Czy osoby z nadwagą tracą ochotę na kochanie się? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy osoby z nadwagą tracą ochotę na kochanie się?

8 czerwca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Otyłość jest jednym z najbardziej powszechnych stanów chorobowych w społeczeństwach wysoko uprzemysłowionych, jak i w mniej rozwiniętych krajach świata. W ostatnich latach liczba osób z otyłością i nadwagą istotnie wzrosła i spowodowała wystąpienie w krajach rozwiniętych zjawiska, które można określić mianem epidemii. Nawet w krajach ze znacznymi problemami żywieniowymi występuje problem nadwagi i otyłości często połączony z brakiem poczucia choroby, co wynika z wrażenia powiązania dobrobytu i sukcesu ze wzrostem masy ciała. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w większości krajów Europy nadwagę na od 30% do 80% dorosłych, a nadwaga i otyłość są odpowiedzialne za ponad milion zgonów każdego roku. W europejskim badaniu Monitoring of trends and determinants in Cardiovascular diseases study (MONICA) wykazano, że kryterium otyłości osiągnęło aż 22% kobiet i 15% mężczyzn, kryterium nadwagi spełniała zaś ponad połowa ludności Europy.W Polsce otyła jest co piąta osoba, a co trzecia ma nadwagę.
Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej ospałe, mniej sprawne fizycznie, wstydzą się własnego ciała i częściej wpadają w depresyjny nastrój. U mężczyzn otyłość okolicy brzucha powoduje zaburzenie erekcji, niskie libido, brak energii, wysokie ciśnienie krwi, anormalny tłuszcz we krwi i osłabienie regulacji cukru we krwi. Otyłe kobiety są bardziej podatne na FSD (kobiece zaburzenie funkcji seksualnych), co powoduje problemy z pożądaniem i pobudzeniem seksualnym, nawilżeniem, orgazmem, satysfakcją z seksu i bólem w trakcie stosunku. Wszystko to sprawia, że otyli zazwyczaj nie mają ochoty na seks, trudno im osiągnąć orgazm, a ich życie seksualne nie daje im satysfakcji. Większość z dotychczasowych badań dotyczących wpływu otyłości na seksualność odnosi się do mężczyzn, ale to kobiety bardziej odczuwają negatywne konsekwencje zbędnych kilogramów. Psychiczna potrzeba kontaktów seksualnych i fizyczna możliwość ich spełnienia dają natomiast podstawy do budowania poczucia wartości, godności i oceny samego siebie w roli partnera życiowego i seksualnego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Do zaburzeń seksualnych u pacjentów otyłych prowadzą także problemy psychologiczne: niska samoocena, brak akceptacji swojego ciała, stany depresyjne prowadzące do obniżenia libido. Wygląd fizyczny, w tym również masa ciała, jest jednym z podstawowych elementów kształtujących tożsamość człowieka, wpływa również zasadniczo na poczucie własnej wartości. Uroda i wygląd zewnętrzny są przecież pierwszymi czynnikami, które rzutują na nasze postępowanie w wyborze odpowiedniego partnera czy partnerki. Na jego podstawie tworzy się obraz własnego ciała będący istotną częścią składową obrazu siebie. Obraz własnego ciała to wizerunek formowany w umyśle, który jest sposobem pojawiania się własnego ciała dla siebie samego. Na powstawanie i funkcjonowanie obrazu własnego ciała wpływają czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne, one również mają zdolność wywoływania tego obrazu w umyśle. Gdy powstaje on pod wpływem bodźców wewnętrznych, można mówić o wyobrażeniu własnego ciała. Wyobrażenie jest obrazem: twórczym, plastycznym, wyrazistym, szczegółowym, fragmentarycznym, projektowanym „do wewnątrz”, o małej dynamice zmian. Ponieważ wyobrażenia wpływają na myślenie, przeżywanie i działanie człowieka, ich treść oraz adekwatność do rzeczywistości mają zasadnicze znaczenie. Szczególnie dotyczy to wyobrażenia samego siebie, które jest aktywne we wszystkich sferach funkcjonowania człowieka. Wizerunek ciała, jako najbardziej reprezentatywna część struktury „ja”, wiąże się z jakością życia. Negatywna samoocena w zakresie wyglądu zewnętrznego łączy się z niską samooceną w sferze społecznej (brak poczucia akceptacji otoczenia), poznawczej (brak poczucia kontroli, niska ocena inteligencji, niezdolność realizowania planów życiowych) oraz emocjonalnej (pesymizm, stany obniżonego nastroju). Cash podkreśla, że źródłem niezadowolenia z wyglądu może być nie tylko istniejąca, łatwa do zaobserwowania nadwaga, ale również utrzymujące się przekonanie o tym, że jest się za grubym. Jeśli u podłoża funkcjonowania człowieka tkwi przekonanie o własnej nieatrakcyjności, to nie pozwala ono skoncentrować się na własnych odczuciach i „dostroić się” do partnera, lecz każe czujnie śledzić jego reakcje. Taka kontrola nie pozwala na spontaniczność podczas kontaktu seksualnego. Poczucie braku atrakcyjności własnego ciała, lęk przed oceną ze strony partnera/partnerki i wstyd to wciąż uczucia, które wiele osób z nadwagą przeżywa w związku ze swoją seksualnością. Przyjemność seksualna zależy od otwartości na doznania seksualne. Jeśli osoba z nadwagą źle ocenia swój wygląd, to czuje się spięta, nieatrakcyjna i nic nie warta. W świadomości takich osób rodzi się wtedy przekonanie, że nie zasługują one na przyjemność. Taka postawa psychiczna nie sprzyja satysfakcji z seksu.
Program badawczy przeprowadzony w Instytucie Seksuologii PTS w Warszawie na grupie 200 otyłych pacjentów (100 kobiet i 100 mężczyzn) ujawnił, że otyłość ma wiele subiektywnych następstw, które mogą uniemożliwiać odczuwanie satysfakcji z życia seksualnego i wręcz prowadzić do unikania seksu. Okazało się, że wszystkie psychiczno-emocjonalne konsekwencje otyłości w znacznie większej mierze dotyczą kobiet niż mężczyzn. Obniżoną samoocenę miało 63% badanych kobiet i 13% mężczyzn, zaburzone postrzeganie własnej osoby stwierdzono u 78% kobiet i 8% mężczyzn, depresję miało 57% kobiet i 7% mężczyzn, a do poczucia zaniku atrakcyjności w oczach partnera przyznało się odpowiednio 11% i 9% kobiet i mężczyzn. Natomiast z raportu przygotowanego przez badaczy z Duke University Medical Center, zaprezentowanego podczas spotkania North American Association for the Study of Obesity wynika, że 50% otyłych ma obniżone libido, 41% unika seksu, a zaledwie 1% jest usatysfakcjonowanych własnym życiem seksualnym.
Problemy seksualne wynikają także z objawów chorobowych związanych z otyłością. Zaburzenia seksualne u osób otyłych najczęściej mają wieloczynnikową etiologię. Nadwaga może wywoływać zaburzenia seksualne w wyniku działania kilku wzajemnie powiązanych mechanizmów. U otyłych częściej niż u osób o prawidłowej masie ciała obserwuje się zmienioną dynamikę uwalniania insuliny, w konsekwencji prowadzącą do cukrzycy. Ta ostatnia, głównie przez zmiany w naczyniach krwionośnych i/lub obwodowym układzie nerwowym, wiąże się często z zaburzeniami w sferze seksualnej, polegającymi zwykle na osłabieniu libido u obydwu płci. Przyczynami mogą być m.in. zaburzenia hormonalne, choroby spowodowane otyłością i przyjmowane w związku z nimi leki oraz czynniki psychogenne. Naukowcy zazwyczaj dzielą czynniki prowadzące do spadku sprawności i aktywności seksualnej na fizyczno-biologiczne i psychiczno-emocjonalne. Endokrynolodzy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork porównali stężenia testosteronu u szczupłych, z nadwagą i otyłych mężczyzn, z cukrzycą i bez cukrzycy. Okazało się, że poziom testosteronu w organizmach mężczyzn wyraźnie spada wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała BMI. Mniejsze stężenia testosteronu u otyłych mężczyzn mogą być spowodowane przez dwa niezależne mechanizmy fizjologiczne. Po pierwsze, komórki tłuszczowe produkują aromatazę czyli enzym pełniący kluczową rolę w zamianie testosteronu w estrogeny, a po drugie wątroba osób z nadwagą prawdopodobnie syntetyzuje większe ilości białka SHBG (sex hormone binding globulin), które wiąże testosteron i tym samym pozbawia go aktywności biologicznej. A tylko aktywny testosteron odpowiada za popęd płciowy, odczuwanie pożądania i podniecenia oraz inne funkcje seksualne. Panowie chorzy na cukrzycę mają więc mniejsze stężenie w surowicy krwi testosteronu, poza tym występują u nich zaburzenia mechanizmów naczyniowych i neurogennych regulujących mechanizm wywoływania i utrzymania wzwodu. Słabnący poziom testosteronu zmniejsza libido, prowadząc do zaburzeń erekcji, zmniejszenia mocy mięśni i fizycznej sprawności, a także powoduje depresję.
Naukowcy z Uniwersytetu w Utah znaleźli też silny związek pomiędzy nadwagą, otyłością i zmianami parametrów nasienia. Badania wykazały, że otyli mężczyźni ponad trzykrotnie częściej mają problemy z liczebnością plemników, w porównaniu do mężczyzn z normalną wagą. Spora otyłość potraja również ryzyko posiadania plemników charakteryzujących się małą ruchliwością. Uzyskane wyniki są kolejnym dowodem świadczącym o tym, że otyłość niekorzystnie wpływa na płodność u mężczyzn.
Otyłość prowadzi nie tylko do zaburzeń hormonalnych, ale także do bólów stawów, cukrzycy, nadciśnienia i miażdżycy. Zarówno same te choroby, jak i przyjmowane w związku z nimi leki mogą osłabiać popęd seksualny, a w przypadku mężczyzn dodatkowo powodować zaburzenia erekcji. Na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń seksualnych u mężczyzn wpływają: czas trwania cukrzycy, niedostateczna kontrola metaboliczna oraz obecność innych przewlekłych powikłań, w tym neuropatii autonomicznej oraz angiopatii. Nie bez znaczenia mogą też być stany zapalne napletka, żołędzi czy cewki moczowej, zwykle o podłożu grzybiczym. W populacji chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze na zaburzenia erekcji cierpi 67% pacjentów, z czego 12% na ciężką postać dysfunkcji. Do najczęstszych zaburzeń seksualnych występujących u kobiet chorujących na cukrzycę należą oziębłość płciowa oraz zaburzenia lubrykacji, które są czynnikami sprzyjającymi występowaniu bolesności podczas stosunku płciowego (dyspareunia) oraz pochwicy. Bolesność może być również spowodowana stanami zapalnymi dróg rodnych lub atonią pęcherza i jego przepełnieniem.
Zaburzenia sprawności seksualnej są też częstym zjawiskiem w populacji pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Występują one w postaci obniżonego poziomu libido, niezdolności do uzyskania i/lub utrzymania erekcji czy przedwczesnego lub opóźnionego wytrysku nasienia. Występowanie dysfunkcji seksualnych jest znacznie częstsze w grupie nieleczonych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym niż w grupie kontrolnej mężczyzn z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Wiele osób z nadwagą lub otyłością skarży się też na zmniejszony poziom energii, a aktywność seksualna jest dla nich zbyt męcząca. Do tego dochodzą takie problemy jak osłabienie wrażliwości na bodźce czuciowe oraz trudności techniczne w odbywaniu kontaktów seksualnych.
Relacja pomiędzy seksualnością a otyłością jest cyrkularna. Otyłość prowadzi różnymi drogami do obniżenia poziomu testosteronu, obniżenia libido i zmniejszenia aktywności seksualnej, a brak seksu skutkuje powiększaniem się otyłości.
Dodała: Marta

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

8 komentarzy do Czy osoby z nadwagą tracą ochotę na kochanie się?

  1. avatar Kusky pisze:

    Wkurza mnie jedno i to bardzo w tym artykule, nie rozróżniasz otyłości od nadwagi. Nadwaga mieści się w ramach zdrowia, a otyłość to jednostka chorobowa. Wstyd i śmiech na sali. Sam jestem szczupły, ale dziwię się jak ludzie, mogą nie dostrzegać pomiędzy tymi dwoma rzeczami różnicy….

  2. avatar heniu pisze:

    Brzuszek mozna zwalczyc produktem o nazwie Mandura Trim -ja moj tak zwalczylem i to kilka kilogramow

  3. avatar Kizia Mizia pisze:

    sama zauważyłam po sobie, że jak mam jakieś fałdy i brzuszysko to mi się nie chce

  4. avatar Blondie pisze:

    No chyba że swoją kasą i autem…

  5. avatar ksymena pisze:

    Nie, uważam,że facet który o siebie nie dba, nie powinien spodziewać się, że zrobi wrażenie na kobiecie…

  6. avatar kropka939 pisze:

    A ja lubię jak facet ma mały brzuszek:)

  7. avatar lawenda pisze:

    To fakt, że otyli mężczyźni nie są pociągający

  8. avatar Barbie1290 pisze:

    wszystko zalezy od tego, czy siebie ktoś akceptuje, media dzisiaj kreują jednak szczupłą sylwetkę ciała co wprowadza w kompleksy co grubsze kobiety

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...