1

Temat: Opłaty likwidacyjne przy polisie

3 lata temu postanowiliśmy, że będziemy lokować co miesiąc część oszczędności w instrument jakim jest polisa ubezpieczeniowa z funduszem inwestycyjnym. Na papierze brzmiało to dobrze - ubezpieczenie i inwestycja w jednym. Niestety w praktyce nie jest tak różowo, gdyż później wyczytaliśmy, że w przypadku rezygnacji przed upływem określonego czasu trzeba zapłacić wysokie kary umowne, które pochłoną część kapitału. Jakoś nie przeczytaliśmy tego zapisu, który był w załączniku do umowy. W tej chwili nie chcemy rezygnować z polisy, ale przyszłość może być różna, a składki do niskich nie należą. Czy są może jakieś przepisy regulujące wysokość tych opłat likwidacyjnych? Chcę sprawdzić czy ich wysokość jest zgodna z prawem.

Ostatnio edytowany przez Papetka (2015-07-07 10:03:59)

2

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

Najlepiej poradzić się prawnika, który zna się na takich sprawach....

3

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

teraz to już raczej nie macie co z tym zrobić, niestety umowy są po to żeby je czytać przed podpisaniem ... właściwie to skoro nie chcecie rozwiązywać umowy to na razie nie macie się czym martwić, może uda wam się doczekać do jej rozwiązania, ewentualnie zwróćcie się do dobrego prawnika po poradę i wtedy już w zupełności będziecie mogli spać spokojnie

4

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

Polisa o której Pani pisze ma mało wspólnego z ubezpieczeniem, jest to produkt inwestycyjny.

"Kary umowne", o których Pani pisze to zapewne opłaty likwidacyjne lub świadczenia wykupu (występować mogą pod różnymi nazwami). Jeśli chodzi o ich zgodność z prawem zależy od tego jak zostały sformułowane - niektóre z nich znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych, inne zaś nie.

5

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

No tak ok promujesz się tutaj że pomożesz a skąd mamy pewność że nie chcesz naciągnąć ich na coś?. Najlepiej przejść do innej agencji która wykupi od tamtej firmy tą polisę z najmniejszą strata waszego wkładu. Jak nie to możecie lepiej poradzić się jakiegoś prawnika który na tym się zna i znajdzie jakąś lukę prawną w tej umowie. Zauważyłem że dużo polaków nie czyta dobrze umów.

6

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

[quote=MaVanilla]Najlepiej poradzić się prawnika, który zna się na takich sprawach....[/quote]

No tak, wiedziałam, że prędzej czy później trzeba będzie zgłosić się po pomoc prawną. Sama tego nie ogarnę, a skoro jest jakaś szansa na odzyskanie chociaż części pieniędzy z tzw. opłaty likwidacyjnej to warto spróbować. Strata części kapitału wyjściowego to jednak dla mnie czarny scenariusz i byłoby bardzo źle gdyby tak się stało... Zobaczymy co z tego wyjdzie.

7

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

Słyszałam, że bez prawnika w tej kwestii trudno się obejść. Są jeszcze te opłaty likwidacyjne, których kancelarie pomagają uniknąć przy rozwiązaniu umowy. Myślę, że warto w takim przypadku zgłosić się do profesjonalistów.

8

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

Oczywiście, że tak! Jak się już założyło polisolokatę i chce się z niej zrezygnować, to najlepiej poprosić o pomoc kancelarię. Moja sąsiadka tak zrobiła, bo straszyli ją wysokimi opłatami.Ale kancelaria skutecznie chroni interesy osób, które założyły polisolokaty i chcą je zlikwidować.

9

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

Opłaty są tak wysokie, żeby zniechęcić klientów do likwidacji polisy;)

10

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

Wszystko zależy od zapisów w umowie, ale pewnie są jakieś furtki pozwalające ich uniknąć...

11

Odp: Opłaty likwidacyjne przy polisie

No tak, agenci zawsze szukają okazji do zarobku...