Internet w służbie zdrowia! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Internet w służbie zdrowia!

9 września 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia – OSOZ to pierwszy i największy projekt z zakresu telemedycyny i EHR (Electronic Health Record), opracowany i administrowany przez KAMSOFT SA. Współpracę z systemem OSOZ podjęło blisko 10 tys. placówek medycznych i aptek w kraju.
Konieczność sprostania aktualnym wymaganiom rynku w zakresie wzrostu konkurencyjności oraz dostosowanie się do wymagań pacjentów oczekujących wysokiej jakości usług i sprawnej obsługi, zmusza placówki medyczne do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Pozwalają one optymalizować procesy poprzez ich automatyzację, umożliwiają szybki dostęp do informacji oraz w niekwestionowany sposób poprawiają obszar komunikacji z pacjentem. Są również podstawą do stosowania elektronicznego rekordu pacjenta (EHR) oraz wprowadzenia nowoczesnych form obsługi pacjentów, takich jak rejestracja internetowa, czy powiadamianie SMS-em lub pocztą elektroniczną.
Dobrą propozycją na rynku może okazać się nowatorski projekt Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia – OSOZ, którego innowacyjność polega na połączeniu najważniejszych ogniw systemu opieki zdrowotnej – pacjenta, lekarza, farmaceuty oraz instytucji publicznych związanych ze zdrowiem – w jednym systemie oraz umożliwienie elektronicznej wymiany informacji. Głównym przesłaniem systemu jest wspomaganie zdrowia społeczeństwa poprzez dostarczanie wiedzy o zdrowiu oraz propagowanie idei medycyny zapobiegawczej w miejsce tradycyjnej medycyny naprawczej. System udostępnił pacjentom anonimowe indywidualne konta zdrowotne, które umożliwiają gromadzenie wszelkich informacji o zdrowiu w elektronicznej kartotece i dostęp do nich przez Internet. Indywidualne konto zdrowotne oraz opracowywany przez system OSOZ model zdrowotny pacjenta pozwalają na realizację najnowszego trendu w medycynie, jakim jest spersonalizowana profilaktyka zdrowotna.

W ramach konta pacjenci mogą korzystać z programów zdrowotnych, które OSOZ proponuje na podstawie indywidualnych cech właściciela, znajdujących się na koncie, takich jak wiek, płeć, przebyte choroby, zażywane leki oraz inne uwarunkowania. Znamienną cechą systemu jest automatyczne zapisywanie na indywidualnym koncie zdrowotnym informacji z placówek opieki zdrowotnej, aptek, laboratoriów i szpitali współpracujących z systemem OSOZ. Jest to możliwe przy wykorzystaniu karty zdrowia OSOZ, dzięki której pacjent ma dostęp do swojego konta oraz możliwość zarządzania nim, może również dzięki autoryzacji udostępniać lekarzowi zapisane na nim informacje. Umożliwia to uzyskanie wielu informacji o wcześniejszym leczeniu pacjenta w innych placówkach, rozpoznanych chorobach, wynikach badań laboratoryjnych, czy zażywanych lekach. Wśród rozwiązań OSOZ proponowanych lekarzom, na uwagę zasługuje przede wszystkim serwis pozwalający kontrolować interakcje leków bezpośrednio w trakcie ich ordynacji z poziomu wykorzystywanego przez lekarza oprogramowania medycznego. Komputer lekarza łączy się z centralnym serwerem OSOZ, gdzie następuje weryfikacja aktualnie zlecanych leków z lekami zapisanymi na koncie zdrowotnym pacjenta (tymi, które pacjent wykupił w ciągu ostatniego miesiąca). Równocześnie możliwa jest automatyczna kontrola uczuleń, ponieważ pacjent na swoim koncie ma informacje o lekach oraz substancjach chemicznych, na które jest uczulony. W ramach OSOZ dostępne są ponadto wysokiej jakości bazy leków umożliwiające sprawdzanie zaawansowanych informacji o lekach, wyszukiwanie zamienników leków w ramach list refundacyjnych, czy wyszukiwanie leków trudno dostępnych.
Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia to również – stosowana w praktyce obok recepty papierowej – recepta elektroniczna, usprawniająca pracę lekarzy i farmaceutów. Zastosowanie równolegle z receptą papierową recepty elektronicznej pozwala w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo pacjentów z uwagi na czytelność recepty, minimalizację pomyłek związanych z rozpoznaniem leku, jak również dawką leku.

Za pośrednictwem platformy OSOZ placówki medyczne, gabinety lekarskie oraz indywidualne praktyki lekarskie mają możliwość zaoferowania pacjentom nowoczesnej obsługi dzięki internetowej rejestracji do lekarza oraz potwierdzanie jej za pośrednictwem SMS-a lub poczty e-mail.
Powszechny dostęp do Internetu oraz stałe zwiększenie liczby usług świadczonych drogą elektroniczną, powodują coraz większe zainteresowanie pacjentów tego typu rozwiązaniem. W najbliższej przyszłości, podobnie jak banki, placówki medyczne będą masowo sięgać po rozwiązania informatyczne pozwalające świadczyć niektóre usługi medyczne przez Internet.
Informacje o jednostkach wdrażających OSOZ, jak również wielu nowoczesnych rozwiązaniach dedykowanych opiece zdrowotnej, znajdują się na stronie internetowej systemu www.osoz.pl.
Za: Bożena Wojnarowicz-Głuszek: Internetowa era obsługi pacjenta, Menedżer Zdrowia Nr 4/2010, s. 64-65.
Dodała: Marta

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Internet w służbie zdrowia!

  1. avatar elutka16 pisze:

    Mam pytanie o wybór najkorzystniejszej oferty nowego telefonu przy przedłużeniu abonamentu. http://www.orange.pl/klienci_ind/telefony#menu_telefony

Dodaj komentarz