Jak leczyć pasożyty u dzieci? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak leczyć pasożyty u dzieci?

12 lutego 2016, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Fotolia_22455508_Subscription_L

Nie lubimy nawet myśleć o tym, że nasze dziecko mogłoby mieć robaki. A jednak, pasożyty u dzieci nie są niczym niezwykłym. Szacuje się, że co trzeci maluch zmaga się z tym problemem, ma je, co trzeci siedmiolatek, a co drugi przedszkolak przynajmniej raz w życiu zaraził się pasożytem. Zatem nawet 60% dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ma „pasażerów na gapę”. 

Wystarczy zabawa w niezbyt czystej piaskownicy i wzięcie do buzi umorusanych rąk. Albo harce z psem z sąsiedztwa, który nigdy nie był odrobaczany. Albo po prostu kolega w przedszkolu ma pasożyty. Dzieci, nawet jeśli znają zasady higieny, nie zawsze ich przestrzegają. Nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, nie odmówią sobie pogłaskania spotkanego kota, nie zrezygnują z zabawy w piasku, który często bywa toaletą dla zwierząt, czy z kąpieli w basenie lub jeziorze. A w czasie zabawy trzeba coś jeść: najlepiej owoce prosto z drzewa. Dlatego dzieci nieustannie są narażone na inwazję takich pasożytów. A skądkolwiek by się wzięły, trzeba się ich pozbyć.

Pasożyty dostają się do organizmu różnymi sposobami: z jedzeniem, przez podanie ręki czy drogą kropelkową. Dobrym sposobem unikania nieproszonych „gości” w naszym ciele i cele naszych dzieci jest bezwzględne, częste mycie rąk wodą z mydłem – przed każdym posiłkiem i po każdej zabawie w piasku czy z psem. A kiedy podejrzewamy, że dziecko mogło zarazić się którymś z powyższych pasożytów, wystarczy wykonać proste badania.

Chorobę pasożytniczą ciężko jest wykryć bez badań, bo objawy nie są charakterystyczne. Pasożyty u dzieci najczęściej objawiają się poprzez: ból brzucha, brak apetytu, katar, kaszel i podwyższoną temperaturę, wysypkę, zmiany w kale, nudności, wymioty, biegunki, zgrzytanie zębami czy ciągłe drapanie się. Objawy te są bardzo powszechne dla wielu chorób dlatego wymagają sprawdzenia i prawidłowego rozpoznania.

Co zrobić, gdy okaże się, że twoje dziecko ma owsiki, lamblie, glistę ludzką lub tasiemczycę?

Owsiki. Jeżeli podejrzewasz, że dziecko ma owsiki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli przypuszczenie potwierdzi się, wszyscy domownicy będą leczeni, gdyż najprawdopodobniej są już zarażeni. Kuracja trwa 1-3 dni, a po 10 dniach musi być powtórzona. Domowników także nie ominie kuracja, ani generalne sprzątanie z praniem wszystkiego tego, na czym jajka owsika mogły się znaleźć.

Tasiemiec, glista. Trzeba zbadać kał. Czasem, można w nim znaleźć dorosłego osobnika przypominającego białą dżdżownicę. Leczenie trwa 3 dni. Po 2 tygodniach trzeba zrobić badanie kontrolne.

Leczenie pasożytów u dziecka polega na zażyciu odpowiedniego preparatu (w postaci syropu lub tabletek) oraz powtórzeniu kuracji po tygodniu lub dwóch. Lek eliminujący pasożyty powinni profilaktycznie przyjąć wszyscy domownicy, nie tylko dziecko. W czasie trwania kuracji konieczne jest wzmożone dbanie o higienę. Ważne jest także cykliczne odrobaczanie zwierząt domowych.

Lambie. Zakażenie lambliami stwierdza się po wykonaniu mikroskopowego badania kału na obecność cyst pasożytów.Na podstawie wyników lekarz dobiera sposób przeprowadzenia kuracji oraz dawki leku.O leczeniu członków najbliższej rodziny chorego również decyduje lekarz. Preparaty przeciwpasożytnicze i antybiotyki bardzo obciążają wątrobę i jeśli nie ma bezwzględnych wskazań, lambliozy się nie leczy. Po kuracji farmakologicznej trzeba koniecznie powtórzyć badanie.

Zatem najważniejsze zadanie polega na wykryciu choroby.

Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów, nie ma znaczenia ich długość ani gęstość. Nie chroni przed nimi regularne mycie głowy. Bardzo łatwo przechodzą z człowieka na człowieka. Ugryzienie pasożyta powoduje nieprzyjemny świąd, a na skórze pojawiają się czerwone plamki (jak po ugryzieniu komara). Leczenie polega na kupieniu w aptece jednego z dostępnych bez recepty preparatów. Mają one postać szamponu, płynu lub pianki. Następnie wyczesać i  dokładnie przejrzeć włosy. Ponieważ wyczesywanie jest pracochłonne i wymaga dużo cierpliwości, na ogół konieczne jest skrócenie włosów. Trzeba to robić co wieczór przez 10 dni. Jeżeli po tym czasie nie ma żadnego nowego pasożyta, problem został rozwiązany.

W innych krajach dziecko, przynajmniej dwa razy w roku jest odrobaczane, i to jest normalna, zalecana procedura medyczna. Trzeba też po prostu uważać. Myć ręce, zwłaszcza przed posiłkiem i zwłaszcza po zabawie ze zwierzętami lub dzieci z dziećmi, bardzo dokładnie myć owoce i warzywa, regularnie dezynfekować urządzenia sanitarne, unikać „podejrzanych” basenów, jacuzzi, fontann, sadzawek czy kąpielisk, z których korzystają ludzie i zwierzęta. Oczywiście prawidłowa dieta także jest wskazana.

89e44b3e3ad2a49bd5262c89cea3ee91

zobacz również:

  1. Jakie choroby objawiają się świądem skóry?
  2. Jakie choroby przenosi komar?
  3. Tasiemiec, glista, toksoplazmowa – choroby odzwierzęce
  4. Kolagen na choroby stawów

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak leczyć pasożyty u dzieci?

  1. avatar doris19 pisze:

    Interesujący materiał,będę teraz uświadomiona.

  2. avatar anna_12 pisze:

    Koleżanka mi ostatnio przesłała taki artykuł , jak usunąć pasożyty z organizmu. Dobrze że się pisze na takie tematy , bo często ludzie są nieświadomi , że mają taki problem.

Dodaj komentarz