1

Temat: Bruksizm

Pokrótce wyjaśnię co to jest... mocne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi doprowadzające do bólów głowy, szczęki, ścierania zębów, rozchwiania ich, ubytków klinowych i szeregu innych przykrych konsekwencji. Powodem jest głównie stres, czasem wady zgryzu.

Jako dziecko byłam nerwowa i zgrzytałam zębami, ale problem minął. W ciągu ostatnich kilku lat zauważyłam, że dziwnie ścierają mi się zęby, mimo iż nie powinny, poza tym powstają ubytki klinowe mimo prawidłowego szczotkowania.
Od prawie roku budzę się z mocno zaciśniętymi zębami, tak, że aż czuję to w szczęce. Przypadkiem trafiłam gdzieś w sieci na opis bruksizmu i jestem przekonana, że to jest to.

Czy ktoś ma podobny problem i może coś na ten temat powiedzieć? Albo zna kogoś kto ma/miał?

2

Odp: Bruksizm

Może to znowu jest na tle nerwowym? Podobno są jakieś nakładki żeby problem nie wpływał na zęby, tylko ja bym chyba w czymś takim nie zasnęła...

3

Odp: Bruksizm

Pewnie na tle nerwowym sad
Dużo noszę w sobie ściśniętych stresów. Nakładki piszesz... pewnie usypianie w tym to kwestia przyzwyczajenia i gotowa jestem spróbować. Niektórzy przecież zakładają na noc aparaty ortodontyczne. Nacisk by pewnie nie zelżał, ale może nie uszkadzałabym zębów chociaż.

4

Odp: Bruksizm

Może zacznij ćwiczyć jogę, podobno też  odstresowuje:)

5

Odp: Bruksizm

Taaak... od kilku lat mam książki instruktażowe i matę. Maty używałam do innych ćwiczeń, książki leżą. Nawet tai chi gdzieś też mam.
A po te nakładki to tak normalnie do dentysty iść?

6

Odp: Bruksizm

Można kupić tu, jak kupiłam dla syna i się sprawdza jak na razie:
[url]http://www.shop-dent.pl/pl_PL/p/Nakladka-zgryzowa-na-bruksizm-szyna-przy-poczatkach-na-bruksizm/982[/url]

7

Odp: Bruksizm

Ooooo... bardzo bardzo Ci dziękuję smile I cena przystępna smile

8

Odp: Bruksizm

Straszna sprawa... mi też się przyplątało w dorosłym życiu, a wczesniej nie zgrzytAŁAM hmm

9

Odp: Bruksizm

Pewnie na tle nerwowym jeśli masz stresujące życie?

10

Odp: Bruksizm

Ja z tego co pamiętam zgrzytałam zębami jako dziecko. A nerwowa jestem od zawsze big_smile Ten problem pojawił się niedawno i jestem przekonana, że to wynik stresu.

11

Odp: Bruksizm

Negatywnych skutków bruksizmu jest wiele. Od ścierania zębów po bóle głowy, szyi i ucha. Niestety walka z bruksizmem jest dość trudna. Poczytaj sobie o tym: [url]http://zdrowezeby.net.pl/jak-leczyc-bruksizm[/url]

12

Odp: Bruksizm

Ostatnie miesiące dały mi w kość. Budzenie się z bólem po obu stronach twarzy, zaciśnięte szczęki przez całą noc, cały wieczór, mimo masowania, prób rozluźniania. Już miałam naprawdę iść do lekarza z tym, ale zaczęłam łykać Persen NOC i wyobraźcie sobie, że pomogło. Przez półtora miesiąca jakoś tak mnie rozluźniło. Lek całkowicie ziołowy, dostępny bez recepty. Nie biorę go od miesiąca i już czuję, że zaciskanie szczęki powoli wraca, więc na dłuższą metę jednak trzeba poradzić sobie ze źródłami stresu. Jeśli jednak ktoś szuka pomocy zanim trafi do dentysty, to polecam, może u innych też się Persen sprawdzi.

13

Odp: Bruksizm

Polecam jogę i techniki relaksacyjne, bo branie tabletek na dłuższą metę rozwali wątrobę i będziesz budziła się z innymi bólami...

14

Odp: Bruksizm

Używane w nocy specjalne wkładki zapobiegają ścieraniu szkliwa i powstawaniu uszkodzeń w obrębie jamy ustnej przy zgrzytaniu zębami przez sen. Dodatkowo szyna utrzymuje żuchwę i szczękę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu redukuje napięcia mięśni. Ćwiczenia rozluźniające żuchwę i poprawiające funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego – regularnie powtarzane mogą skutecznie wpłynąć na zmniejszenie skali bruksizmu.

15

Odp: Bruksizm

Mam już profesjonalną szynę relaksacyjną, wykonaną na modelu stworzonym na wycisku z moich zębów. Kosztowała 300 zł, co nie jest jakąś wygórowaną ceną, bo widziałam w necie, że taka szyna kosztuje od 200 do 700, a nawet do 1000 zł, zależnie od gabinetu.

Wykonana jest z akrylu i zakłada się ją na górne zęby. Nie spada, jest uformowana tak, żeby się na nich zatrzymywała - zaskakuje z takim kliknięciem nad wypukłością zębów trzonowych z jednej strony, co pozwala ją utrzymać w miejscu i nawet przy niej mówić. W nocy nie przeszkadza w spaniu.

Czasami zakładam ją na trochę w ciągu dnia, jak czuję, że bardzo się stresuję i sztywnieję przy stawach po bokach twarzy. W silnym stresie zagryzam ją, ale przynajmniej nie ścieram sobie zębów i jest taki odruch, żeby się przed tym powstrzymywać, chyba przez to, że jednak to jest ciało obce w jamie ustnej. Nie mam odruchu powstrzymywania się przed zaciskaniem zębów, gdy nie mam niczego w buzi.