1

Temat: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Witam wszystkich smile Chciałbym dobrze ulokować swoje pieniądze i wzięty kredyt i postanowiłem, że najlepszym wyjściem będzie inwestowanie w mieszkania. Chcę kupić przynajmniej dwa mieszkania niedaleko centrum miasta, gdzie mógłbym je wynajmować ludziom pracującym albo studentom. Powiedzcie mi tylko z własnego doświadczenia, na co mam zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym, jak powinna wyglądać umowa lokatorska, komu najbezpieczniej wynająć?

2

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Byłam najemcom mieszkania w Gdańsku przez 6 lat. Uważam się za dobrego najemcę. Mieszkałam z chłopakiem. Zawsze rachunki opłacone na czas. Właściciel mieszkania był bardzo fajny, był młody. Nie narzucał się. Odbieraliśmy jego pocztę. Co do umowy to nie będę się wypowiadać, bo my spisaliśmy tylko taką podstawową. Ale uważam, że najlepiej wynająć parze lub małżeństwu. Stały dochód na dłużej.

3

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

niby stały dochód od małżeństw czy par, ale musisz też wziąć pod uwagę to, że jak się wynajmie mieszkanie grupie studentów, to można za droższą kwotę wynająć i nie można postrzegać, że skoro to studenci to potem nie będzie co zbierać w mieszkaniu smile po paru minutach rozmowy poznasz jaki ktoś jest i czy mu zależy, no chyba, że jest takim dobrym aktorem smile

4

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Więcej złego można się spodziewać po osobach odwiedzających niż wynajmujących, tyle wiem z doświadczenia ja. Nie można jednak ograniczać wynajmujących zakazami wpuszczania znajomych.

Warto wymagać kaucji. Jeśli coś zostanie uszkodzone lub ktoś będzie zalegał z opłatami, można wypowiedzieć umowę i straty pokryć kaucją, która zwykle wynosi równowartość miesięcznego czynszu z opłatami. Jeśli wszystko będzie w porządku, kaucję na koniec umowy zwraca się wpłacającemu (wynajmującemu).

Moja koleżanka, z racji tego, że wraz z partnerem są osobami palącymi, a to oznacza osad na ścianach, zobowiązała się przed wyprowadzką odświeżyć mieszkanie. Wynajęli świeżo malowane i zobowiązali się do pomalowania go po okresie najmu na nowo. Palenie, dzieci, zwierzęta - na te sprawy zwraca się uwagę, zwłaszcza wynajmując umeblowane mieszkanie.

Myślę, że może warto byłoby choćby umówić się na wcześniejsze poinformowanie w przypadku rezygnacji najemcy z dalszego wynajmu, bo jeśli z dnia na dzień powie, że się wyprowadza, to mieszkanie może przez jakiś czas stać puste. Czasami oczywiście ktoś nagle podejmuje decyzję, bo pojawia się okazja wyjazdu za granicę lub musi wrócić do rodzinnego domu itp. itd., ale dobrze byłoby wiedzieć z góry, żeby mieć czas na znalezienie kolejnego lokatora.

Niemal każdy właściciel szuka osoby pracującej lub studenta, a są przecież i tacy ludzie, którzy "szukają szczęścia" w dużym mieście i mają pieniądze na kilka m-cy życia (np. zarobione za granicą), chcą zacząć od dachu nad głową, a potem szukać pracy, więc myślę, że jeśli są w stanie zapłacić kaucję + za miesiąc z góry, to można się jakoś dogadać.

5

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Zgadzam się ze wszystkim, co napisała niechcemisie. Warto zabezpieczyć się kaucją w wysokości jednego czynszu (chociaż zdarza się i wyższa). Warto wpisać zapis o minimalnym okresie wypowiedzenia, tzn. że nie można z dnia na dzień się wyprowadzić tylko trzeba co najmniej miesiąc wcześniej dać znać (miesięczny okres wypowiedzenia. To takie podstawy. Zresztą w internecie znajdziesz przykłady dobrych umów. musisz poszukać paru i poczytać.

6

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

[quote=niechcemisie]Więcej złego można się spodziewać po osobach odwiedzających niż wynajmujących, tyle wiem z doświadczenia ja. Nie można jednak ograniczać wynajmujących zakazami wpuszczania znajomych.

Warto wymagać kaucji. Jeśli coś zostanie uszkodzone lub ktoś będzie zalegał z opłatami, można wypowiedzieć umowę i straty pokryć kaucją, która zwykle wynosi równowartość miesięcznego czynszu z opłatami. Jeśli wszystko będzie w porządku, kaucję na koniec umowy zwraca się wpłacającemu (wynajmującemu).

Moja koleżanka, z racji tego, że wraz z partnerem są osobami palącymi, a to oznacza osad na ścianach, zobowiązała się przed wyprowadzką odświeżyć mieszkanie. Wynajęli świeżo malowane i zobowiązali się do pomalowania go po okresie najmu na nowo. Palenie, dzieci, zwierzęta - na te sprawy zwraca się uwagę, zwłaszcza wynajmując umeblowane mieszkanie.

Myślę, że może warto byłoby choćby umówić się na wcześniejsze poinformowanie w przypadku rezygnacji najemcy z dalszego wynajmu, bo jeśli z dnia na dzień powie, że się wyprowadza, to mieszkanie może przez jakiś czas stać puste. Czasami oczywiście ktoś nagle podejmuje decyzję, bo pojawia się okazja wyjazdu za granicę lub musi wrócić do rodzinnego domu itp. itd., ale dobrze byłoby wiedzieć z góry, żeby mieć czas na znalezienie kolejnego lokatora.

Niemal każdy właściciel szuka osoby pracującej lub studenta, a są przecież i tacy ludzie, którzy "szukają szczęścia" w dużym mieście i mają pieniądze na kilka m-cy życia (np. zarobione za granicą), chcą zacząć od dachu nad głową, a potem szukać pracy, więc myślę, że jeśli są w stanie zapłacić kaucję + za miesiąc z góry, to można się jakoś dogadać.[/quote]

Wiele mi wyjaśniłaś i sporo ułatwiłaś sprawę. Faktycznie zabezpieczę się kaucją, bo nigdy nic nie wiadomo jak kto będzie się z mieszkaniem obchodził. Najwygodniej by mi było wynająć parze, ale nie będę też skreślać studentów. I chyba właśnie też podpiszę umowę, że obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, żeby nie zostać z pustym mieszkaniem nie wiadomo na jak długo.

7

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Według mnie inwestycja w nieruchomości to super sprawa smile W krótkim czasie można się wzbogacić, a jeśli wynajmuje się komuś mieszkanie bez przerwy, to można traktować to jako stałe źródło dochodów wink Jeśli chodzi o to komu najlepiej wynająć mieszkanie, myślę, że na to nie ma konkretnej reguły tongue To, że ktoś jest studentem nie oznacza, że nie będzie o mieszkanie dbał... Tak samo jeśli wynajmiesz mieszkanie parze, też nie możesz mieć pewności, że nie są imprezowiczami czy bałaganiarzami tongue Wydaje mi się, że nie warto kierować się stereotypami wink

8

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Zależy od lokalizacji i miasta. W dużych nie ma problemu ze znalezieniem chętnych, ale w małych to czasem problem.

9

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Co do ofert mieszkań - cena to jedno, a warunki to drugie... Właściciele zwykle chcą jak najwięcej zarobić, a w rezultacie tracą, bo kolejne miesiące mieszkanie stoi puste i nikt nie płaci...
Bywa że zdjęcia dobrze wyglądają, a na żywo jest nieciekawie... Aparaty dziś są naprawdę dobre i dają wiele możliwości smile Najlepiej obejrzeć kilka mieszkań dla porównania  i wtedy  zdecydować. Na kamienice trzeba uważać, bo tam zwykle nieciekawe towarzystwo mieszka, bywa że grzyb na ścianie jest w pakiecie - i 100 czy 200 zł oszczędności wtedy już tak nie cieszy... Ważna też jest osoba właściciela - czasem  jej cechy decydują oo tym, czy chce się z nią współpracować czy nie. No i warto sprawdzić, czy dany adres nie jest na czarnej liście wśród osób, które mieszkań szukają - są np. grupy na fb, gdzie ludzie dzielą się doświadczeniami i można dzięki temu uniknąć kłopotów... Polecam ich lekturę przed decyzją:)

10

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Na pewno zamieszkanie przez dzieci to jest potencjalnie więcej zniszczeń...

11

Odp: Na co zwracać uwagę wynajmując mieszkanie obcym?

Dzieci tak... popisane ściany, skakanie po łóżkach i te sprawy big_smile