Jak często wykonywać badania kompleksowe? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak często wykonywać badania kompleksowe?

16 września 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

24h2.prop_350x.8895ca524f

Profilaktyczne badania lekarskie są jedynym znanym współczesnej medycynie pewnym środkiem zapobiegania chorobom i leczenia ich w bardzo wczesnym stadium. Choroby często rozwijają się długo i nie zawsze dają się łatwo rozpoznać. Bywa że przez kilka lub kilkanaście miesięcy przebiegają one bezobjawowo, aż wreszcie, gdy zaatakują, jest już za późno na szybkie i skuteczne wyleczenie.

Zdaniem lekarzy wczesne wykrycie zwiększa bardzo wyraźnie szanse na pokonanie nowotworów i schorzeń układu krążenia. Z badań prowadzonych przez polskich hematologów wynika, że ta sama metoda znajduje zastosowane w przypadku leczenia białaczki, która może być skuteczniej leczona właśnie w najwcześniejszym stadium.

Co to są badania kompleksowe?

Gdyby porównywać nasz organizm do jakiegoś urządzenia mechanicznego, np. samochodu, to badania kompleksowe odpowiadałyby przeglądom okresowym, które każde auto musi przechodzić. W przypadku samochodu i tak o wiele łatwiej wcześniej zdiagnozować różne problemy – wiele nowoczesnych aut wyposażonych jest w komputery pokładowe, stale nadzorujące pracę różnych układów. Człowiek musi obejść się bez takich udogodnień, jest zdany jedynie na własne, niekiedy dość zawodne obserwacje.

Kompleksowe badania polegają na sprawdzeniu stanu zdrowia pacjenta przez specjalistów, za pomocą nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego, pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego. Każde takie badania poprzedza wstępna konsultacja, pozwalająca w trakcie szczegółowego wywiadu lekarskiego ustalić, jakie badania szczegółowe powinien przejść dany pacjent by wnikliwie przebadać stan jego zdrowia. Po uzyskaniu wyników i opisów lekarz zlecający badanie ma możliwość stworzenia kompletnego obrazu stanu zdrowia pacjenta i zastosowania najbardziej odpowiedniej formy leczenia, w przypadku gdy leczenie jest wymagane.

Jak często powinno się robić badania?

Zdrowy rozsądek podpowiada, że dokładne badania całego organizmu powinno się wykonywać raz do roku. Przy standardowej procedurze wygląda to tak, że najpierw lekarz rodzinny musi wypisać skierowania na konkretne badania – czego często nie chce robić, jeżeli nie czujemy jakichś konkretnych dolegliwości – następnie musimy zwiedzić szereg przychodni i spółdzielni, które te badania wykonują, by wreszcie ponownie udać się ze wszystkimi zebranymi wynikami do lekarza.

Alternatywą może być program 24h dla zdrowia, prowadzony przez ENEL-MED, gdzie cały zestaw badań, łącznie z badaniami laboratoryjnymi i diagnostyką obrazową, można wykonać w ciągu jednego dnia. Nie da się ukryć, że taka oszczędność czasu może wpłynąć na decyzję co do częstotliwości, ale również miejsca, w którym będziemy odtąd wykonywać badania kompleksowe.

enel.pl

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...