Czy to już menopauza? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy to już menopauza?

17 maja 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Menopauza to ostatnia menstruacja w życiu kobiety, przyjmuje się, że wraz z jej wystąpieniem dochodzi do utraty zdolności rozrodczych. Jak jednak rozpoznać, czy rzeczywiście mamy do czynienia z przekwitaniem, czy miesiączka zanikła z powodu zaburzeń hormonalnych? Jakie są objawy charakterystyczne dla menopauzy?

menopauza

Do zaniku menstruacji przyczynić mogą się różne czynniki, począwszy od ciąży, poprzez zaburzenia hormonalne, na całkowitym wygaśnięciu czynności jajników skończywszy. W związku z tym brak miesiączki nie jest równoznaczny z menopauzą, nawet jeśli krwawienie nie pojawia się od kilku miesięcy. Nie oznacza to jednak, iż nie mamy żadnych powodów do niepokoju i nie musimy zajmować się tą kwestią. Zanik menstruacji powinien skłonić nas do wizyty u ginekologa. Nie należy lekceważyć zaburzeń miesiączkowania, ponieważ nierzadko stanowią one jeden z objawów poważniejszych dolegliwości – anoreksji, anemii, a nawet chorób nowotworowych. Do zaniku miesiączki może dojść także wskutek prowadzenia nieregularnego trybu życia – częstych wyjazdów służbowych, podróżowania do odległych zakątków świata itp.

Jak rozpoznać menopauzę?

W przypadku menopauzy mamy do czynienia z całkowitym wygaśnięciem czynności jajników, czyli żeńskich narządów rozrodczych, w których dojrzewają komórki jajowe, zanim zostaną uwolnione do jajowodów. Jajniki odgrywają też kluczową rolę w syntezie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i gestagenów, w tym progesteronu. Substancje te oddziałują nie tylko na układ rozrodczy, ale też na skórę, ośrodek termoregulacji i system nerwowy. Gdy w organizmie zmniejsza się stężenie estrogenów, pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawki nastroju, problemy z koncentracją, a nawet stany depresyjne. Nie oznacza to jednak, że uderzenia gorąca w połączeniu z zanikiem menstruacji zawsze oznaczają menopauzę. Podobne objawy występują m.in. w przypadku zaburzeń w pracy tarczycy. O menopauzie mówimy wówczas, gdy od ostatniego krwawienia menstruacyjnego upłynęło 12 miesięcy. Dopiero wówczas możemy mieć pewność, iż kobieta utraciła zdolność do zajścia w ciążę. W przypadku braku menstruacji przez okres krótszy niż 12 miesięcy należy liczyć się z możliwością zapłodnienia i stosować środki antykoncepcyjne.

To, kiedy pojawi się menopauza, jest kwestią indywidualną i w dużej części uwarunkowaną genetycznie. U jednych kobiet ostatnia miesiączka występuje ok. 60. roku życia, u innych znacznie wcześniej – tuż po 30. urodzinach. Przyjmuje się jednak, iż większość pań wkracza w okres przekwitania między 40. a 58. rokiem życia.

Klimakterium to nie to samo co menopauza!

W obiegowej opinii termin klimakterium jest traktowany jako synonim menopauzy, podczas gdy w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z dwoma różniącymi się terminami. Menopauza jest pojęciem znacznie węższym, oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, podczas gdy klimakterium obejmuje kilkuletni okres poprzedzający ostatnią menstruację oraz rok po ostatniej miesiączce. Korzystając z terminologii matematycznej, klimakterium można porównać do odcinka AB, podczas gdy menopauza jest punktem wewnątrz tego odcinka.

Jak złagodzić objawy przekwitania?

Dolegliwości, które pojawiają się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym różnią się nasileniem. Niektóre panie praktycznie nie odczuwają żadnych dokuczliwych objawów, a inne muszą przyjmować antydepresanty z powodu myśli samobójczych. A wszystko to z powodu niedoboru estrogenów. Do najczęściej spotykanych, a zarazem najbardziej charakterystycznych, objawów menopauzy zalicza się uderzenia gorąca, nagłe duszności, nadmierną potliwość, ogólne rozdrażnienie, huśtawki nastroju oraz uczucie ciągłego przemęczenia.

Niedobór estrogenów rzutuje też negatywnie na nasze zdrowie intymne. Wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym doświadcza suchości pochwy, która obniża jakość życia i utrudnia zbliżenia z partnerem. Problemy z niedostatecznym nawilżeniem miejsc intymnych można rozwiązać doraźnie poprzez stosowaniem lubrykantów przed planowanym stosunkiem lub uderzając w źródło problemów. Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu środków hormonalnych, które mają na celu uzupełnić niedobór żeńskich estrogenów i tym samym złagodzić dokuczliwe dolegliwości towarzyszące menopauzie. W celu odzyskania optymalnego stanu nawilżenia pochwy można przyjmować też kapsułki dopochwowe zawierające kwas mlekowy.

Jeśli objawy menopauzy rzutują negatywnie na twoje życie i samopoczucie, skonsultuj się ze specjalistą. Ginekolog po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu badań pomoże ci w podjęciu decyzji o ewentualnym rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej.

Więcej informacji nt. hormonalnej terapii zastępczej znajdziesz na portalu Menopauza.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...