1

Temat: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Witam smile Proszę o poradę. Obecnie z mężem mamy mieszkanie w bloku warte ok 180 tys. złotych. Oszczędności 150 tys. złotych. Mieszkanie 3 pokojowe. Pracujemy w domu tak więc jeden pokój to gabinet. Chcielibyśmy się w przyszłości postarać o dziecko i z tego właśnie powodu zastanawiamy się czy nie zainwestować w dom. Budować się nie będziemy bo nie chcemy mieszkac na dalekich przedmieściach a tylko tam można kupić działkę. Przeglądaliśmy sobie domy klocki z lat 80 tych na spokojnym osiedlu ( 20 minut piechotą do centrum miasta). Cena klocków to ok 250-300 tys. złotych do negocjacji ( klocek to ok 130-200 m2 , pełne podpiwniczenie, możliwość adaptacji poddasza plus dwa garaże). Do remontu ale w większości sa nowe piece oraz nowe okna. Działka mała ale nawet nie chcielibyśmy dużej. Mają ogrzewanie piecem węglowym. Jest podłączenie do gazu oraz jest możliwość ogrzewania z sieci miejskiej. Nigdy jeszcze nie mieszkałam w domu. Co mnie martwi:
Czy koszta ogrzewania domu są duże?
Czy dom to naprawdę tak duży ogrom pracy przy utrzymaniu?

2

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Cóż, dom to ogromna ilość obowiązków i ciągłych spraw do załatwienia, ale żadne mieszkanie w bloku, nie daje takiego poczucia swobody. Z resztą warto się zastanowić, czy warto kupić gotowy dom, czy zrobić coś z projektu.

3

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Kobieto,pomyśl ile miałabyś okien domycia tongue

4

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

[quote=makalica87]Kobieto,pomyśl ile miałabyś okien domycia tongue[/quote]
Haha, do tego ile podłóg do wypucowania wink Czyli wychodzi na to, żeby zostać w bloku, tylko ewentualnie strzelić sobie biokominek do salonu i poczuć się jak w domu wink To oczywiście tak pół żartem pół serio wink

Ostatnio edytowany przez Olusia (2015-11-27 20:43:39)

5

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Dom to jest to.  Kusi mnie to, żeby przenieść się do stolicy. Połowa mojej rodziny już tam mieszka.

Ostatnio edytowany przez rizzoli33 (2015-12-01 12:21:58)

6

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

W domu masz większą swobodę, nie przejmujesz się ze za ścianą jest sąsiad... Ale całe utrzymanie budynku jest na Twojej głowie, także trzeba tu mierzyć siły na zamiary...

7

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Wiadomo utrzymanie domu mniej kosztuje jak bloki ,ale w bloku o nic się prawie nie trzeba martwić tylko płacić .Jedyna wada to ,że może cię ktoś zalać lub słyszysz co sąsiad ma na obiad np schabowe smile

8

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Jeśli nie masz zbyt dużo czasu i pieniędzy, to lepiej zdecyduj się na mieszkanie w bloku. Niestety dom wymaga bardzo dużo pracy, bo co jakiś czas trzeba coś naprawić, w sezonie skosić trawę, przyciąć drzewka, a w sezonie zimowym odśnieżyć podjazd i drogę do domu. Posiadanie domu ma wiele zalet, ale także wad. Sama od kilku lat mieszkam w domu i mam zdecydowanie mniej czasu niż miałam kiedy mieszkałam w bloku. Teraz dodatkowo czeka mnie remont domu, bo mamy nieskończona łazienkę i zaraz po nowym roku planuje ją wyremontować. Zdecydowałam się na durowe wnętrze. Chcę miec takie płytki betonowe  w łazience. Zastanawiam się także nad lampami do tego wnetrza. Myślałam o renowacji starych fabrycznych lamp. Co o tym myślicie?

9

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

W domu jest większe pole manewru co do przebudowy, remontu, nie przeszkadza się sąsiadom zza ściany...

10

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Dom to o wiele więcej obowiązków. Nie wiem czy byłabym w stanie pogodzić te wszystkie obowiązki. My planujemy zakup M3  w bloku. Trochę więcej zainwestujemy w większe mieszkanie, ale to plus na przyszłość.

11

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Nie no na pewno lepiej jest mieszkać w domu. Tyle, że mieszkanie w domu jest dużo droższe, niby odpada czynsz, czy fundusz remontowy, ale w domu zawsze coś się dzieje, co trzeba naprawić samemu, a po za tym wzrosną twoje rachunki za ogrzewanie i wzrosną także-na pewno musisz się liczyć z większymi kosztami. Jeśli jednak to sobie obliczysz i uznasz, że Cię na to stać, to czemu nie smile

12

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Mieszkamy w domu 4 lata ,przeprowadziliśmy się z bloków .Jest więcej przestrzeni ,dzieci mają gdzie biegać ,mają swój plac zabaw ,ja mam mały ogródek .Troszkę więcej to może kosztuje ,ale mąż jest złotą rączką i wszystko sam potrafi zrobić czy naprawić .

13

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Zdecydowanie dom to i większe koszty i więcej sprzatania.
Ale za to jest więcej miejsca, swobody, ale ii możliwość się zaszycia gdzieś

14

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Zdecydowanie jeśli jeszcze raz miałabym wybierać to wybrałabym mieszkanie w domu.
Szczególnie w Twojej sytuacji jeśli dopiero planujecie posiadanie dzieci to doradzałabym mieszkanie w domu.
Przy kupnie domu koniecznie sprawdźcie granice działki, najlepiej zlecając pomiary.

15

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Moim zdaniem warto się wstrzymać. Na razie, dacie sobie radę na 3 pokojach. Potem zobaczycie, czy faktycznie nie lepiej Wam będzie w domu z ogródkiem, bo dziecko/ dzieci rosną. Wielu moich znajomych mieszka w takich domach i nie narzekają na ogrzewanie.

16

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Mieszkam w bloku, ale marzę o własnym, choćby małym domku, z tarasem, psem na podwórku, małym ogódkiem pełnym własnych warzyw, kilkoma drzewami owocowymi i świeżym powietrzem. Koniecznie bez sąsiadów zaraz za płotem...

17

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Serio? Nie przypuszczałam, ze ktokolwiek może woleć blok od domu...

18

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Czasem wydaje mi się, że lepiej by było mieszkać na wsi. Czuję się ostatni strasznie zmęczona i przytłoczona miastem. Dlatego bardzo zazdroszczę moim dziadkom tego życia na wsi. Tak sobie pomyślałamczy nie kupić gdzieś działeczki i nie wybudować niedużego domku...

19

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

To chyba zależy od tego jak komu wygodnie i czy go na to stać. Ja sama chciałabym mieć dom, ale po pierwsze nie stań mnie na kupno/wybudowanie, a po drugie utrzymanie domu też kosztuje. Mieszkanie pod tym względem jest o wiele tańsze.

20

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Moim zdaniem lepiej mieszkać we własnym domu / mieszkaniu, niż wynajmować u kogoś przez całe życie, ale niestety nie każdego stać na kredyt.

21

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Pewnie że warto jest kupić dom, zwłaszcza jak się ma rodzinę, psa nie ma to jak odrobina własnej przestrzeni i swoboda. Widziałam ofertę Villa Campina gdzie dom z ogródkiem można kupić w cenie mieszkania.

22

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Marzę o własnym domku, bo sąsiedzi za ścianą ciągle coś remontują, ogólnie brak spokoju...

23

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Hehe smile dobre... my mieszkaliśmy w bloku, a teraz przenosimy się do starego domu, po rodzicach. Remontujemy go i właśnie szukamy jakiś fajny kominek smile ciekawa sprawa ponieważ są to nowej generacji jakimi są automatyczne wkłady kominkowe na pellet w których można spalać również drewno lub brykiet.

24

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Mieszkam pod miastem  i zdecydowanie polecam. Z początku nie byłam przekonana, do mieszkania w tym miejscu, przerażała mnie odległość do centrum miasta, gdzie pracuję, brak sklepów jednak szybko się to zmieniło. I tak jak wyżej: cisza, spokój, piękne widoki to jest coś co rekompensuje wszystko. Wygląd miejscowości też odgrywa dużą rolę, nie są to bloki stawiane masowo i na jedno kopyto. Są nowoczesne domki i fajnie wpasowują się w otoczenie .  Miejscowość się rozwija, mamy Żabkę, lokal gastronomiczny i nawet niedługo w pobliżu  powstanie  przedszkole.

25

Odp: Czy warto kupować działkę pod miastem i budować dom?

Fajna sprawa, trzeba mieć trochę spokoju po całym dniu, a najlepiej wypoczywa się właśnie za miastem... Marzę o tym, żeby kiedyś zamieszkać na wsi, może na emeryturze...?