1

Temat: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

"Panorama Leszczynska" sprzed paru dni
[url]http://panorama.media.pl/content/view/286178/116/[/url]

Szarpiący ból pojawia się niespodziewanie, zwykle w nocy lub nad ranem. Jest przejmujący, obudzi nawet największego twardziela.

Zaczyna się od napięcia podudzia, które szybko przenosi się na mięśnie łydek. Zwykle nie jesteśmy wówczas w stanie ruszyć nogą. Po kilku minutach skurcz, bo o nim mowa, powoli cofa się, pozostaje jedynie nieprzyjemne uczucie bólu mięśni. Niestety, bywa, że nie opuszcza nas nawet przez kilka godzin.

Poważne choroby

- Każdy ból powinien być zdiagnozowany. Skurcze łydek to sygnał, że z całym naszym organizmem dzieje coś złego. Powód może być błahy i przejściowy, ale bywa, że jest to zwiastun naprawdę poważnych problemów, których bez pomocy specjalisty nie uda się rozwiązać. Dlatego nie wolno go bagatelizować – uważa lekarz rodzinny Edward Szendryk.

Choć skurcze łydek w większości przypadków przemijają same, warto mieć świadomość, że w ten sposób organizm sygnalizuje też niektóre choroby. Mogą świadczyć o cukrzycy, zwłaszcza, jeśli towarzyszą im: zmęczenie, utrata wagi, nadmierne pragnienie i podatność na infekcje. Bywają też pierwszym sygnałem różnych chorób naczyń krwionośnych na przykład miażdżycy, która obok chorób nowotworowych jest główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, bo prowadzi m.in. do zawałów serca i udarów mózgu.

Zmiany miażdżycowe objawiają się nie tylko kurczami łydek, ale także uczuciem ciągłego zmęczenia, zaburzeniami oddychania, drętwieniem rąk, nadwrażliwością na zimno oraz dokuczliwymi bólami głowy.

- Niestety, moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że ludzie zwracają uwagę na kurcze łydek i obrzęki nóg dopiero wówczas, gdy niewydolność żylna jest naprawdę zaawansowana, a jej objawem są szpecące żylaki – przyznaje E. Szendryk.

Częściej bez niepokoju

Na szczęście skurcze łydek najczęściej nie świadczą wcale o poważnej chorobie, ale o przemęczeniu po wysiłku fizycznym. Okazuje się, że to częsta przypadłość sportowców, którzy przeforsują się podczas treningu.

- Skurcze powysiłkowe nie są chorobą – uspokaja doktor Szendryk. - Chyba każdy zdrowy człowiek doświadczył w swoim życiu takiego bólu. Pojawia się po zdobyciu górskiego szczytu lub zbyt forsownym marszu, do którego nasz organizm nie jest przyzwyczajony.

W grę wchodzą także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Prościej rzecz ujmując chodzi o braki płynów oraz witamin i minerałów, przede wszystkim magnezu, potasu i wapnia. Skurcze łydek bywają również skutkiem odwodnienia organizmu w czasie upałów lub przemarznięcia zimą. Dokuczają także osobom, które zbyt intensywnie się odchudzają, zwłaszcza, jeśli ubogiej diecie towarzyszą środki przeczyszczające.

Dotyka też ciężarne

O krótkim, ale silnym bólu związanym ze skurczem łydek przekonało się wiele kobiet w ciąży. Niestety, to dość powszechna dolegliwość w stanie błogosławionym. Pojawiają się zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach, ale niektóre przyszłe mamy zmagają się z nimi niemal przez cały okres oczekiwania na dziecko.

- Powodem może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk ciężarnej macicy na nerwy ścian miednicy lub też zbyt niski poziom wapnia i potasu albo nadmiar fosforu w organizmie – tłumaczy ginekolog położnik Małgorzata Warelis. - Zawsze podczas wizyty warto o tym poinformować swojego lekarza, na pewno przepisze odpowiedni preparat, który przyniesie ulgę.

Warto też zadbać o to, aby w codziennej diecie przyszłej mamy znalazły się produkty bogate w składniki, których organizmowi brakuje na przykład banany, pomidory, orzechy, migdały, fasola, ziemniaki w mundurkach, ciemna czekolada, a także jogurty i mleko.

Rady na skurcze

Oprócz preparatów uzupełniających brakujące minerały i dobrej diety, jest też kilka domowych sposobów, pozwalających zapobiegać skurczom łydek.

Pomocny jest na pewno masaż łydek przed snem, a także używanie maści rozgrzewających i ciepłe okłady, kąpiel lub prysznic. Dobrym orężem w walce z tą dolegliwością jest też odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej.

- Radzę nie zapominać o płynach. Nasz organizm naprawdę potrzebuje od 1,5 do 2 litów płynów dziennie – przypomina E. Szendryk.

Z kolei, aby złagodzić ból w momencie pojawienia się skurczu w łydce należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, unieść ją nieco wyżej oraz przygiąć mocno - nie rozprostowywać - stopę w stawie skokowym.

ANNA MACHOWSKA

2

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

dobrym źródłem magnezu są:
kakao, kasza gryczana, warzywa strączkowe (fasola, groch), gorzka czekolada, płatki owsiane, orzechy (laskowe i włoskie) oraz ryby

3

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

najlepszym źródłem magnezu dla leniwych są... tabletki magnez + b6 wink

4

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

[quote=luimig]najlepszym źródłem magnezu dla leniwych są... tabletki magnez + b6 wink[/quote]
tylko, że minerały i witaminy lepiej się wchłaniają z produktów spożywczych niż z tabletek smile

5

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

tabletki mozna od czasu do czasu, gdy z powodu choroby mamy niedobor.

problem z tabletkami, ze nieswiadomie mozemy "przedobrzyc", przyswoic wiecej, niz jest potrzebne.

np superwitaminoza jest bardziej szkodliwa, niz awitaminoza

6

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

to prawda hiperwitaminoza może być groźniejsza i co ciekawe, często powoduje podobne objawy co awitaminoza...

7

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

ja swego czasu miałam ten problem, gdy zaczęłam pić kawę codziennie. A ona niestety bardzo wypłukuje magnez. Problem minął, gdy całkowicie odstawiłam kawę, oraz zaczęłam przyjmować aspargin - magnez w tabletkach i wit.B6.

8

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

nigdy nie miałam takich problemów

9

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Bóle nóg mogą także być u dzieci nazywane wzrostowymi wtedy kiedy nasze dzieciaki są w okresie wzrostu i dojrzewania! Bolą  nie tylko wtedy nogi, biedne te nasze dzieciaki!

10

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

kiedyś miałam te nocne bóle nóg, ale nałykałam się magnezu i już jest w porządku smile

11

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Bardzo ciekawy artykuł, tak jak wszystkie Twoje.

12

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Tabletki z magnezem naprawde pomagają. Wiem o tym z przykrego doświadczania takich bóli.

13

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

zamiast tabletek z apteki, lepiej tabletke czarnej czekolady. Oprocz magnezu, ma ona rowniez inne mineraly

14

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Fajny obszerny tekst.

15

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

a ja nogi do góry + magnez i daję radę

16

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Powodów nocnych skurczów i bólu nóg może być wiele. Polecałabym wizytę u lekarza, np. u flebologa, który zajmuje się chorobami żylnymi. Czasem (oczywiście nie zawsze) jest to pierwszy objaw żylaków.

Specjalista zylakiprzeciwdzialaj.pl

17

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Ja często gimnastykuję nogi, nawet w siedzącej pracy można to robić, żeby zapobiegać zastojowi krwi w żyłach

18

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Jak miałam problemy ze skurczami to brałam magnez i ograniczyłam trochę kawę, bo czytałam, że kawa wypukuje magnez i za jakieś 2 tygodnie przeszło mi  big_smile

19

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

[quote=Kermit]Jak miałam problemy ze skurczami to brałam magnez i ograniczyłam trochę kawę, bo czytałam, że kawa wypukuje magnez i za jakieś 2 tygodnie przeszło mi  big_smile[/quote]

Zgadza się, to też może być przyczyną.

Specjalista zylakiprzeciwdzialaj.pl

20

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Ja mam nocne skurcze łydek, podobno to początek żylaków...

21

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Mnie wieczorami dopada jakiś dziwny ból w łydkach i kolanach. Nie jest to skurcz. Ten ból nawet nie jest bardzo intensywny. Raczej powiedziałabym, że męczący. Jest to o ile dziwne, że nie boli bardzo, a niesamowicie utrudnia zaśnięcie. Ale wystarczy posmarować czymś przeciwbólowym i przechodzi.

22

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Może ze zmęczenia? Albo to jakieś dziwne zakwasy?

23

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Nie wiem. Zakwasy raczej nie, bo nie mam po czym ich mieć. Dziwny ten ból. Nie umiem go opisać za bardzo...

24

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

A może to początek zapalenia żył albo żylaków? W rodzinie ktoś je miał?

25

Odp: nocne bole nog - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Czasem to wynika z niewłaściwej pozycji spania, może po prostu drętwieją?