1

Temat: Zioła i przyprawy

Sadzicie, zbieracie, kupujecie w markecie, na bazarze, w sklepie zielarskim, a może macie jakieś specjalne dojścia do sprzedawców, którzy hodują je w przydomowych ogrodach lub na wsi? Świeże, suszone?

I przede wszystkim... w jaki sposób je wykorzystujecie?

To jeszcze kilka pytań:

- Czy zna ktoś sposób, żeby poprawić smak szałwii? Znam kogoś, kto nie przełknie, a zaproponowałam mu to jako sposób na nadmierną potliwość.

- Pamięta ktoś może z czego się robi herbatkę na chorobę lokomocyjną? Coś to z imbirem było, ale tam się jeszcze czegoś dodawało.

- Potrzebuję wiedzieć, które ziółka są dobre na krążenie i pękające naczynka, żylaki, takie rzeczy z tym związane. Ważne!

- Czy wiadomo Wam coś na temat ziół i przypraw, których nie powinno się ze sobą łączyć?

- Które z herbatek ziołowych (wiem, że są takie, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć które to zioła ani gdzie to wyczytałam... chyba gdzieś w Shape był artykuł) mogą osłabić działanie antykoncepcyjne pigułki?  Ważne!

2

Odp: Zioła i przyprawy

Dziurawiec chyba osłabia działanie antykoncepcyjne...

3

Odp: Zioła i przyprawy

Zioła i przyprawy... stały element w mojej kuchni. Ze świeżych mam obecnie tylko miętę, która ładnie sobie rośnie w doniczce. Kiedyś hodowałam m.in. bazylię. Oczywiście mam również natkę pietruszki i koperek. Z suszonych ziół stosuję majeranek, tymianek, rozmaryn czy oregano. Z innych przypraw koniecznie słodka papryka i pieprz (czarny i ziołowy).
Wykorzystuję praktycznie do wszystkiego... Na kanapkach, do sałatek, do zup.

4

Odp: Zioła i przyprawy

Szałwię to stosuję tylko na zapalenie dziąseł i inne problemy z zębami, a do potrwa lubię dodać bazylię, tymianek, oregano , tak po włosku gotuję:)

5

Odp: Zioła i przyprawy

Pieprz.... kocham, uwielbiam pieprz czarny!
Mam w ogródku melisę,  jakoś napar ze świeżych liści jest przyjemniejszy w smaku, bo kiedy pijam taką w torebkach ekspresowych, to wybieram smakową. W Biedronce jest fajna o smaku pomarańczowym, lubię ją.

6

Odp: Zioła i przyprawy

Ja uwielbiam świeże zioła, koper, pietruszkę, bazylię...

7

Odp: Zioła i przyprawy

może drobno posiekać i wymieszać z czyms ostrym albo słodko slonym wtedy zabije smak niechcianego ziola

8

Odp: Zioła i przyprawy

mięta melisa, ale też i czubryca czerwona i zielona.
świezo mielony pieprz

9

Odp: Zioła i przyprawy

u mnie króluje pieprz kolorowy, odkąd go odkryłam już nie używam czarnego

10

Odp: Zioła i przyprawy

Ja uwielbiam świeży koperek, tymianek, szczypiorek. Z suszonych to lubię zioła prowansalskie, oregano i inne. Ostatnio dostałam od szwagierki suszone zioła z Grecji, do sałatki greckiej. Pachną i smakują rewelacyjnie:)

11

Odp: Zioła i przyprawy

Ostatnio zasmakowałam w kminku, dodaję go do czego tylko się da:)

12

Odp: Zioła i przyprawy

U mnie zawsze jest bazylia, tymianek , oregano i chili do mięs:)

13

Odp: Zioła i przyprawy

Ja uwielbiam tymianek i oregano, ale bardzo często dodaje też chili do sosów, makaronów czy mięs - jest dość ostre i idealnie pasuje do dań meksykańskich smile

14

Odp: Zioła i przyprawy

Niedawno w Biedronce kupiłam młynek do pieprzu i dzisiaj po raz pierwszy zmieliłam ziarenka. Jednak jest o wiele lepszy od takiego gotowego zmielonego smile

15

Odp: Zioła i przyprawy

Oj pewnie, że lepszy, nie ma porównania ;p Ja sama hoduję kiełki, mam taką kiełkownicę - jest ogromna, istna mała szklarnia ;p i hoduję też trawę pszeniczną i jęczmień, więc na pryzprawy nie miałam czas, ale chyba tez spróbuję sobie sama wyhodować ;p

16

Odp: Zioła i przyprawy

Oczywiście majeranek, oregano i bazylia u mnie to podstawa. Do tego pieprz, mięta tongue a z herbatek ziołowych to popijam pokrzywe. Oczyszcza organizm smile

17

Odp: Zioła i przyprawy

Moimi głównymi przyprawami jakie używam to : majeranek , tymianek , oregano , kurkuma , bazylia , pieprz kolorowy , sól morska , sos sojowy , Chili peperonczini bez tego potrawa nie ma tego czegoś big_smile

18

Odp: Zioła i przyprawy

A właśnie czy te eko przyprawy to się w ogóle czymś różnią od tych kupowanych w supermarketach?

Ostatnio edytowany przez Gretaa (2015-04-29 10:18:39)

19

Odp: Zioła i przyprawy

A ja polecam mieszankę suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią. Idealne połączenie, mogłabym dodawać ją do wszystkich dań. Idealnie komponuje się nawet z twarożkiem na kanapce.

Ostatnio edytowany przez oleczkowa89 (2015-05-03 16:42:06)

20

Odp: Zioła i przyprawy

Polecam to co moja rodzina musi jeść właściwie przeze mnie a mianowicie Japońskie natto , niesmaczna ale za to uznawane za jeden z najzdrowszych produktów na świecie

21

Odp: Zioła i przyprawy

Uwielbiam zioła w kuchni. Najczęściej używam bazylii i oregano, czasem dodaję miętę i cząber, ale ostatnio zakochałam się w rozmarynie. Idealny do mięs!

Ostatnio edytowany przez klementyna888 (2016-10-04 09:11:15)

22

Odp: Zioła i przyprawy

[quote=oleczkowa89]A ja polecam mieszankę suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią. Idealne połączenie, mogłabym dodawać ją do wszystkich dań. Idealnie komponuje się nawet z twarożkiem na kanapce.[/quote]


Kocham to połączenie! Na świeżo, na sucho albo pół na pół smile

23

Odp: Zioła i przyprawy

Ja używam mieszanek ziół,  najczęściej śródziemnomorskiej, staropolskiej z firmy Farmona, naturalne przyprawy są najlepsze:)

24

Odp: Zioła i przyprawy

A ja ostatnio zioła połączyłam z winem półwytrawnym, musztardą i dżemem porzeczkowym (wybrałam taki z czarnej porzeczki) i zamarynowałam mięsko w takiej mieszance. Polecam, bo zapach i smak były powalające. Nawet teściowej smakowało. big_smile

25

Odp: Zioła i przyprawy

Latem używam ziół ze swojego ogrodu tymianek oregano macierzanka - świeżych, ale nie mam na tyle żeby starczyło na całą zimę, każdy ma swój  zaufany sklep gdzie zaopatruje się w produkty. Jeszcze z ogródkowych ziół lubię lubczyk z selerem do każdego sosu i zupy daję po liściu, wszystkie sztuczne przyprawy poszły do śmieci, nie będę rodziny karmić chemią