fazie? Moja teściowa zawsze podczas pełni stawia szklankę z wodą na oknie żeby lepiej spać …

Wiara w oddziaływanie Księżyca na organizm ludzki sięga starożytności. Powszechnie wierzono, że działanie Księżyca odpowiada za takie zjawiska, jak lunatyzm, wilkołactwo, melancholia.

Naukowcy wciąż spierają się o to, czy księżyc ma wpływ na ludzkie zachowania. I chociaż statystycznie w czasie pełni rodzi się więcej dzieci, częściej popełniane są przestępstwa i samobójstwa, nie można jednoznacznie określić, czy to wyłącznie zasługa księżyca.

Wielu ludzi wierzy jednak, że poszczególne fazy Srebrnego Globu mogą zmieniać sposób, w jaki się zachowujemy.

Bezsenność w pełni

„Ja w czasie pełni nigdy nie śpię dobrze. Nie mogę zasnąć, a potem mam fatalne sny. Zdarza się, że biorę tabletki na sen, tak bardzo się męczę. Często mam też koszmary, budzę się przerażona w środku nocy” opowiada Ala, 29-letnia pielęgniarka.

Uważa, że w czasie pełni w szpitalu, w którym pracuje, jest o wiele większy ruch. Na pogotowie przywożą więcej ofiar wypadków, a ludzie na jej oddziale są podenerwowani i gorzej się czują.

„Może to tylko moje wrażenie, bo w czasie pełni sama gorzej się czuję? Ale jednak nie tylko ja zauważyłam, że w te dni więcej się dzieje!” mówi dziewczyna.

Pobudzająca moc pełni

Okrągły Księżyc sygnalizuje PEŁNIĘ.  Zmagazynowana energia ujawnia się, a hormony szaleją! Dlatego pełni towarzyszy wzrost liczby porodów, ale również przestępstw, szczególnie na tle seksualnym. Większość ludzi odczuwa silne pobudzenie, miewa kłopoty ze snem. Łatwiej wtedy o zachowania impulsywne, a nawet agresywne. W czasie pełni lepiej, zatem unikać dyskotek późnych powrotów do domu. Ludzie chorzy psychicznie czują się podczas pełni znacznie gorzej, a lunatycy wybierają się na nocne spacery. Rany mocno krwawią – unikajmy, zatem chirurga. Również przycinane rośliny mogą zwiędnąć po takim zabiegu. Natomiast zioła zbierane w czasie pełni mają największą moc – magazynowały przecież swoje skarby, jak inne organizmy.

Różne teorie

Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi, także naukowych, a każda jest tylko teorią nie mającą stuprocentowego potwierdzenia.
Naukowcy zaprzeczają sobie nawzajem i wszystkie nowe koncepcje znajdują zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.
Bardzo popularną hipotezą jest ta twierdząca, iż księżyc ma wpływ na wodę w organizmie człowieka. Tak samo, jak na morza i oceany, wpływa na każdy ludzki organizm, który jest przecież zbudowany głównie z wody.

Wierzenia i naukowe hipotezy

Inna teoria twierdzi z kolei, że księżyc wpływa na zmianę pogody, a więc także na człowieka.
Podczas pełni o kilka procent wzrasta podobno nasilenie deszczy, co może przecież być powodem gorszego nastroju. Jeszcze inna hipoteza mówi o wpływie światła księżycowego na szyszynkę, która odpowiada za nasz wewnętrzny biologiczny zegar.
Wraz ze zmianą faz księżyca zmienia się również ludzki zegar, co ma ogromne znaczenie dla nastroju i emocji.
Jest jednak i teza mówiąca o tym, że wpływ księżyca na człowieka jest niejako zapisany w genach. Nasi przodkowie układali życie według faz srebrnego globu, był on dla nich obiektem kultu. Fascynował ludzi od wieków, był obecny w mitologiach i wierzeniach.
Dlaczego więc miałby przestać mieć wpływ na nas, współczesnych, skoro zawsze był tak istotny w życiu naszych przodków?

Jak wielki wpływ ma księżyc na każdego z nas? Jedni nie zauważają nowiu i pełni, dla innych są to dni, w czasie których czują się zupełnie inaczej i uważają, że srebrny glob zmienia ich nastrój, ale i możliwości.

Najbardziej istotne i widoczne dla nas zjawiska związane z oddziaływaniem Księżyca występują podczas jego poszczególnych faz:

NOWIU – gdy niebo jest mroczne,
PEŁNI – gdy ukazuje się okrągła tarcza Księżyca,
KWADR – gdy widzimy tylko pół twarzy nocnego wędrowca.
Czas między jednym, a drugim nowiem nazywa się miesiącem synodycznym i wynosi przeciętnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy.

Między nowiem a pełnią

W czasie NOWIU organizm wykazuje największą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny post poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje również rozwój chorób.
• To najlepszy moment, by pozbyć się złych nawyków, np. zerwać z nałogiem.
• Tego dnia możemy także przycinać chore rośliny, aby odrosły piękniejsze i zdrowsze. Przez następne 14 dni (okres ten dzieli się dodatkowo na 7 – dniowe kwadry), gdy Księżyc rośnie:
Najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające. Warto, więc dostarczyć włosom i skórze odpowiednich substancji, zażywać witaminy, rozpoczynać różne kuracje

• Dieta powinna być bogata w ożywcze składniki, ale niskokaloryczne, gdyż w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.
Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję;
Im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni.

Między pełnią a nowiem


Po pełni księżyca tarcza księżyca zaczyna się stopniowo zmniejszać. Przez kolejne 14 dni, aż do nowiu (ten okres również dzieli się na 7 – dniowe kwadry), nasz organizm działa coraz sprawniej:
• Wolniej tyjemy, mniej nas męczy praca fizyczna i umysłowa;
• W tym czasie możemy się poddać wszelkim operacjom chirurgicznym oraz zabiegom kosmetycznym oraz fryzjerskim. Śmiało można również usuwać owłosienie, oczyszczać skórę u kosmetyczki, stosować peelingi, wycinać skórki i wzrastające paznokcie.

Ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym:

• Przetwory dłużej zachowują dobry smak i świeżość;
• Tkaniny lepiej się piorą, łatwiej schodzą plamy; nie trzeba stosować silnych odplamiaczy, które niszczą tkaninę;
• Wypastowane buty dłużej pozostają czyste;
• Skuteczniejsze, a także oszczędniejsze jest czyszczenie podłóg, mycie okien, pranie dywanów, bo brud schodzi łatwiej, bez stosowania silnie działających środków.

Czy to teorie, które można potwierdzić naukowo? A może po prostu sugerujemy się tak bardzo domniemanymi możliwościami księżyca, że nasza podświadomość każe nam zmieniać się w czasie poszczególnych jego faz?
Na te pytania każdy z nas może sobie odpowiedzieć sam, jednak nie ulega wątpliwości, że ten nocny gość jest czymś niezwykle fascynującym, pięknym i niezwykłym.

Czy wiecie , w której fazie jest teraz księżyc??

Materiały: www.Strefatajemnic.onet.pl, www.horoskop.wp.pl

zobacz również:

 

  1. Kobiece rekordzistki świata
  2. 10 najdziwniejszych potraw świata
  3. Najdroższe przekąski świata
  4. Lista 10 najbardziej szkodliwych potraw

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Jak na człowieka wpływa księżyc: wierzenia i naukowe hipotezy

  1. avatar hello pisze:

    Nawet nie wiedziałam , że fazie nowiu Księżyca szybciej przybiera się na wadze.Wtedy należy jeść żywność mnie kaloryczną.

  2. avatar soundex pisze:

    Nawet się nie spodziewałam, że ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym.
    W czasie wakacyjnym przy wkładaniu weków muszę na to zwrócić uwagę .

  3. avatar krystynka pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł:) Bardzo dużo nowych rzeczy się dowiedziałam…Polecam do literatury;)

  4. avatar alexia90 pisze:

    To prawda ja też mam problem ze spaniem w czasie pełni ,to coś w tym musi być .

  5. avatar Natalia pisze:

    Dziwne, tu piszecie że na ludzi wpływa pełnia ….. a na mnie tylko nów :C

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...