Dowiedz się jak dbać o wzrok | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dowiedz się jak dbać o wzrok

13 października 2016, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Objawy gorszego widzenia odczuwamy szczególnie w wieku średnim, po latach eksploatacji narządu wzroku w pracy i w życiu codziennym. Chociaż starzenie się wzroku jest procesem naturalnym, można go spowolnić i złagodzić, przyczyniając się do lepszego komfortu widzenia. Dowiedz się, w jaki sposób możesz tego dokonać.

Stanowisko do pracy

Zbyt długa praca przy komputerze może powodować zmęczenie oczu oraz niewyraźne widzenie. Postaw monitor na odpowiednim poziomie i w odpowiedniej odległości od twarzy (40-75 cm). Oczy powinny być na równi z górną częścią ekranu. Postaraj się umieścić komputer w takim miejscu, aby uniknąć odblasków światła słonecznego i lamp, które mogą dodatkowo drażnić oczy. Ważne, aby robić sobie regularne przerwy od pracy. Dobrym pomysłem jest odprężenie oczu poprzez patrzenie w dal na przyrodę (drzewa, trawę, które mają kojący, zielony kolor).

Lutezan Omega 3Odpowiednie oświetlenie

Oczy najlepiej tolerują światło naturalne. Planując oświetlenie domu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby było ono nie za ostre, nie za słabe oraz niezbyt intensywne. Nigdy nie narażaj wzroku na pracę bez odpowiedniego naświetlenia – przy pisaniu, rozwiązywaniu krzyżówek, czy czytaniu książek nie zapomnij o lampce.

Ochrona oczu przed słońcem

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce może być niebezpieczne dla naszych oczu. Dlatego wybierając się na spacer wiosną i latem, nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych, które są wyposażone w filtry UV.

Rola luteiny i zeaksantyny w diecie

Do prawidłowego widzenia niezbędna jest również dieta. Luteina działa jak filtr, zabezpieczając oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB. Organizm ludzki nie wytwarza luteiny, dlatego należy dostarczyć ją wraz z dietą lub w postaci suplementacji. Po wchłonięciu przez organizm luteina gromadzi się głównie w plamce żółtej oraz w siatkówce – chroni naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniami.

Zeaksantyna to drugi obok luteiny karotenoid znajdujący się w centralnej części siatkówki oka. Substancja ta nie tylko chroni przed wolnymi rodnikami, ale również przed szkodliwym dla oczu działaniem fal światła niebieskiego.

Czy wiesz, że… luteina i zeaksantyna są syntetyzowane wyłącznie przez rośliny? Są rozpuszczalne w tłuszczach – tłuszcz jest potrzebny do ich efektywnego wchłaniania w jelicie cienkim. Dlatego też produkty będące źródłem luteiny i zeaksantyny powinny być spożywane z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Ponadto przyswajanie luteiny i zeaksantyny jest ułatwione przez należyte rozdrobnienie pokarmu (dokładne żucie) i gotowanie potraw.

 

Odpowiednia suplementacja 

Warto także wprowadzić suplementację diety – bogatą w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz karotenoidy (luteinę i zeaksantynę)[1].

Idealne połączenie luteiny i zeaksantyny to proporcje 5:1[2]. Takie połączenie zawiera Lutezan Omega 3. To suplement diety, który oprócz specjalnie dobranej kompozycji karotenoidów (luteiny i zeaksantyny), zawiera witaminy oraz minerały ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w tym również narządu wzroku.

Lutezan Omega 3

Lutezan Omega 3 teraz jest dostępny również w nowym, większym opakowaniu – 60 kaps.!

Dystrybutor: Adamed Consumer Healthcare S.A.

Cena*: opakowanie 30 kaps. ok. 24 zł, 60 kaps. ok. 34 zł

 

Skład Lutezan Omega 3, to:

  • Luteina i zeaksantyna, które są ważnymi karotenoidami wchodzącymi w skład barwnika plamki żółtej,
  • Niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy Omega 3 (EPA i DHA) występujące w siatkówce oka. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia (korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 250 mg DHA dziennie),
  • Witamina C, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i w regeneracji zredukowanej formy witaminy E oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
  • Witamina E, która pomaga w ochronie komórek przed niszczącym działaniem wolnych rodników tlenowych,
  • Cynk pomagający w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym,
  • Selen wspomagający procesy antyoksydacyjne w komórkach,
  • Miedź, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

[1] Szostak B. W., Szostak-Węgierek D., Wyżywienie w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej, Przegląd Lekarski 2008/65/6,

[2] 2. Stankiewicz A.: Suplementacja diety w zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem. Fakty, mity i zagrożenia. Część I. Przegląd Okulistyczny 2015. nr 2/2015

* wg Pharma Expert, dane OMNIBUS – średnia cena dla pacjenta z okresu 01-08.2016

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Dowiedz się jak dbać o wzrok

  1. avatar Beata pisze:

    Przede wszystkim należy regularnie chodzić na badania wzroku.
    Tam mają badania wzroku za darmo,do tego bardzo miła obsługa
    Korzystanie z pomocy w tym salonie optycznym, to czysta przyjemność.

Dodaj komentarz