Jak opalać się bezpiecznie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak opalać się bezpiecznie?

14 lipca 2013, dodał: simple20
Artykuł zewnętrzny

Słońce, gorący piasek, szum fal i… letnia opalenizna. Która z nas nie kocha wakacyjnego okresu wysokich temperatur, słodkiego lenistwa i kąpieli słonecznych? Oczywiście – z umiarem. Nie od dzisiaj wiadomo, że przez nierozważne korzystanie z działania promieni słonecznych możemy nabawić się kłopotów dużo poważniejszych od schodzącej skóry i lekkich poparzeń. Już dzisiaj zdradzamy jak wrócić z urlopu z seksownie opaloną skórą i uniknąć przykrych konsekwencji opalania. 

large (2)

Jak to się dzieje?

Kolor skóry zależy od jej ukrwienia, grubości naskórka, a przede wszystkim, od ilości zawartej w niej melaniny – naturalnego pigmentu powstającego w procesie melanogenezy. To, ile melaniny wytworzy nasz organizm, zależy głównie od czynników genetycznych, a także hormonalnych, ale również od bodźców zewnętrznych – czyli wpływu promieni UV. Wytwarzanie melaniny jest procesem obronnym skóry – ten wyjątkowy barwnik pochłania promieniowanie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki. thumb

Efekt jaki wywoła na naszej skórze promieniowanie ultrafioletowe zależy od wielu czynników, takich jak położenie geograficzne, pora roku i dnia, a także zanieczyszczenie środowiska (związane głównie ze zmniejszeniem poziomu ozonu w stratosferze). W jakim zawodzie pracujesz? Ile masz lat? Czy prowadzisz aktywny tryb życia? Jak ubierasz się na co dzień? Wszystko to ma wpływ na to jaki efekt wywoła u ciebie ekspozycja na promienie słoneczne.

Pierwszą odpowiedzią skóry na promieniowanie UV jest rumień, opalenizna i pogrubienie skóry. Tym najbardziej znanym i zdecydowanie nie lubianym częstym efektem długotrwałego opalania jest rumień posłoneczny. Każde poparzenie jest zjawiskiem niekorzystnym dla naszej skóry, a „spalenie” i schodząca skóra to tylko początek niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą opalanie. Odległe niekorzystne zjawiska długotrwałej ekspozycji na promienie UV polegają na niszczeniu włókien kolagenowych w skórze, a co za tym idzie przyspieszeniu procesu starzenia, a także stymulacji rozwoju jej nowotworów. „Photoaging”, czyli starzenie skóry wywołane światłem sprawia, że skóra staje się szorstka, nieelastyczna, pogrubiała, tworzą się głębokie zmarszczki, bruzdy oraz przebarwienia.

large (1)

Mimo groźnych konsekwencji opalona skóra wciąż ma większe grono fanów, niż przeciwników. Jak to się stało, że śniada skóra wbrew opiniom lekarzy stała się symbolem młodości, atrakcyjności i zdrowia?

Opalenizna nie zawsze była pożądana. Przed rewolucją przemysłową brązową skórę kojarzono z ciężką, fizyczną pracą. Cechowała biedotę, która całe dnie spędzała na pracy w słońcu. Wyższe klasy społeczne osłaniały się od słońca parasolkami i kapeluszami z dużymi rondami. Bladość była modna. Opalenizna stała się symbolem statusu w pierwszych latach XX wieku, kiedy coraz łatwiejsze stawały się podróże, a co bogatsi spędzali wolny czas na zalanych słońcem egzotycznych plażach.

large

Dzisiaj opalona skóra kojarzona jest dwojako – pozytywnie z seksowną pamiątką wakacyjnej laby, piegami i miło spędzonym czasem…lub negatywnie ze spieczoną skwarką – solarką.

Niezależnie od tego, do jakiego typu opalających się należysz istnieje kilka zasad, których każdy z nas w kontakcie ze słońcem przestrzegać powinien.

Po pierwsze… ODPOWIEDNI FILTR.

Dobierając filtr do swojej karnacji nie sugeruj się tym, czego używają koleżanki. Pamiętaj, że każdy rodzaj skóry reaguje inaczej na kontakt ze słońcem. Im jaśniejsza jest twoja karnacja tym wyższy filtr powinnaś wybrać – zawsze lepiej zaopatrzyć się w ten mocniejszy, niż w zbyt słaby. Zależnie o tego czy zamierzasz spędzić dzień w słońcu nad basenem czy we własnym ogrodzie zwróć uwagę na właściwości wodoodporne swojej osłony. Nakładaj krem z filtrem średnio co godzinę, dbaj o swoją skórę, nie zapominaj również o twarzy tak bardzo podatnej na szkodliwe działanie promieni UV.

large (3)

 

Po drugie… NAKRYCIE GŁOWY

Czapka z daszkiem, kapelusz czy zwykła bandanka – chroń swoją głowę, przy wysokich temperaturach i ciągłym przebywaniu na słońcu bardzo łatwo o udar. A chyba nie chcesz zepsuć sobie wspaniałego dnia letniej laby nagłą wycieczką do szpitala?

Po trzecie… WODA

Jak wiadomo, podczas opalania więcej się pocimy i bardzo szybko możemy się odwodnić. Pamiętaj o płynach. Zapomnij o sztucznych, słodzonych napojach i zastąp je zwykłą niegazowaną wodą. W szczególnie gorące dni powinnaś wypijać więcej wody niż na co dzień – około 3 litrów daje ci pewność, że twój organizm pozostanie nawodniony i utrzyma wewnętrzną równowagę nawet podczas całego dnia spędzonego w prażącym słońcu.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak opalać się bezpiecznie?

  1. avatar Yasoo pisze:

    Jak opalać się bezpiecznie? Przede wszystkim używać dobrego balsamu z filtrami UVA i UVB, koniecznie wodoodpornego – wiadomo piękna pogoda oznacza kąpiele w basenie, morzu a skore trzeba chronić cały czas. Ja wypróbowałam wiele kremów i polecam kremy z linii słonecznej firmy Soraya. W tej serii sa chyba wszystkie możliwe filtry od 6 do 50 !
    kremy się dobrze rozprowadzają, szybko wchłaniają i skutecznie chronią skore przed podrażnieniami, poparzeniami. Jak dla mnie są to najlepsze kremy na rynku!

  2. avatar madziulinda pisze:

    Dużo prawdy w artykule. Dodam jeszcze, że ważna jest pora dnia podczas opalania, w przypadku skóry z rozszerzonymi naczynkami po 15 minutach na słońcu należy wskoczyć do wody i ochłodzić ciało. Niedawno opublikowałam post na temat opalania na moim blogu http://www.magdabah.blogspot.com/2013/07/opalac-sie-czy-nie-oto-jest-pytanie.html
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...