Jak zadbać o kręgosłup? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zadbać o kręgosłup?

19 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Gdy boli kręgosłup…

Badania wykazują, że współcześnie coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z kręgosłupem. Schorzenia te powodują ogólny spadek komfortu życia i sprawności. Istnieją jednak nieinwazyjne metody walki z tymi problemami oraz skuteczna profilaktyka.

Jakie są tego przyczyny?

Często zaczyna się niewinnie – od uczucia dyskomfortu w plecach, zmęczenia mięśni, czy różnego rodzaju niewielkich dolegliwości bólowych. Później bóle przybierają na sile i częstotliwości. Do niedawna głównymi przyczynami tego typu problemów była otyłość, podeszły wiek (i postępująca degeneracja kości i stawów) lub nadmierny wysiłek – przeciążenie kręgosłupa. Obecnie sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Do lekarza zgłaszają się często osoby stosunkowo młode (nawet poniżej 30 roku życia), często szczupłe i niepracujące fizycznie. Gdzie zatem może tkwić przyczyna?
Osoby takie często prowadzą siedzący lub wręcz skrajnie siedzący tryb życia. Siedzą w pracy – często więcej, niż 8 godzin dziennie, na siedząco odpoczywają i na siedząco korzystają z rozrywek. Telewizja i komputer to podstawowe zajęcie poza pracą typowego przedstawiciela naszego społeczeństwa i społeczeństw szeroko pojętego świata Zachodu. Organizm ludzki nie jest ewolucyjnie przystosowany do siedzenia. Człowiek zaczął długie godziny spędzać na siedząco stosunkowo niedawno – patrząc na całą historię ewolucji naszego gatunku. Kręgosłup ludzki jest tak ukształtowany, że nie potrafi wytrzymać długich lat siedzącego trybu życia zachowując dobrą kondycję.

Jak można sobie pomóc?

Teoretycznie najlepszym wyjściem byłoby ograniczyć przebywanie w pozycji siedzącej do minimum. Powinno się większość dnia spędzać w ruchu i odpoczywać w pozycji leżącej. Teoretycznie. A w praktyce? Nie można przecież przestać pracować, ciężko jest zrezygnować z rozrywek „siedzących”. Trzeba zatem zacząć sobie pomagać w taki sposób, by ten niezdrowy styl życia stał się mniej inwazyjny dla ciała. Z pomocą przychodzą tutaj ciągle rozwijane i udoskonalane produkty wspierające kręgosłup. A jakie to produkty i gdzie je można dostać?

Z myślą o osobach mających problemy z kręgosłupem i stawami (oraz o tych, którzy chcą takich problemów uniknąć) powstał sklep MILDIS.PL  . W ofercie sklepu znalazły się różnego rodzaju produkty rehabilitacyjne, gimnastyczne, ergonomiczne – ogólnie mówiąc – o pozytywnym wpływie na zdrowie kręgosłupa i stawów. Nie jest to typowy sklep rehabilitacyjny czy ortopedyczny. Z jednej strony bowiem nie znajdziemy tam pewnych typowych produktów ortopedycznych, ale z drugiej dostać możemy inne – nie zawsze dostępne w innych sklepach rehabilitacyjnych.

elegance_01

Jakie produkty dla zdrowia kręgosłupa?

W ofercie sklepu MILDIS.PL znalazły się produkty, które ogólnie podzielić możemy na trzy grupy:
1. Zdrowe siedzenie / praca siedząca
2. Sen i wypoczynek
3. Gimnastyka, ruch, rehabilitacja

Zdrowe siedzenie / praca siedząca

To, na czym siedzimy, ma ogromny wpływ na kondycję i zdrowie kręgosłupa. Prawidłowo wyprofilowany – zgodnie z zasadami ergonomii – fotel biurowy pozwala siedzieć nawet długie godziny w większym komforcie i bez bólu pleców. Zmniejsza obciążenia działające na kręgosłup. Takie fotele ergonomiczne oferuje MILDIS.PL. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują fotele rehabilitacyjne posiadające status wyrobu medycznego. To jedyne tego typu rozwiązanie dostępne na polskim rynku.

Innym rozwiązaniem może być stosowanie różnego rodzaju poduszek do siedzenia – lędźwiowych pod plecy, czy sensomotorycznych, które wzmacniają mięśnie i poprawiają ułożenie kręgów. Takie poduszki można stosować zarówno na krześle biurowym, jak i na kanapie, czy innych meblach wypoczynkowych. Dla osób spędzających długie godziny za kierownicą samochodu opracowana została natomiast specjalna dwuczęściowa nakładka na fotel samochodowy. Wszystkie te produkty mają jedną wspólną cechę: zmniejszyć obciążenie pleców, które powstaje w pozycji siedzącej.

Sen i wypoczynek

Aby kręgosłup był w stanie sprostać przeciążeniom, na które napotyka w ciągu dnia, warto odpoczywać w odpowiedni sposób. Niewłaściwa powierzchnia spania powoduje często poranne bóle w plecach, karku, ramionach, a nawet bóle głowy. Człowiek, który budzi się rano „połamany”, nie jest w stanie funkcjonować w ciągu dnia na pełnych obrotach. Dla właściwego wypoczynku i zdrowia kręgosłupa polecane są materace do spania  wykonane z pianki wysoko elastycznej lub lateksu. Takie materace podpierają każdy najmniejszy punkt ciała. Umożliwia to rozluźnienie i odpoczynek mięśniom oraz kręgosłupowi. Świetnym uzupełnieniem dla takiego materaca jest poduszka ortopedyczna – posiadająca specyficzne wyprofilowania i podpierająca odcinek szyjny kręgosłupa. Najlepsze poduszki ortopedyczne wykonane są z pianki termoelastycznej, czyli tzw. pianki „z pamięcią kształtu”.

dynapad_max_rozne

Gimnastyka, ruch, rehabilitacja

Aby zachować kręgosłup w dobrej kondycji, istotne znaczenie ma także aktywny styl życia. Osoby ćwiczące, uprawiające sport zachowują większą ruchomość kręgosłupa i rzadziej odczuwają przewlekłe bóle w plecach. Bardzo ważnym czynnikiem jest również trening i ciągłe wzmacnianie mięśni grzbietowych biegnących wzdłuż kręgosłupa. Mięśnie te – kiedy są wystarczająco silne – przejmują znaczną część odpowiedzialności za utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji. Jednocześnie zmniejsza się obciążenie, jakie musi znosić kręgosłup. Wzmocnienie mięśni grzbietowych polecane jest osobom cierpiącym na bóle pleców. Ćwiczenia tych partii mięśni wykonywać można z użyciem piłki rehabilitacyjnej , poduszki sensomotorycznej oraz taśmy rehabilitacyjnej. Produkty te świetnie nadają się również do trenowania innych partii mięśni, w tym m.in. nóg, brzucha, barków.

Jak widać, na rynku jest wiele różnego rodzaju produktów mających pomagać w walce z bólami kręgosłupa. Warto zatem korzystać z nich, jako w pełni zdrowych metod, zamiast ograniczać się do doraźnych sposobów łagodzenia bólu – tabletek przeciwbólowych, których stosowanie niesie za sobą negatywne skutki uboczne dla organizmu.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz