Jak rozpoznać produkty ekologiczne? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

18 maja 2011, dodał: vk
Artykuł zewnętrzny

W naszym zagonionym świecie, przy nieustającym tempie rozwoju technologicznego zatrważająco szybko maleje liczba składników odżywczych w naturalnych produktach, czego powodem jest umasowienie produkcji, a co za tym idzie – sztuczne sposoby wytwarzania, mutowania, przechowywania czy hodowania „plonów”. W takiej sytuacji trudno mówić o naturalnych darach przyrody, na szczęście nic straconego, ponieważ istnieje na świecie coś takiego, co nazywa się ekologiczną fermą, gdzie produkty uprawiane są zdrowo, zgodnie z przyrodą, na dorodnej, czystej glebie, czy w warunkach, w których zwierzęta nie cierpią, tylko żyją sobie w sielance, w naturalnym środowisku. Istnieje już dziś wiele sklepów z żywnością ekologiczną i tam nie powinniśmy mieć wątpliwości co do proponowanych nam wyrobów, warto jednak zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, kiedy będziemy mieli okazję znaleźć takie produkty w supermarketach, ekopomiędzy zwykłymi, masowymi wyrobami.

Na co zwracać uwagę:

1. Produkty ekologiczne muszę być oznakowane specjalnymi numerami potwierdzającymi certyfikat, brak tajemniczych dla nas numerków może nam sugerować, że produkt nie do końca jest eko.

2. W razie wątpliwości możemy poprosić o pomoc sprzedawcę. Kiedy produkt nie jest dobrze oznakowany, ma on obowiązek przedstawić odpowiednie dokumenty i certyfikaty na nasze żądanie.

3. Jeżeli produkt nie jest wyrobem rodzimym/krajowym powinna znajdować się na nim etykieta, która powie nam skąd został sprowadzony oraz kto jest dystrybutorem.

4. Gwarancją produktów eko są również etykiety mówiące o kontroli sposobu produkcji. W Polsce są do tego upoważnione przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednostki certyfikujące, nadzorowane przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

Pamiętajmy, że etykieta informująca nas o wyrobie eko, nie zawsze musi być prawdziwa, czy zgodna z prawem. Najlepiej zatem korzystać ze sprawdzonych miejsc, specjalnie do tego celu przeznaczonych. Ekologiczność jest zdrowa, nie poprzestawajmy więc na modzie z wybiegu, ale wprowadźmy ten trend do naszego jadłospisu!

Zobacz również:

  1. Domowa ekologia
  2. Jakie mleko lepsze: kozie czy krowie?
  3. Dobra mąka na chleb
  4. Jak zrobić chleb na zakwasie?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz